Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi

Kıl dönmesi daha çok 15-25 yaş gurubunda görülen bir hastalıktır Üretkenlik yaşı olması sebebiyle bu gurup hastaların zaman kaybı önemlidir.

Okula veya dersaneye giden yada aktif olarak çalışan birinin 15-30 gün evde yatması ciddi bir sorun olmaktadır.Bu durumu çözmeye çalışan çağdaş tedavi kurumları, değişik tedavi seçenekleri uygulayabilmektedir.

Bunların en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Ne yazıkki bu yöntemler gerçek anlamda bir tedavi değil hastayı rahatlatıcı girişimlerdir.Bu sebeple hastaların % 70 kadarı zamanla ameliyat olur.

Yöntemlerin bu yetersizliği Bascom ameliyatı,mikro sinüsektomi gibi  yeni teknikler geliştirilmesine sebep olmuştur.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak adlandırılan mikro sinüsektomi yöntemin farkları şu şekilde özetlenebilir;Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan sinüsü çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir.Uyguladığımız yöntemdeyse aynı sinüsü cildi 1-1,5 cm kestiğimiz delikten çıkarıp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatıyoruz.

Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebiliyor.Cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali varsa oluşan boşluk kristalize fenolle yıkanır.

Yöntemin üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir

*İş gücü kaybı yoktur.Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat önerilirken bu yöntemde kişi aynı gün işine dönebilir
*Ağrı olmaz.

Açık ameliyatta gerginlik sebebiyle ciddi ağrı olurken bu yöntemde ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olabilir.
*Yara bakımı pansuman gerekmez.

Kapalı ameliyatta 15 gün pansuman (açık ameliyatta 2-5 ay) ve yara bakımı gerekirken yöntemimizle tedavi ettiğimiz kişiler 48 saat sonra normal banyolarını yaparlar.
*Tekrar ihtimali düşüktür.Klasik ameliyatlarda % 5 – 40 arasında değişen tekrar ihtimali yöntemimizin ilk uygulamasında % 3 civarıdır.
*Narkoz ve narkoz riski yok.1-2 cm lik alanın lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olmaktadır.
*İltihap riski; yaralama alanı küçük olduğu için normal ameliyata oranla çok daha düşüktür.
*Yara izi:Arka planda kaldığı için önemsenmeyebilir ama bayanlarda Z plasti (flap yöntemlerinin tümü) ameliyatlarından sonra her bir bacağı 8-14 cm uzunluğunda Z harfi şeklinde büyük bir iz kalır.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için 560 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavi olabilirsiniz
Op.dr.Seher Şirin

hanifi

hocam ben 2 ay önce doğum yaptım fakat kıldönmesi teşhisi konuldu …yeni doğum yapmış bir hasta ameliyat olabilir mi?

erol

Hocam benim kuyruk sokumunda fındık büyüklüğünde bir şişlik vardı yaklaşık 1 yıl önce ve ben kara merhem sürerek orayı patlattım doktora gittim ve ameliyata gerek görmedi atmış olabilir dedi ama yeniden nüksekti ve yeni yeni ağrıyor ameliyat için uygun zamanmı ve sıkıntılı bir süreçmi iyi günler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi varsa ameliyat herhangi bir zamanda yapılabilir,iltihap varsa kuruduktan sonra yapılır.

Kağan

Kuyruk sokumu bölgesinde ufak bir sivilce hissettim bugün acaba kıl dönmesimidir ve kıl dönmesi ise fazla ilerlemiş midir
Op Dr Nizam Kurtdere
muayene ile değerlendirmek gerekir.

Cagatayy

Hocam merhaba ben 2 ay once kuyruk sokumunda apse oldu cerrah orayi temizledi. Temizledikten sonra 2 ay icinde hic bir sey kalmadi. Ankaraya geldigimde ameliyat icin cerraha basvurdum o kisma iyice bastirdi agri var mi dedi agri filan hicbir sey yoktu. Ameliyata hic gerek olmadigini soyledi. Tekrar sisme olursa gel dedi. Kucuk bir seydir o da kalmamistir dedi. Ne yapmam gerekiyor.
Op Dr Adil Altınsoy
yanlış bir yaklaşım.kıl dönmesi apse yokken tedavi edilmelidir.tekrar apse oluştuğunda hem iyileşme zorlaşır ,hem fistüle neden olabilir,bu nedenle tedavi olmalısınız.gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

Asu

Hocam iyi günler benim 4 sene önce makat üstünde bi şişlik oldu iltihap doktor kıl dönmesi başlangıcı dedi bi hap ve merhem kullandım tamamen iyilestim şimdi arada yine ağrı oluyo o bölgede neden acaba
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi ilaçla iyileşmez,iltihap varsa kurur,ancak sonra cerrahi müdahale gerekir.

furkan

16 şubatda kıl dönmesi ameliyatı oldum.o günden bugüne yaklaşık 3 ay gibi bir süre geçti ama iltihabım hala kurumadı.iltihabım çok kötü koku yapıyor ve insanlar benden tiskiniyor.lütfen yardım eder misiniz?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bu durum yaranın yeterince temiz tutulmadığını gösterir,cerrahi uzmanınıza görünün.

tugce

Hicam merhaba. Gecen hafta cumadan beri agri cekmem sonucunda carsamba gunu doktora gittim ve kil donmesi baslangici biraz var ilac verelim hemen ameliyat dusunmeyelim dedi. Agri sislik devam ederse 1 hafta sonra dedi. Sisigi ilk fark ettigimiz gune gore biraz inmis fakat kizariklik artmis. İlac ne kadar etki eder? Ameliyat olmam sart midir? Tesekkurler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi iltihabı gibi görünüyor,iltihap geçince ameliyat ile tedavi gerekir.

berkay

hocam ucretı ne kadar ssk lıyım bı de hocam belden Asagımı ugyusturuyosunuz yok kesı olacak bolgeyımı
Op.dr.Atilla Kaya
sadece çalışma alanını lokal anestezi ile uyuşturuyoruz.ücretler için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html bu linke bakabilirsiniz

Aliii

merhaba hocam benim kuyruk sokumumun az altında kaşınma oluyor ve pişme oluyor 1 hafta olamdan vazelin gibi şeyler sürüyorum geçiyor ama kaşınma devam ediyor sivilce vesayri hiç bişey yok ameliyattanda çok korkuyorum daha doktorada gitmedim size bir sormak istedim kıl dönmesi olmasından korkuyorumda bazı kişiler pişmiş diyorlar ama bilmiyorum çok korkuyorum hocam 🙁
Dr.Nizam KURTDERE
Muayene olup kesin tanı konması ve ona göre tedavi planlanması lazım.