Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Bazı sağlık sorunları insanların hata ve ihmalleri sonucu olabilmektedir. Onlardan biride halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi yani pilonidal sinus olup, bazı hususlara dikkat ettiğinizde hayatınızda böyle bir sorun olmayacaktır. Bu nedenle kıl dönmesi neden olur? şeklinde bir yazı hazırlamaya karar verdik.

Hastalık Nedenleri

Kıl Batması İle Kıl Dönmesi Karıştırılıyor?
İnternet ortamında yer alan bilgilere baktığınızda bazen kafa karıştırıcı sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Onlardan biride kıl batması olup, özellikle tıraş edilen yada ağda yapılan bölgelerde sık görülmektedir. Örnek vermek gerekirse yüz, koltuk altı yada genital bölgede kıl batması sık oluşur. Özellikle ağda yapılan kıllar yeniden cildi yüzeyine çıkması esnasında her zaman başarılı olamayarak cilt altında uzamaya devam ederler. Buna kıl batması diyoruz. Kıl dönmesi ise %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir. Yani yüz, koltuk altı gibi bölgelerde görülme oranı %1 bile değildir.

Sorunun Kaynağı Vücudumuzdaki Kıl, Tüy
Evet arkadaşlar kıl dönmesine neden olan ana etken vücudumuzdaki kıllar olup, ilk sırada saçlarımız gelmektedir. Saçlar siz farkına varıyor musunuz bilmiyorum ama günde 70-80 tele kadar yenileme amaçlı dökülmektedir. Bu durum saçların %10 gibi büyük bir bölümünde sürekli gerçekleşmektedir. Dökülen kıllar banyoda, yastığınızda yada sırtınızda görülebilir.

Dökülen Kıllar Cilt Altına Girmektedir
Özellikle erkeklerin saçların kısa olduğu için bu sorun erkeklerde daha sık görülmektedir. Tabii ki sadece erkeklere özgü bir sorun olmayıp, aynı zamanda kadınlarda da ameliyat ettiğimiz çok hasta olmuştur. Daha çok 15-35 yaş arası erkeklerde görülen bu durum dökülen kıl ve tüylerin kuyruk sokumu bölgesine gitmesi ve oradan cilt altına girmesi sonucu oluşmaktadır.

Yayılarak Oturmak Riski Artırıyor
Oturarak çalışan yada uzun süre araç kullanan insan 30-60 dakika dik oturmaya çalışsa bile bu süreden sonra yayılmaya başlamaktadır. Bu durum kıl dönmesi problemi için oldukça risklidir. Ensenize dökülen saçlar bu şekilde önce sırtınız sonrada kuyruk sokumu bölgesine gitmektedir. Yürüme esnasında kılların cildi delerek girdiği saptanmaktadır. Çünkü ameliyat sonunda yapılan incelemelerde görüldü ki çıkarılan kılların makat bölgesine ait olmadığı daha çok saç kılı olduğu görülmüştür.

Günlük Banyo Yapmak Riski Azaltacaktır
Pilonidal sinüs probleminden korunmak için en doğal çözüm günlük banyo yapmaktır. Vücudunuza dökülen yada kuyruk sokumu bölgesine ulaşan kıllar banyo esnasında vücudunuzdan atılacağı için riski ciddi anlamda azaltmış olursunuz.

Kesin Nedeni Tam Olarak Bilinmemektedir
Bazı hastalıklar gibi pilonidal sinüs nedenleri da tam olarak bilinmemektedir. Yukarıda belirtmiş olduğum varsayımlar bilim adamlarının en çok üzerinde durduğu hususlar olup, akla yatkın gelmektedir.

15-35 Yaş Arasında Dikkatli Olun
Pilonidal sinüs hastalarının yaş aralığı baz alındığında özellikle 15-35 yaş arası %90 olduğu görülmektedir. 35 Yaşından sonra cilt yapısı biraz daha sertlik kazanması nedeni ile kıl dönmesi riski hayli azalmaktadır. O nedenle özellikle erkekler 15-35 yaş aralığında dikkatli olmalıdır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
Bazen alacağınız korunma önlemleri tam anlamıyla yeterli olmayabilir. Bu tür durumlara karşı hastalıkların bulgu ve belirtilerine karşı dikkatli olmalıyız. Kıl dönmesi belirtileri ilk başlarda yok denecek kadar azdır. Evet arkadaşlar ilk başlarda neredeyse hiç bir şikayet olmadan bir hayli ilerleyebilir. Fakat kıllar cilt altına girdiği için cilt üzerinde dikkatli bakıldığında görülen giriş deliği yada delikleri olacaktır. O nedenle erken süreçte belirti için kuyruk sokumunda delik olup, olmadığına bakılmalıdır. Konuyla ilgili saha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız. Unutmayın önlem alarak kıl dönmesi riskini ciddi anlamda azaltabilirsiniz. http://www.kildonmesiklinigi.com/belirtileri.asp

Kıl Dönmesi Neden Olur? için 24 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

tüm kıl dönmelerine nükslerede mikrosinusektomi yöntemi uygulanabilir.
Op.Dr.Atilla Kaya

yunus

daha önce flap yöntemiyle ameliyat oldum şuan tekrarlama yaptı hastalığım. sizin kullanmış olduğunuz yöntemle tekrar tedavi olmam mümkünmüdür ?

Kıl Dönmesi Uzman

kıl dönmesi apsesidir.öncelikle apse tedavisi yapılmalı.daha sonra mikrosinusektomi yöntemi ,ile tedavi olabilirsin

Seda

Hocam kuyruk sokumumda iki gündür çok fena bi agrı var sırt üstü yatamıyorum rahat oturamıyorum küçük bir şişlik var gibi ama kara bişeyler yok kötü kokuda yok ameliyat gerektirir mi acaba lütfen yardm edin

baki

hocam kuruk sokumumda bir iltihaplanma var. bunun sebebi nedir kıl dönmesi olabilir mi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Olabilir görmek lazım.

Ali

Makat ve genital bölge etrafında çıkan kılların uzun aralıklarla kesilmesi kıl dönmesine yol açarmı ve kesim işlemi olarak jilet yerine tüy dökücü maddelerin kullanımı kıllarda istenmeyen bir yan etki yaratabilirmi
OP.Dr.Nizam KURTDERE
Traş olma şeklinin kıl dönmesi hastalığı ile bir ilişkisi yok.

Berkay

Hocam kıl dönmesi var yaklasık 5-6aydır ağrım sızım yok ama gün içerisinde kanamamda yok Ama geceleri kanamam oluyor korkulacak bi durummu
Op. Dr. Demet Ağras
muayene olup tedavi olmalısın.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

Seda

Kötü kokulu bir akıntı oldu.. Siyah siyah.. Patladı orası.. Şimdi iyiyim.. Bu iki hafta beni idare eder mi doktor.. Söyle.. Sınavım var benim
Op.Dr.Atilla Kaya
önce soru sormayı ve görgü kurallarını öğrenmelisin

Seda

Abseyi nasıl boşaltacaklar canım çok yanıyor, ölücem sanki :'( yardım edin bana
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Abse varsa cerrahi olarak açılıp temizlenir.

Seda

Kuyruk sokumum şişti ve yatakta bile zor dönüyorum canım yanıyor.. Ne yapabilirim yardım edin lütfen
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Abseleşmiş gibi görünüyor,muayene edip absenin açılması ve temizlenmesi gerekir.