Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Kıl Dönmesi Fenol Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavilerinden Biride Fenol Yöntemidir ve diğer ameliyatsız yöntemler gibi gerçek bir tedavi değil sadece hastayı geçici olarak rahatlatma amaçlı bir uygulamadır,sinüs doku içöinde kalmaktadır.

Fenol Tedavisi

Fenol tedavisinin özü bu kimyasal maddenin cilt altındaki kıl yumağı veya diğer yabancı cisimleri eritmesi esasına dayanır.Kılların giriş deliklerinden ince cerrahi aletlerle girilerek cilt altı temizlenmeye çalışılır yabancı cisimler mümkün olduğunca temizlenir ve oluşan boşluk geride kalmış olabilecek kıl,tüy gibi şeyleri eritmek amacıyla fenolle yıkanır.İşlem bitiminde vücut içinde ilaç kalmaz.
Bölgede var olan gamze veya çukurluklar hastalığın tekrarına sebep oalbilir.Belirgin olan giriş deliklerinden yeniden kıl girme ihtimali oldukça yüksektir.
Uygun vakalarda bu işlemlerin tümü 15 dakikalık 2-4 seansta tamamlanır ve hasta işine ara vermeden sosyal hayatına devam edebilir.

Fenol Tedavisi Başarı Şansı

Fenol tedavisinde giriş delikleri kaldığı için ve doku içi net temizlenemediği için tekrar ihtimali % 70 lere kadar çıkmaktadır yöntemin başarısı ve tekrar ihtimalinin azaltılması 2 unsura bağlıdır
1-Temizliğin iyi yapılması
2-Sonraki dönemde yeniden kıl girişine engel olmak için bölge hijyenine dikkat edilmesi.

Kıl dönmesinin tekrarlama riski

Tekrar ihtimali her tedavi yönteminde vardır,ameliyatlarda yapılan tekniğe bağlı olarak % 5-40 arasında değişmektedir.Fenol tedavisinde bu oranın % 70 lere kadar çıktığı yönünde bilimsel yayınlar vardır.

Fenol tedavisi avantajları

Hasta aynı gün işine,okuluna dönebilir
Belirgin ağrı olmaz
Yara bakımı ve pansuman gerekmez
Dikiş aldırmak gerekmez
Daha ekonomiktir
Ameliyat izi kalmaz
Narkoz olmadığı için riski yoktur.

Fenol tedavisinin dezavantajları:

Tekrar ihtimali çok yüksektir (% 70 ler düzeyinde olabilir)

İleri vakalara uygulanamaz

Kimyasal madde çevreye sıçrarsa ciddi yanık oluşturur.

Sigorta şirketleri ödeme yapmaz.

Kıl Dönmesi Fenol Tedavisi için 63 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

kıl dönmesinde oluşan kıl keseciği cerrahi olarak çıkarılmadığı sürece hastalık nüks eder.bu nedenle sosyal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
Op.Dr.Seher Şirin

Kerem

Mrb. Hocam bende yaklaşık 8 ay kadardır kıl donmesi var fenol yontemini onerdi doktor. Bu yontemle tekrarlanma riski cok yuksekmis ben bu yontemi uyguladiktan sonra lazerle kılları yaktirsam tekrardan baslama ihtimalini düşürebilirmiyim

İsmail

Hocam 2 defa fenol oldum ama yine başladı herhalde 3.yü olcam sizce nasıl olur ne kadar daha devam eder bu işlem fenoldan sonra 1 kadar rahatım ama ondan sonra iltihaplanmalar başlıyor fenol yapılan yerden de iltihap akıyor ne yapabilirim lütfen yardım edin
Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
Kesin tedavi için ameliyat olmalısınız, mikro sinüsektomi fenoldan daha kolaydır ve çok daha başarılıdır.

Aylin

Merhabalar doktor bey.Ben kıl dönmesinden farklı yöntemlerle dört kez ameliyat oldum.Kuyruk sorunundan makata kadar üç yerde kıl dönmesi vardı.En son bir yıl önce flep kaydırma ve dikisle ameliyat oldum ilk kez sorunsuz geçti derken şimdi bir haftadır makata doğru olan yaramda açılma var.Doktorum nuks etmediğini söyledi ve froximun adlı ilaçla yirmi gün pansuman ve antibiyotik tedavisi önerdi.Eğer gecmezse fenolle kurutabiliriz dedi.Sizin düşünceniz nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Op Dr Atilla Kaya
Yarayı görmek önemli tabiki gören doktor nüks etmemiş dediyse doğrudur

Mahmut

Hocam kil donmesi erken teshis edildiginde fenol yontemi uygulayarak daha sonra o bolgedeki killardan epilasyonla kurtulsam iyi bir sonuc elde edebilirmiyim ve ne kadara maal olur. Iki gun once kil donmesi oldum yada erken teshiste sizin bana onereceginiz bir yontem varmi?
Vereceginiz cevap icin simdiden tesekkurler , iyi aksamlar
Op.Dr.Nizam KURTDERE
http://www.nizamkurtdere.com da tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler var.

isimsiz

hocam benim özel yerimde ufacık sivilce gibi başladı buna ne yapmalıyım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Durumu tam ifade edememişsin,şüphe varsa muayene olmanda fayda var.

NİZAMETTİN

Hocam bende 1 yıldır devam eden kuyruk sokumunun hemen altında şişlik gecmeyen sıvılce gibi bişi vardı kanamayla beraber sarı su çıkıyordu skınca doktora gecen gün gittim fenol tedavisi verdi sizce direk ameliyat mı olayım yoksa bu fenol tedavısını kabul mu edıyım bilemedim cevap yazarsanız sevinirim hocam izmirden saygılar.
Op. Dr. Demet Ağras
IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
fenol tedavisinde sinus çıkarılmadığı için çok kısa sürede nüks görülüyor bu nedenle mikrosinusektomi yöntemi ile tedvi olmanızı öneririm.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Ekrem

Hocam iyi gunler,

Gecen sene doktor bana fenol tedavisi uyguladi. Basarili bi sekilde sonuclandi, delik kapandi. Fakat doktor delikten iceri sokulan fenolu geri almadi ve hastalik gecti bidaha gelmene gerek yok dedi. Suan biraz sislikvar. Sanirim fenol bu sisligi olusturuyor.arada siradada yara olusuyor. Gecen sene sislik buyuktu fakat su siralar cok hafifledi hissedilmiyor bile. Ikinci bir sorumda kil donmesinin tekrarini nasil anlariz. Cunku tedavinin ardindan orada bir kucuk cukur kaldi.

Tesekkurler, iyi calismalar
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Fenolun tekrar alınması diye bir şey yok,tekrarlayıp tekrarlamadığını anlamak için muayene gerekir.

Serkan

Hocam merhabalar. Yaklaşık 6 yıldır kıl dönmesi şikayetim var. Ama bugüne kadar hiç ama hiç beni rahatsız etmedi. Şu an 2 delik var ve çok küçükler. Bundan 2 yıl kadar önce belimin hemen altında kuyruk sokumunun başladığı yerde şişkinlik oldu ve patladı orada yaklaşık 1 hafta delik vardı ve elimle iç içe geçmiş sayısını bilmediğim kadar iltihaplı kıl çıkardım kendiliğinden deliğe gelmiş yani. sonra o delik kapandı ve bir daha açılmadı. şu an mevcut iki deliğin birisinden yaklaşık 6-7 cm uzunluğundan yine tesadüfen kıl çıkardım. dediğim gibi delikler çok küçük ve inanın benim hiç ama hiç sorunum yok. burdaki yorumları okuyunca şaşırdım bende hiç ağrı sızı kaşıntı yok. benim ne yapmam gerekiyor? sizce ileri seviyede bir rahatsızlık mıdır?
Op. Dr. Demet Ağras
şu an iki deliğin olması zaten hastalığınızın ilerlediğini gösterir.daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısınız.hastalığınız ilerledikçe apse riski artar apsede fistüle zemin hazırlar.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.aynı zamanda hastalığınız ilerledikçe mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olma şansınızı kaybedersiniz

tekin

Hocam tekrar merhaba öncelikle geçen sefer attigim mesajı cevpladiginiz için teşekkür ederim hocam ben öğrenciyim yani vaktim baya az fenol yöntemiyle bu hastalıktan tamamen birdaha olmamak üzere kurtulabilirmiyim yoksa gecici bir seçenek mi ? Yada mikro sinüsektomi yöntemiyle bu hastalıktan tamamen kurtulabilirmiyim ? Benim yapmak istediğim bundan tamamen kurtulmak mikro sinüsektomi ile tamamen iyilesebilirmiyim.
Tekrar teşekkür ederim hocam.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bütün tedavi yöntemlerinde tekrarlama riski mevcut,ameliyatlarda %5 ile 15,ameliyatsız yöntemlerde % 40 a kadar olabilir.