Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Makat Akıntısı (Kıl Dönmesi İltihabı) Neden Olur?

Kıl Dönmesi İltihabı

Dikkat ederseniz son zamanlarda geliştirilmeye çalışılan robotlara çeşitli insansı özellikler kazandırılmaya çalışılıyor. Fakat insanın özelliklerine baktığınızda aslında sayılmayacak kadar fazla olduğunu görürsünüz. O nedenle robotlara insansı özellikleri eklemek yüzlerce yıl daha sürebilir. Bu sayfada Plonidal Sinüs hastalarında görülen ve vücudun kendini yabancı cisimlere karşı nasıl koruma altına aldığını göreceğiz. Tabii ki konuyu daha net anlayabilmek için hastalığın yapısını bilmek gerekir. Kıl dönmesi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kıl, tüy, elbise tozu gibi maddelerin cilt altına girmesi halidir.

Makat Akıntısı

Vücut Yabancı Cisimleri Algılayarak Önlem alır
Kuyruk sokumu bölgesinden cildi delerek deri altına giren yabancı maddeler için vücut hemen harekete geçerek koruyucu ve önleyici önlemlere başvurmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak cilt altına giren kılları yok etmek adına bir sıvı salgılar. Beyaz renkteki bu sıvı maalesef beklenen etkiyi gösteremeyip, cilt altındaki yabancı cisimleri imha edemez. Sonrasında ise cilt altında biriken yabancı cisimleri koruyucu bir zar ile kaplayarak onların cilde temasını önlemektedir.

Salgılanan Sıvı Vücut Dışına Çıkması Gerekir
Cilt altındaki yabancı cisimleri imha etmek için salgılanan sıvı vücut dışına çıkması gerekir. Bunun içinde genelde kılların giriş deliklerini kullanmaktadır. Bu durumda makatta akıntı problemi ortaya çıkmaktadır. Makat akıntısı günlük 2-3 damla olacak düzeyde olup, iç çamaşırını ıslatacak düzeyde olmaktadır.

Kişide Ateşlenme Görülebilir
Cilt altında biriken kılları ciltten uzak tutmak için zar ile kapladığını belirttik, bu zar çok sağlam olmayıp, basit bir şekilde zarar görecek düzeydedir. Öyle ki sert oturuşlar, kuyruk sokumuna alınacak tekme gibi darbeler yanı sıra uzun yolculuk esnasında bu zar zarar görebilir. Bu şekilde kişide farklı sıkıntılar görülebilir. Bu sıkıntıların başında ise ateşlenme görülmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesine Neden Olabilir
Makat akıntısı yada diğer adıyla kıl dönmesi iltihabı normal akış sürecinde ciddi bir soruna neden olmaz. Fakat bu akıntı her zaman düzgün bir şekilde devam etmeyebilir. Çünkü akıntının dışarı çıktığı delik yada delikler tıkanması halinde akıntı dışarı çıkamayarak apse dediğimiz soruna neden olmaktadır. Kıl Dönmesi apsesi ile ilgili ayrıca detaylı bir sayfa hazırlanmış olup, kesinlikle geç kalınmadan boşaltılması gereken bir sorundur. Yoksa geçen her zaman apsenin olduğu cilde hasar vermektedir.

Sonuç Olarak (Makat Akıntısı Ciddiye Alınmalıdır)
Kıl dönmesi belirtileri çok fazla olmayıp, en belirgin hali ilk etapta kuyruk sokumunda delik ve akıntı olmaktadır. Çamaşırı ıslatacak düzeyde bir akıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gereklidir.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuluyor
Son olarak güzel bir sağlık haberi verelim. Anal bölge ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için IDEA kliniklerinden yararlanabilirsiniz. Alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde tüm hastaların muayenesi ücretsiz olarak yapılıyor.

Yapılan muayenede kıl dönmesi teşhisi konursa 5 dakika gibi kısa bir sürede Mikro Sinüsektomi yöntemi ile tedavi olursunuz. Apse olması halinde ise öncelikle apse boşaltılır ve hasta 2 ay sonra tedaviye gelmesi önerilir.

162 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Merhaba hocam yaklasik 15 gundur sinus pilonidal ameliyatı oldum. Doktorum 10 gun boyunca duzemli olarak pansuman yaptim. Bu surec icerisinde banyo yapmadim.dikislerim 14 gunde alindi. Lakin amleiyatimin ust tarafi dikisli alt tarafi dikisli degil ve ordan bi sivi akiyo anlam veremedim.Suan ameliayt eden doktorumla görüşme imkanim yok bu yuzden baska bi doktorla gorustum. Her gun banyo yapicagimi ve rif ampul enjekte edicegini soyledi ve extra olarak ilaç tedavisi uygulicagimi soyledi. Ama ben yine bi size sormak istedim.

  1. kıl girişini önlemek için hergün yıkanmalı,her fırsatta yara yerini yıkayıp kuru tutmalısınız.doktorunuz uygun tedaviyi planlamış.uymalısınız
   Op.Dr.atilla Kaya

 2. Hocam ben 2ay oldu kıl dönmesi ameliyat oldum yaklaşık hafta önce tekrar doktora gittim kuyruk bölgesinde delik açtı dedi iltap tutmuş pansuman bir. Hafta sürdü yaliniz delik kapanmadı cevap bklyrm saygılar MEHMET

  1. genel hijyene özen gösterin,sık yıkayıp kuru tutun,iyileşmesi uzun sürebilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Ben bır buçuk hafta once amelıyat oldum her gun boyunca devamlı pansumana gıttım 5 gun once dıkışlerım alındı.Sabah kalktım kıl donmesı olan yerı peçeteyle sıldım ıltahap akmış.Sızce bır sorun olmuşmudur.Doktoruma kontrole gıttığımde bır şey olmadığını söyledı.Sıze de bır sormak ıstedım.Daha 1 hafta oldu amelıyat olalı nuks etme durumu yoktur ınşallah .Teşekkurler

  1. 1haftada nüks olmaz,ameliyat bölgesinden akıntı olması normal kabul edilebilir
   Op.Dr.ergun Aygören

 4. eşim 3 yıl önce kıldönmesi ameliyatı oldu yara kapanmadı 3 yıldır acık sekilde arada akıntı oluyor. riski nedir ameliyatla kapanabilir mi

  1. muayene ile değerlendrilmeli bu kadar sürede kıl dönmeniz nüks etmiş olabilir
   Op.Dr.Demet Ağras

 5. Ben 2017 nin ocak ayinda kil donmesi ameliyati oldum kapaniyor yavas yavas ama arada sirada agri ve akinti oluyor pasumani kesmistik 1aydir ondanmi akinti oluyor bilmiyorum akinti fazla birde doktorum killarini kes demisti uzarsa babamda Birse olmaz diyerek killari almadik nuks veya tekrarlama etmis olabilirmi

  1. nük etmiş görünüyor.
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme