Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?

Kıl Dönmesi Belirtileri

Muayene olan hastaların büyük bir bölümünde ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konmaktadır. Çünkü insanlar yaşadığı sorunun çok geç farkına varmaktadır. Bunun nedeni ise Kıl Dönmesi Belirtileri ilk etapta neredeyse yok denecek kadar az olması ile alakalıdır. Daha çok cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte ortaya çıkan akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, pis koku, makatta şişlik, iltihap gibi şikayetlerle hastalar doktora gitmeye karar vermektedir. Aslında bu şikayetler hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda ise hastalar şikayetlerle karşılaşmasına karşın utandığı için muayene ve tedavi işlemini sürekli ertelemektedir. Beklemenin hiç bir yararı olmadığı gibi tedaviyi dahada zorlaştırmaktadır. O nedenle kuyruk sokumunda ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik gibi sorunlar olduğunda mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Kıl Dönmesi Belirtisi

İlk Başlarda Giriş Deliği Görülür
Kıl Dönmesi belirtileri arasında ilk olarak kuyruk sokumu kısmında delik ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda giriş deliği olarak da anılan bu sorun bir yada birden fazla noktada olabilir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken oluşturduğu bu delik çıplak gözle bile bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır. Doktor muayenesinde genel cerrahi uzmanı ilk olarak bu deliklere bakmaktadır. Pilonidal Sinüs şüphesi taşıyorsanız eşiniz yada ailenizden yardım alarak kuyruk sokumu bölgesinde delik olup, olmadığına bakmak erken teşhis için oldukça önemlidir.

Makatta Akıntı ve Pis Kokuya Neden Olur
İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayeti olmamasına karşın ilerleyen süreçte başta akıntı ve kökü koku insanı bezdirecek düzeyde olabilmektedir. Makatta akıntı daha çok iç çamaşırı ıslatacak düzeyde olup bazı durumlarda akıntı kötü kokuya neden olmaktadır. Nedenine bakacak olursak cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte vücudumuz koruma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Cilt altında biriken kılları yok etmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı kıllara herhangi bir zarar verme imkanı yoktur. Daha sonra bu sıvı cilt dışına çıkması gerekmektedir. Çıkış için genelde kılların giriş yolunu kullanmaktadır. Her gün 2-3 damla şeklinde dışarı çıkar ve iç çamaşırınızı ıslatır. Akıntı mikroplu olması halinde kötü kokuya neden olmaktadır. Yani insanı bezdirecek düzeyde diyebilirim.

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Şişlik
Bir diğer önemli belirtisi ile makatta ağrı ve şişlik olup, buna neden olan ise yine yukarıda bahsi geçen sıvıdır. Makatta akıntıya neden olan sıvı her zaman rahat bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş delikleri tıkanması halinde sıvı dışarı çıkamayarak apseye neden olmaktadır. Bu apse ise kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu zaman ateşlenme gibi şikayetler görülmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle anüs bölgesinde bir çok hastalık görülmekte olup, onlardan biride makat kanseri gibi ölümle sonuçlanan hastalık diyebilirim. Bu nedenle en ufak şikayeti bile ciddiye almalı ve mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. Makatta ağrı, şişlik, akıntı, kama, kötü koku dahil tüm şikayetler büyük oranda hastalık belirtisi yada şikayeti olmaktadır.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Pilonidal Sinüs dahil tüm anüs bölgesi hastalıkları için mutlaka genel cerrahi bölümüne randevu almalısınız. Bu alanda daha başarılı bir doktor seçimi yapmak içinde Proktoloji uzmanı olmasına önem veriniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş olup, makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde daha çok Proktoloji uzmanları görev almaktadır.

MÜcretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan klinikleri ile hizmet vermektedir. Kıl Dönmesi tedavisi dahil tüm hastalıklarda en gelişmiş tedavi yöntemleri ve ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Memur, Memur Emeklisi yada Türk Silahlı Personeli olması gerekir. SGK mensuplarının tedavisi aynı zamanda tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini merak ediyorsanız aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz. http://www.kildonmesiklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp

Tedavi İçin Sadece 10 Dakikanızı Ayırın
Kıl dönmesi çözümü için tek seçenek tedavi olup, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. İlaç, krem vs ile tedavisi mümkün olmayıp, kıl dönmesi  ameliyatı yada son yıllarda bir hayli gelişme sağlamış olan ameliyatsız tedaviler bulunmaktadır. Idea klinik genel cerrahi uzmanları geliştirdikleri tedavi yöntemleri ile bilime katkı sağlamaya devam ediyor. Op. Dr. Atilla KAYA Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, aynı şekilde Op. Dr. Nizam KURTDERE ise Sinüsotomi adını verdiği ameliyatsız tedavi yöntemini geliştirmiştir. Uygulanışı hızla yaygınlaşan Mikro Sinüsektomi yöntemi şuan için en gelişmiş tekniklerden biri diyebilirim. Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılır ve ameliyathane ortamı gerektirmez.

Mikro Sinüsektomi Nedir, Nasıl Yapılır?
Hazır konu açılmışken dilerseniz biraz uygulamadan bahsedelim. Öncelikle narkoz gerekmediği için uygulama kliniklerde yapılabilmektedir. Sadece 1-2 cm alanda yapılan kesi ile tüm kıllar ve kapsülleri çıkarılmaktadır. Örnek 3 farklı yerde sinüs varsa klasik teknikler gibi o bölgeyi tamamen kesmek yerine sadece bulunan noktalarda 1-2 cm kesiler ile çıkarılır. Uygulama narkoz gerektirmediği için hasta 10 dakika dinlenerek hayatına kaldığı yerden devam eder. Pilonidal Sinüs daha çok genç yaşta çalışan ve okuyanlarda görüldüğü için Mikro Sinüsektomi işiniz ve okulunuza engel olmaz.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Anlatmakla çok fazla bilgi verme imkanımız olmayacaktır. Şimdi dilerseniz aşağıda yer alan Video’da nasıl yapıldığını birlikte görelim. Aynı şekilde bu işi ilk geliştiren hekim Op. Dr. Atilla KAYA’nın anlatımı yer almaktadır.

Mikro Sinüsektomi Hangi Hastanelerde Uygulanıyor?
Uygulanışı hızla yaygınlaşan bu yeni yöntemi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan idea kliniklerde bulabilirsiniz. Görev yapan doktorlarımızın tümü alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarından oluşmaktadır.

Aklınıza Takılan Soruları Doktora Sor
Evet arkadaşlar bizim bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin sormak, öğrenmek istediği hususları aşağıda yer alan form yardımı ile iletmeniz halinde doktorlarımız kısa bir süre içinde yanıt verecektir.

3.578 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. hocam kasiga yakin bolgede jiletle tras ettikten sonra sisti iltihap yapti antibiyotiklerle kuruttum yanliz sislik kaldi 3 aydir boyle mercimek kadar sis kil donmesimidir sizce ona gore.size mikrosinusektomi yontemiyle operasyon olmak istiyorum

  1. kasık bölgesinde daha çok batık görülür kıl dönmeside olabilir.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. hocam kasik bolgeme yakin jiletle tras olduktan sonra sisti iltihap yapti antibiyotiklerle kremlerle kuruttum lakin hafif sislik var tam 3 ay oldu sislik mercimek kadar ayni buyumuyorda kuculmuyorda bu sizce kil donmesi midir

  1. batık da olabilir.muayene ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Makat kısmında deliğin sağ üst kısmında leblebi büyüklüğün de şişlik var dokununca acıyor otururken hafif acı hissediyorum şişliğin olduğu yerde siyah bir belirti var sizce bu nedir. Teşekkür ederim.

  1. kıl dönmesi olabilir.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Kuyruk sokumun bitisiginde sivilceden buyuk bi sislik var agrı fazla hareketleri engelliyo ucu siyah neyapıcam

  1. şikayetiniz kıl dönmesine benziyor.şişlik varsa apse yapmış olabilir.apse varsa önce apse tedavi edilmeli,apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayıncada kıl dönmesi.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.muayene ile değerlendirip eğer apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam kuyruk sokumunun hafif solunda zaman zman şişlik meydana geliyor ilk zamanlarda normal sivilcedir diye düşünüyordum ancak zman geçtikçe otururken yada yatarken şişliğin hep aynı yerde olması düşündürüyor tedirginim. Askeri personel olmamdan dolayı ve görev yerim Suriye/elbab olması dolayısıyla muayene olasılığım biraz zayıf yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. kıl dönmesi apsesi olabilir.apse kıl dönmesinin daha hızlı ilerlemesine neden olur.bu nednele fırsat bulduğunuz ilk anda mutlaka tedavi olmalısınız.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırın
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Kuyruk sokumunun üst sağ bölümünde bi şişlik var delik yok dokununca ve oturunca ağrıyor ameliyat şart midır

  1. delik gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.şişlik apse bulgudur,apse tedavisi olmalısınız.apse tedavisinden sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Sadece bir hafta kadar süredir kalçamda ağrı büyük sporcuyum beni hayli zorluyor şişlik iltaap delik yok sizce ameliyat gerekirmi hocam ?

  1. muayene olmalısınız.

 8. ameliyattan 1 ay geçti yara tam kapanmadı alttan besledi doku açılma durumu olurmu

  1. yarayı görmeden yorum yapmak doğru olmaz

 9. Hocam iyi gunler anusun iki parmak asagisinda sagda bir sislik var dokundugundada derinin altinda sislik devam ediyor ama agri aci akinti hic bisey yok ve kil donmesinde 2 tane delik var bende delik yok tek sislik var bunun nedeni ne olabilir

  1. kıl dönmesinde bazen delik gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Demet Ağras

 10. Hocam makat bölgesinde bilye fındık büyüklüğünde sivilce gibi şişlik meydana geldi. Daha sonra bunu sıktık irin iltihap akmaya başladı. BU akıntı yaklaşık 3 ay kadar sürdü ve sonrasında işaret parmağımın ucu girecek şekilde delik meydana geldi lakin şimdi akıntı bitti delik hala duruyor. Ağrı sancı şikayetim yok. Sizce bu nedendir

  1. anal apse olmuş ve fistül oluşmuş olabilir eğer fistül oluşmuşsa komplike hale gelmeden muayene ve tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 11. İyi Günler.2 Ay Önce Apsem Boşaltıldı.Bir Daha Şikayetim Olmadı.Ameliyat Olmam Şart mıdır?

  1. evet geciktirmeden ameliyat olmalısın.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 12. Hocam benim bu tür belirtiler olmadı ama anüs bölgesindeki kılları jiletle alıyorum ve jiletle alırsam kıl dönmesi olabilir diyolar?

  1. kıl dönmesi çevreden dökülen kılların cildi delerek içeri girmesiyle oluşur.jilet kıl dönmesi yapmaz.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 13. Makatın üst sağ bölümünde 2 gündür ağrı ve şişlik mevcut. Fakat herhangi bir delik yada kıl dönmesi belirtisi yok sebebi ne olabilir ?

  1. apse olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendrip tedavinizi planlayabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 14. Hocam maksat ve çevresinde Son günlerde ara ara kaşıntı oluyor nedeni ne olabilir.

  1. pek çok endenle kaşıntı olabilir.muayene olmalısınız

 15. Öksürürken ve hapşururken kuyruk sokumunda ağrım oluyor. Kıl dönmesinin etkisimidir acaba..

  1. evet olabilir.muayene olun,eğer kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavinizi yaptırmanızı öneririm
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 16. hocam merhaba kuyruk sokumundan iltahap geliyor ve hafif şişlik var kıl dönmesi olabilirmi?

  1. kıl dönmesi apsesi olabilir.genel cerrahi uzmanına muayene olun.apse tedavisi yapılsın,doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemini araştırın ve kıl dönmenizi tedavi ettirin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 17. Meraba hocam askerde 1 kez kil donmesinden ameliyat oldum. Sim makat deliginin ustu sis gibi ağrıyor delik falan yok nedendir

  1. delik gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.kıl dönmesi apsesi düşündürüuor.yni hastalığınız nüks etmiş.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme