Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Makat Akıntısı (Kıl Dönmesi İltihabı) Neden Olur?

Kıl Dönmesi İltihabı

Dikkat ederseniz son zamanlarda geliştirilmeye çalışılan robotlara çeşitli insansı özellikler kazandırılmaya çalışılıyor. Fakat insanın özelliklerine baktığınızda aslında sayılmayacak kadar fazla olduğunu görürsünüz. O nedenle robotlara insansı özellikleri eklemek yüzlerce yıl daha sürebilir. Bu sayfada Plonidal Sinüs hastalarında görülen ve vücudun kendini yabancı cisimlere karşı nasıl koruma altına aldığını göreceğiz. Tabii ki konuyu daha net anlayabilmek için hastalığın yapısını bilmek gerekir. Kıl dönmesi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kıl, tüy, elbise tozu gibi maddelerin cilt altına girmesi halidir.

Makat Akıntısı

Vücut Yabancı Cisimleri Algılayarak Önlem alır
Kuyruk sokumu bölgesinden cildi delerek deri altına giren yabancı maddeler için vücut hemen harekete geçerek koruyucu ve önleyici önlemlere başvurmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak cilt altına giren kılları yok etmek adına bir sıvı salgılar. Beyaz renkteki bu sıvı maalesef beklenen etkiyi gösteremeyip, cilt altındaki yabancı cisimleri imha edemez. Sonrasında ise cilt altında biriken yabancı cisimleri koruyucu bir zar ile kaplayarak onların cilde temasını önlemektedir.

Salgılanan Sıvı Vücut Dışına Çıkması Gerekir
Cilt altındaki yabancı cisimleri imha etmek için salgılanan sıvı vücut dışına çıkması gerekir. Bunun içinde genelde kılların giriş deliklerini kullanmaktadır. Bu durumda makatta akıntı problemi ortaya çıkmaktadır. Makat akıntısı günlük 2-3 damla olacak düzeyde olup, iç çamaşırını ıslatacak düzeyde olmaktadır.

Kişide Ateşlenme Görülebilir
Cilt altında biriken kılları ciltten uzak tutmak için zar ile kapladığını belirttik, bu zar çok sağlam olmayıp, basit bir şekilde zarar görecek düzeydedir. Öyle ki sert oturuşlar, kuyruk sokumuna alınacak tekme gibi darbeler yanı sıra uzun yolculuk esnasında bu zar zarar görebilir. Bu şekilde kişide farklı sıkıntılar görülebilir. Bu sıkıntıların başında ise ateşlenme görülmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesine Neden Olabilir
Makat akıntısı yada diğer adıyla kıl dönmesi iltihabı normal akış sürecinde ciddi bir soruna neden olmaz. Fakat bu akıntı her zaman düzgün bir şekilde devam etmeyebilir. Çünkü akıntının dışarı çıktığı delik yada delikler tıkanması halinde akıntı dışarı çıkamayarak apse dediğimiz soruna neden olmaktadır. Kıl Dönmesi apsesi ile ilgili ayrıca detaylı bir sayfa hazırlanmış olup, kesinlikle geç kalınmadan boşaltılması gereken bir sorundur. Yoksa geçen her zaman apsenin olduğu cilde hasar vermektedir.

Sonuç Olarak (Makat Akıntısı Ciddiye Alınmalıdır)
Kıl dönmesi belirtileri çok fazla olmayıp, en belirgin hali ilk etapta kuyruk sokumunda delik ve akıntı olmaktadır. Çamaşırı ıslatacak düzeyde bir akıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gereklidir.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuluyor
Son olarak güzel bir sağlık haberi verelim. Anal bölge ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için IDEA kliniklerinden yararlanabilirsiniz. Alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde tüm hastaların muayenesi ücretsiz olarak yapılıyor.

Yapılan muayenede kıl dönmesi teşhisi konursa 5 dakika gibi kısa bir sürede Mikro Sinüsektomi yöntemi ile tedavi olursunuz. Apse olması halinde ise öncelikle apse boşaltılır ve hasta 2 ay sonra tedaviye gelmesi önerilir.

Makat Akıntısı (Kıl Dönmesi İltihabı) Neden Olur? için 146 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

açık bırakılınca iyileşme ne kadra sık yıkar kuru tutarsanız o kadar hızlı olur.

Süleyman

Hocam ben yaklaşık 40 gün önce amaliyat oldum fakat kuyruk sokumunda 6 7 cm kadar açıklık War kapanmıyor doktor devamlı iğne gibi bsey veriyor kapanır diyor gönderiyor ne yapmam lazım hala kapanmıyor ve akıntı oluyor pantolonuma geçecek kadar 🙁

Kıl Dönmesi Uzman

klasik yöntemlerle tedavi olduysanız normal.
Op.Dr.ergun Aygören

Ramazan

Hocam ben 4 gun önce ameliyat oldum iki gündür akinti var anormal bir durum mu acaba ?

Kıl Dönmesi Uzman

2-4 ay sürebilir.genel hijyeninize çok dikkat etmelisiniz.nüks edebilir
Op.Dr.ergun Aygören

Dilara

Merhaba ben 2 hafta önce ameliyat oldum kıl dönmesi için dikiş atıldı ama malesef ki ameliyattan 1 hafta sonra iltihap oluşmuş o yüzden dikişleri açtılar iltihap içeriyi eritmiş diyo doktor öyle açık iyileşecekmiş ne kadar sürer sizce

Kıl Dönmesi Uzman

koku iltihap bulgusudur.doktorunuza mutlaka kontrole gitmelisiniz.
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Sude

Hocam ben bir hafta önce ameliyat oldum fakat su son günlerde yaraam kokmaya basladi böyle asiri bir koku ( acik yara benimkisi ) bunun sebebi nedir? Ve benim iki baldirlarim cok agriyor ameliyattan sonra öyle oldu bunlarin sebebi nedir? Birde yüz üstü yatmak daha mi iyi yan yatmaktansa? Saygilar hocam

Kıl Dönmesi Uzman

kontrole gitmelisin,tekrar açmak gerekebilir.
Op.dr.Alirıza Şahap Barlas

ali

Hocam ben iki ay önce amaliyat oldum kıl dönmesi dediler sürekli beyaz rengte akıntı geliyordu amaliyat oldum hala aynı şekil geliyor çıldırmak üzereyim lütfen yardımcı olun