Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Kıl Dönmesi Belirtileri

Muayene olan hastaların büyük bir bölümünde ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konmaktadır. Çünkü insanlar yaşadığı sorunun çok geç farkına varmaktadır. Bunun nedeni ise Kıl Dönmesi Belirtileri ilk etapta neredeyse yok denecek kadar az olması ile alakalıdır. Daha çok cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte ortaya çıkan akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, pis koku, makatta şişlik, iltihap gibi şikayetlerle hastalar doktora gitmeye karar vermektedir. Aslında bu şikayetler hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda ise hastalar şikayetlerle karşılaşmasına karşın utandığı için muayene ve tedavi işlemini sürekli ertelemektedir. Beklemenin hiç bir yararı olmadığı gibi tedaviyi dahada zorlaştırmaktadır. O nedenle kuyruk sokumunda ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik gibi sorunlar olduğunda mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Kıl Dönmesi Belirtisi

İlk Başlarda Giriş Deliği Görülür
Kıl Dönmesi belirtileri arasında ilk olarak kuyruk sokumu kısmında delik ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda giriş deliği olarak da anılan bu sorun bir yada birden fazla noktada olabilir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken oluşturduğu bu delik çıplak gözle bile bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır. Doktor muayenesinde genel cerrahi uzmanı ilk olarak bu deliklere bakmaktadır. Pilonidal Sinüs şüphesi taşıyorsanız eşiniz yada ailenizden yardım alarak kuyruk sokumu bölgesinde delik olup, olmadığına bakmak erken teşhis için oldukça önemlidir.

Makatta Akıntı ve Pis Kokuya Neden Olur
İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayeti olmamasına karşın ilerleyen süreçte başta akıntı ve kökü koku insanı bezdirecek düzeyde olabilmektedir. Makatta akıntı daha çok iç çamaşırı ıslatacak düzeyde olup bazı durumlarda akıntı kötü kokuya neden olmaktadır. Nedenine bakacak olursak cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte vücudumuz koruma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Cilt altında biriken kılları yok etmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı kıllara herhangi bir zarar verme imkanı yoktur. Daha sonra bu sıvı cilt dışına çıkması gerekmektedir. Çıkış için genelde kılların giriş yolunu kullanmaktadır. Her gün 2-3 damla şeklinde dışarı çıkar ve iç çamaşırınızı ıslatır. Akıntı mikroplu olması halinde kötü kokuya neden olmaktadır. Yani insanı bezdirecek düzeyde diyebilirim.

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Şişlik
Bir diğer önemli belirtisi ile makatta ağrı ve şişlik olup, buna neden olan ise yine yukarıda bahsi geçen sıvıdır. Makatta akıntıya neden olan sıvı her zaman rahat bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş delikleri tıkanması halinde sıvı dışarı çıkamayarak apseye neden olmaktadır. Bu apse ise kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu zaman ateşlenme gibi şikayetler görülmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle anüs bölgesinde bir çok hastalık görülmekte olup, onlardan biride makat kanseri gibi ölümle sonuçlanan hastalık diyebilirim. Bu nedenle en ufak şikayeti bile ciddiye almalı ve mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. Makatta ağrı, şişlik, akıntı, kama, kötü koku dahil tüm şikayetler büyük oranda hastalık belirtisi yada şikayeti olmaktadır.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Pilonidal Sinüs dahil tüm anüs bölgesi hastalıkları için mutlaka genel cerrahi bölümüne randevu almalısınız. Bu alanda daha başarılı bir doktor seçimi yapmak içinde Proktoloji uzmanı olmasına önem veriniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş olup, makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha çok Proktoloji uzmanları görev almaktadır.

MÜcretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan klinikleri ile hizmet vermektedir. Kıl Dönmesi tedavisi dahil tüm hastalıklarda en gelişmiş tedavi yöntemleri ve ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Memur, Memur Emeklisi yada Türk Silahlı Personeli olması gerekir. SGK mensuplarının tedavisi aynı zamanda tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini merak ediyorsanız aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz. http://www.kildonmesiklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp

Tedavi İçin Sadece 10 Dakikanızı Ayırın
Kıl dönmesi çözümü için tek seçenek tedavi olup, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. İlaç, krem vs ile tedavisi mümkün olmayıp, kıl dönmesi  ameliyatı yada son yıllarda bir hayli gelişme sağlamış olan ameliyatsız tedaviler bulunmaktadır. Idea klinik genel cerrahi uzmanları geliştirdikleri tedavi yöntemleri ile bilime katkı sağlamaya devam ediyor. Op. Dr. Atilla KAYA Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, aynı şekilde Op. Dr. Nizam KURTDERE ise Sinüsotomi adını verdiği ameliyatsız tedavi yöntemini geliştirmiştir. Uygulanışı hızla yaygınlaşan Mikro Sinüsektomi yöntemi şuan için en gelişmiş tekniklerden biri diyebilirim. Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılır ve ameliyathane ortamı gerektirmez.

Mikro Sinüsektomi Nedir, Nasıl Yapılır?
Hazır konu açılmışken dilerseniz biraz uygulamadan bahsedelim. Öncelikle narkoz gerekmediği için uygulama kliniklerde yapılabilmektedir. Sadece 1-2 cm alanda yapılan kesi ile tüm kıllar ve kapsülleri çıkarılmaktadır. Örnek 3 farklı yerde sinüs varsa klasik teknikler gibi o bölgeyi tamamen kesmek yerine sadece bulunan noktalarda 1-2 cm kesiler ile çıkarılır. Uygulama narkoz gerektirmediği için hasta 10 dakika dinlenerek hayatına kaldığı yerden devam eder. Pilonidal Sinüs daha çok genç yaşta çalışan ve okuyanlarda görüldüğü için Mikro Sinüsektomi işiniz ve okulunuza engel olmaz.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Anlatmakla çok fazla bilgi verme imkanımız olmayacaktır. Şimdi dilerseniz aşağıda yer alan Video’da nasıl yapıldığını birlikte görelim. Aynı şekilde bu işi ilk geliştiren hekim Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı yer almaktadır.

Mikro Sinüsektomi Hangi Hastanelerde Uygulanıyor?
Uygulanışı hızla yaygınlaşan bu yeni yöntemi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan idea kliniklerde bulabilirsiniz. Görev yapan doktorlarımızın tümü alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarından oluşmaktadır.

Aklınıza Takılan Soruları Doktora Sor
Evet arkadaşlar bizim bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin sormak, öğrenmek istediği hususları aşağıda yer alan form yardımı ile iletmeniz halinde doktorlarımız kısa bir süre içinde yanıt verecektir.

3.522 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Hocam meraba benfe yaklasık bır haftadan berı kuyruk sokumumun ordakı kemık agrıyo hanı baktım delık yok akıntı kanama hıc bırı olmadı sızce kıl donmesımı cevaplarsanız sevınırım

  1. olabilir.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Hocam merhaba. Bende bu agrilar cok sik olmuyor. 1yildir her 2/3 ayda geliyor bu agri ve en fazla 10 gune kadar geciyor. Aynen arkadaslarin dedigi gibi kuyruk sokumunda oluyor bu agri. Simdi 1sislik vardi 10gun oldu gecti. O sis olan yer kanadi ben kasiyinca ve kabuk kapladi. Agrilarim kesildi. Ne yapmam gerekir ?

  1. kıl dönmesinde ağrı pek olmaz.apse oluştuğunda ağrı görülür.sık tekrarlayan apseler fistüle neden olur.bu nedenle geciktirmeden muayene olup tedavinizi planlamalısınız.tedaviye karar vermeden önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Hocam bende kıl dömesi var giriş deliği tıkanmış kıldan iltihap akışı olmadığı için anüs ağzında şişlik oluşmuş böyle birşey olabilirmi bide 15 gün ameliyat olamam denize girsem sorun olurmu opsite yara spreyi varmış su geçirmeyen ondan sıkıpmı girmeliyim cevaplarsanız çok sevinirim henüz ağrı sızı yok bu arada

  1. anüs ağzında şişlik anal apse düşündürür,anal apse ise hemen açılması gerekir,fistül oluşabilir.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. kuyruk sokumunda deliklerden kısa kalın ve fazla kıllar çıkıyor ağrı yok şişlik yok ameliyat şartmı başka yolu yokmu

  1. oluşan kıl keseciğinin mutlaka cerrahi olarak çıkarılması gerekir.yoksa hastalık çok sık nüks eder.cerrahi yöntemlerden mikrosinusektomiyi araştırmanızı öneririm.
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Hocam bende kıl dömesi var kuyruk sokumunda giriş deliği sanırım tıkanmış kıllardan kurumuş kıllar var elimlede anlıyorum ordan akıntı olmayıca anüs çıkşında abse oluştu giriş deliğinde kurumuş kılları çeksem sorun olurmu 15 gün ameliyat olamam işlerim var tavsiyenizide söylerseniz çok sevinirim. Giriş deliği tıkanınca böyle şişlik olurmu siz daha iyi bilirsiniz hocam.

