Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Makat Akıntısı (Kıl Dönmesi İltihabı) Neden Olur?

Kıl Dönmesi İltihabı

Dikkat ederseniz son zamanlarda geliştirilmeye çalışılan robotlara çeşitli insansı özellikler kazandırılmaya çalışılıyor. Fakat insanın özelliklerine baktığınızda aslında sayılmayacak kadar fazla olduğunu görürsünüz. O nedenle robotlara insansı özellikleri eklemek yüzlerce yıl daha sürebilir. Bu sayfada Plonidal Sinüs hastalarında görülen ve vücudun kendini yabancı cisimlere karşı nasıl koruma altına aldığını göreceğiz. Tabii ki konuyu daha net anlayabilmek için hastalığın yapısını bilmek gerekir. Kıl dönmesi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kıl, tüy, elbise tozu gibi maddelerin cilt altına girmesi halidir.

Makat Akıntısı

Vücut Yabancı Cisimleri Algılayarak Önlem alır
Kuyruk sokumu bölgesinden cildi delerek deri altına giren yabancı maddeler için vücut hemen harekete geçerek koruyucu ve önleyici önlemlere başvurmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak cilt altına giren kılları yok etmek adına bir sıvı salgılar. Beyaz renkteki bu sıvı maalesef beklenen etkiyi gösteremeyip, cilt altındaki yabancı cisimleri imha edemez. Sonrasında ise cilt altında biriken yabancı cisimleri koruyucu bir zar ile kaplayarak onların cilde temasını önlemektedir.

Salgılanan Sıvı Vücut Dışına Çıkması Gerekir
Cilt altındaki yabancı cisimleri imha etmek için salgılanan sıvı vücut dışına çıkması gerekir. Bunun içinde genelde kılların giriş deliklerini kullanmaktadır. Bu durumda makatta akıntı problemi ortaya çıkmaktadır. Makat akıntısı günlük 2-3 damla olacak düzeyde olup, iç çamaşırını ıslatacak düzeyde olmaktadır.

Kişide Ateşlenme Görülebilir
Cilt altında biriken kılları ciltten uzak tutmak için zar ile kapladığını belirttik, bu zar çok sağlam olmayıp, basit bir şekilde zarar görecek düzeydedir. Öyle ki sert oturuşlar, kuyruk sokumuna alınacak tekme gibi darbeler yanı sıra uzun yolculuk esnasında bu zar zarar görebilir. Bu şekilde kişide farklı sıkıntılar görülebilir. Bu sıkıntıların başında ise ateşlenme görülmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesine Neden Olabilir
Makat akıntısı yada diğer adıyla kıl dönmesi iltihabı normal akış sürecinde ciddi bir soruna neden olmaz. Fakat bu akıntı her zaman düzgün bir şekilde devam etmeyebilir. Çünkü akıntının dışarı çıktığı delik yada delikler tıkanması halinde akıntı dışarı çıkamayarak apse dediğimiz soruna neden olmaktadır. Kıl Dönmesi apsesi ile ilgili ayrıca detaylı bir sayfa hazırlanmış olup, kesinlikle geç kalınmadan boşaltılması gereken bir sorundur. Yoksa geçen her zaman apsenin olduğu cilde hasar vermektedir.

Sonuç Olarak (Makat Akıntısı Ciddiye Alınmalıdır)
Kıl dönmesi belirtileri çok fazla olmayıp, en belirgin hali ilk etapta kuyruk sokumunda delik ve akıntı olmaktadır. Çamaşırı ıslatacak düzeyde bir akıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gereklidir.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuluyor
Son olarak güzel bir sağlık haberi verelim. Anal bölge ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için IDEA kliniklerinden yararlanabilirsiniz. Alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde tüm hastaların muayenesi ücretsiz olarak yapılıyor.

Yapılan muayenede kıl dönmesi teşhisi konursa 5 dakika gibi kısa bir sürede Mikro Sinüsektomi yöntemi ile tedavi olursunuz. Apse olması halinde ise öncelikle apse boşaltılır ve hasta 2 ay sonra tedaviye gelmesi önerilir.

215 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Ben 40 gün önce ameliyat oldum iki gün önce ameliyat yerinde bı şişlik oluştu 3 günde bir yol bulup akıntı oluştu iltihap açık renkte ve kokusuz sorun ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Seröz akıntı olabilir,kesilmezse tekrarlama ihtimali için kontrol olmanda fayda var.

 2. 4 gün önce oldum ameliyatı mı akıntı başladı tuvalete çıkarken zorlanmadan kramp giriyor gibi oluyorum hocam Sorun mu var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.

 3. Merhaba kolay gelsin hocam ben 13 gün önce genel kıl dönmesi ameliyatı oldum 13.gün dikişlerim alındı fakat bu surecte 3 defa su toplasın oldu enjektor ile çektiler su toplanmaması için ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Küçük bir drenaj deliği açıp basınçlı pansuman benim uyguladıgımdır .Sizi ameliyat yapan meslektasımda size yardımcı olacaktır.Farklı yaklaşımlarda vardır

 4. Hocam 8 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum dün kontrole gittim doktor dikişleri aldı iltihap akıntısı olur dedi oluyor da acaba zararı var mı neden akıntı oluyor tekrarlıyor mu yoksa içindeki pisliği mi boşaltıyor?

  1. ameliyat olmadan önce özellikle apse geçirdiyseniz akıntı olması normal.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. hocam merhabalar, iki hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Geçen gün doktora gittiğimde yarayı şırınga ile kontrol etti ve içinde sıvı yoktu. Fakat bugün annem Pansumanımı yaparken sarımsı bir sıvı çıktı. Ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çok akıntılı bir durum yoksa temiz pansuman yeterli,çok akıntı varsa doktoruna kontrol olmalısın.

 6. İlk kıl dönmesi ameliyatı ndan sonra dikisim kapanmadi ve 40 gün sonra tekrar ameliyat oldum şimdi de dikisim kapanmadi ve doktor 2 hafta önce kapanır dedi hala açık ve iltihap akıyor tekrar doktora gittim içine yine kıllar girmiş birseyle çekti ve gazlı bezle kapattı ameliyat olalı 1 aydan fazla oldu hala kapanmadi dikişlerim sizce neden kapanmiyor ilk inde de aynı şeyleri yaşadım tekrar ameliyat mı olmam gerek

  1. kıl girişine engel olmalısınız,sık yıkamalı ve temiz tutmalısınız,yoksa iyileşmez
   Op.Dr.Demet Ağras

 7. Hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum 2 hafta geçti son 3 gündür akıntı var spanclari islatiyor hatta kıyafet dışına çıkıyor. Evde kendim pansuman yapabilir miyim ? Klasik ameliyat oldum kuyruk sokumundan başlayıp 8 dikiş var antibiyotik kullandım bu akıntının sebebi nedir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Erken dönem akıntı genellikle iltihaba bağlı olur,doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 8. Hocam kuyruk kemiğin orda kan ve intihap akıyor nedir
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Buyuk ihtimalle kıl donmesidir.5051193690 whatssap hattına net bir resim atarsan yorum yapabiliriz

 9. Hocam ben 1 bucuk yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Geçenlerde ameliyat yerimin makamta 2 3 cm yukarısında bır çukur var delik ordan iltihap akıyor bazen dikkatsiz oturduğumda hacet giderdigimde kanama oluyor. Neden olabilir hocam teşekkürler.

  1. fistül gelişmiş olabilir,muayene olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 10. Hocam 2 hafta önce mikrosinüsektomi şeklinde ameliyat oldum şuan oturmamda falan sıkıntı yok ama 2-3 damla akıntı geliyor sıkıntı olur mu

  1. olabilir ama yinede kontrole gidin

 11. Kıl dönmesi tedavisinin ücreti ne kadar

  1. kıl dönmesi tedavisinin ücretine bu linkten bakabilirsiniz.http://www.kildonmesiklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp
   Op.dr.Seher Şirin

 12. Hocam kıl dönmesi ameliyat olmuştum. Dikişleri aldıralı 2 gün oldu hafif derece de akıntı var. Problem mi acaba

  1. normal.

 13. Mrb hocam ben 1 yıl önce kıl dönmesi ameliyati oldum ama ameliyatim hala acik kapanmamis akinti var agriyor neden acaba?

  1. büyük olasılıkla nüks etmiştir.gelirsseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme