Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Açık Bırakma Tekniği

Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır oluşan boşluk kendi haline dolmaya bırakılır.Boşluk alttan dolarken aynı anda ciltle kapanır bu süre zarfında rutin pansumanlar yapılır.Yeni oluşan cilt kılın batmasına karşı daha dirençli olduğundan tekrar kıl dönmesi olma ihtimali diğer ameliyatlardan azdır.
AVANTAJLARI:
-Ameliyatlar arasında en az tekrarlayan tedavi şekillerinden biridir ( % 5 )
-Cerrah açısından kolay uygulanan bir tekniktir.
-Diğer ameliyatlardan kısa sürer ( 20-25 dakika)
-Bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
– Hasta açık yara olmasına rağmen 4-10 günde işine dönebilir
-Her vakaya uygulanabilir.

DEZAVANTAJLARI:

-İş gücü kaybı fazladır
-3-6 ay pansuman gerektirir
-Yataklı tedavi kurumu gerektirebilir.
-Ağrı fazladır.
-Geniş yara izi kalır.
– Yüzde yüze yakın ihtimalle iltihap gelişir ama genellikle ciddi sorun yaratmaz
-İltihaba bağlı aylarca akıntı ve koku olur.
-Ameliyat sonrası erken dönemde kanama olabilir.
-Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.

Ameliyat öncesi 1 ayda kapanır densede tam kapanmanın 6 ayı bulabileceğinizi bilmelisiniz. Bu süre zarfında günlük pansuman yapılsa dahi pansumandan 5-6 saat sonra kötü kokular yayılmaya başlar ve giderek artar.

Peki bu kadar olumsuzlukları varken neden hala bu yöntem uygulanıyor? sorusu akla gelmektedir. Aslında haklı bir sorudur ama kendi içinde mantığı vardır. Şöyle ki; kıl dönmesi tedavisi için 15 den fazla tekik uygulanmaktadır, tedavi için gidilen cerrah hangi tekniği biliyorsa her hastaya aynı tekniği uygular. Bu mantıkla yaklaşıldığında onlarca hastalığın ameliyatlarını yapan genel cerrahtan değilde sadece bölge hastalıklarına yoğunlaşmış proktoloji uzmanından hizmet almak akıllıca olur. Bütün hastalıklarda olduğu gibi az sayıda hastalığın tedavisine spesiyalize olmuş doktorların tecrübe ve teknolojik birikimleri daha iyidir.IDEA Klinik altı şubesinde de kıl dönmesi ameliyatlarının tümünü bilen ve hasta için en doğru yöntemi uygulayabilen proktoloji uzmanları hasta kabul etmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde hasta açısından bir çok avantaja sahip çağdaş yöntemler olan bascom procedure, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi uygulanmaktadır. Klasik yöntemleri gerektirecek kadar ileri vakalarda klasik yöntemlerin en başarılısı karidakis ameliyatını tercih etmektedirler. Çağdaş tekniklerin uygulanamayacağı kadar ileri düzey hastaların oranı % ondan daha azdır yani hastalarımızın % 90 dan fazlası çağdaş tekniklerle ameliyat edilebilmektedir. Gittiğiniz klinikte “size mikro sinüsektomi olmaz flap gerekir” dendiyse bunu mutlaka mikro sinüsektomi yapmayı bilen bir doktora onaylatmalısınız. Yoks agereksiz yere büyük bir ameliyat olursunuz.

Açık Bırakma Tekniği İle Ameliyat Olanlar; Eğer bir şekilde tedavi yöntemleriyle ilgili araştırma yapmaya devam ederler ve çağdaş yöntemler olan Bascom ameliyatı, mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi gibi tedavilerin de olduğunu gördüklerind kafalarını vuracak taş ararlar. Siz siz olun interneti doğru kullanın ve iyi araştırın. Her tekniği gösteren videolar youtube, dailimotion, vimeo gibi sitelerde var, üşenmeyin onları izleyin ve en çok aklınıza yatan tekniği uygulaya hekime ulaşmaya çalışın. Yoksa 6 ay pansuman yaptırtmak sizi hayattan bezdirebilir.

Açık Bırakma Tekniği için 616 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

kontrole gitmelisiniz.
Op.Dr.Adil altınsoy

Baki

Hocam 3 ay önce kıl dönmesi ameliyati oldum. Yara yeri açık bırakıldı ve vücudumun yara yerini tamamlayacağı söylenildi. Suan yara yeri deri bağlamış durumda fakat birkaç yerden acılmalar oldu. Küçük parmak çapında acılmalar mevcut acaba normalmidir? Kolay gelsin..

Kıl Dönmesi Uzman

açık bırakma yönteminde iyileşme uzun sürer.2-4 ay gibi.bu süreçte enfeksiyon kaçınılmaz gibidir,yaraya çok çok iyi bakılması gerekir.enfeksiyon gelişmiş olabilir,kontrole gitmelisiniz.
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

BERKAY

Hocam 2 ay önce açık bırakma yöntemi ile ameliyat oldum ama yaramın ağzı tam kapanmadı ve son 1 kaç haftadır hafif bir akıntı ve üstüne aniden oturunca hafif acıma oluyor bunun nedeni ne olabilir ( cevaplarsanız sevinirim )

Kıl Dönmesi Uzman

muayene ile değerlendirip sorunu tespit etmek gerekir
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Umut

Merhaba hocam ben 8 ay önce açık bırakma yöntemi ile amelyat olmuştum dikişler alınmıştı fakat 1 tanesi alınmamıi iç dikiş çok acıyor ve kayıyor ne yaypmamı önerirsiniz

İlker

Merhaba hocam ben 5 ay önce açık birakma yöntemiyle amelyat oldum şu an yaram tamamen kapalı fakat bazen yaranın ortasında küçük bir delik açılıyor hafif kanama oluyor tekrar kapanıyor sizce neden olmamlı ?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
nüks etmiş olabilir

Pelin

Herhangi bir şişlik yok şu üç gündür kanamada yok ağrı yok o yüzden apse var mı bilmiyorum buradaki doktoruma tekrar goruneyim bakalım neyim varmış anlar ins ne olduğunu çok teşekkür ederim yardimlarniz icin
Op Dr Atilla Kaya
cerraha görünmelisiniz

Peline .

Buradaki doktorlar anlamıyor bu hastalıktan hocam bende ne yapacağımı şaşırdım ,şuan gelemiyorum sınavlarım mayısta bende Haziran’da gelicem o zamana kadar durumum nasıl olur bekleyebilirmiyim .bende bilmiyorum apse varmı olmayadabilir emin değilim nasıl anlarım olup olmadığını ?
Op Dr Atilla Kaya
doktora görün apse varsa tedavi ettir.genel hijyene ve pansumanlarına dikkat etmelisin.inş tekrar apse oluşmaz

Pelin

Yani tekrar bı ameliyat olucam değilmiş ? Tamam ben yurtdisindsyim şuan okulum var Haziran’da gelicem o ana kadar ne yapmalıyım ki ağrım hafifler?Teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
apse varsa apse tedavisi yaptırın.sık yıkanın,genel hijyene dikkat edin,günlük çamaşır değişitirin.