  1. kıl dönmeniz apse yapmış,apse tedavisi yaptırmalısınız.zaten ameliyat 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca yapılmalı,mikrosinusektomi yöntemini araştırın
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Ocam benim kuyruk sokumumda oturduğumdan bir süre sonra ağrı oluyor kıl dönmesi midir?

  1. kıl dönmesi olabilir.başka hastalıklarda olabilir.kıl dönmesi teşhisi basit bir hastalık ve kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Makatin ust kisminda kirmizi renkli sivilce gibi birsey cikti hocam kil dönmesi olabilir mi ağrı yok sadece oturunca yuruyunce aci oluyor

  1. kıl dönmesi apsesi olabilir.genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.apse fistüle ve hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.uygun şartlarda boşaltılmalı,tedavi edilmeli.doku toparlayınca da kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.sosyal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.adil Altınsoy

 8. Hocam kuyruk sokumunun her iki tarafında da şişlik var ve cok sertler. Agrisindan hareket edemiyorum. Devlet Hastanesinde muayene olmam mantıklı mi ?

  1. kliniklerimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 9. Hocam bende makat üstünde sağ tarafta biraz şişlik var hafif ağrıyor bir tane de yara vardı 2 gün kanadı sonra durdu kabuk bağladı bu sıkıntı olurmu

  1. makat üstündeki şişlik anal apse ise mutlaka genel cerrahi uzmanı görmeli.iyi tedavi edilmezse fistüle zemin hazırlayabilir
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 10. Hocam kolay gelsin benim son 1 aydır kuyruk sokumumda parmak ucu kadar şişlik vardı ve çok kaşınıyordu ben bu şişligi kaşıya kaşıya ordaki deri kalktı ver orda bir delik oluştu kaşımaya devam ettım ve en sonunda patladı sarı ve yeşil arası bır akıntı oldu sıktıkca sonrasında babamdan yardım istedim ve onada sıktırdım ve içinden bir miktar kıl çıktı ve beyaz küçük birkaç parça çıktı suan ne bir kaşıntı nede agrı yada şişlik yok birtek orası delik olarak kaldı şuan ufak tefek kan akıntısı oluyor sizce düzelmişmidir şimdiden teşekkür ederim

  1. şuan birde delik kuş gözü kadardı küçülmeye başladı

   1. bu gun bir miktar daha sıktık ve ıcınden tek tük kıllar cıktı ve delık tamamen kuculdu artık orda kötü koku akıntı vs de olmadı

    1. daha önce neeler yapıldı bilmiyorum,ama apsenin genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilip tedavisinin planlanması gerekir.deliğin yada şişliğin küçülmesi tedavi olduğu anlamaına gelmez.hastalığa neden olan kıl keseciği mutlaka cerrahi olarak çıkarılmalı.bu çıkarılmadığı sürece hem apse tekrar eder hemde hastalığınız ilerler.
     Op.Dr.Adil Altınsoy

   2. deliğin küçülmesi iyileştiğiniz anlamına gelmez.oluşan kıl keseciğinin mutlaka çıkarılması gerekir.kıl keseciğinin çıkarılmasında en çağdaş yöntem mikrosinusektomi yöntemidir.
    Op.dr.Ergun Aygören

  2. hayır,akıntı olduğu için apseniz geriler.ama bir genel cerrahi uzmanı mutlaka görmeli.apse tedavisi tam yapılmalı.doku toparladıktan sonrada kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 11. Merhabalar 1 senedir kuyruk sokymumda ara sıra çıkan bir şişlik var 5 gün önce ceviz büyüklüğünde apse oldu ağrıdan duramadım. Doktor kol dönmesi dedi. Bayılmalarım oluyor 3 gündür. Apseliyken ameliyat yaparlar mı?

  1. apseliyken ameliyat olmamalı.önce apse tedavisi yapılamlı.apseliyken ameliyat öneren hekim olursa uzak durun.ameliyat sonrası yara iyileşmesi çok gecikir,2-4 ay pansuman yapmak zorunda kalabilirsiniz.önce apsenizi tedavi ettirin.doku toparlayıncada kıl dönmenizi tedavi ettirebilirsiniz.bu arada sosyal yaşamııza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   op.Dr.seher Şirin

 12. Hocam sadece kaşıntı var kuyruk sokumunda.Diger belirtiler henüz yok bu da kıl dinmesi olabilir mi? Yaşım 16 bu arada.

  1. olabilir.kıl dönmesine bağlı apse oluşurken kaşıntı görülebilir.genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 13. Hocam ben oturdum zaman bi batma kaşınma ağrı falan oluyo bu ne ola bilir hocam

  1. kliniklerimizde muayene ücretsiz.gelirseniz.durumunuzu değerlendirip eğer kıl dönmesi ise ve uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme