Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Kıl Dönmesi Nedir?

Hani bazen bir şeyi tanımlamakta zorlanırsınız ya Kıl Dönmesi tarifide aynen zor bir durumdur. Hastalık demek yada dememek arasında kararsız kalabilir. Genelde hatayı kişiye yüklersinir. Çünkü ihmaller sonucu ortaya çıkan bir vaka olup, henüz böyle bir sorunla karşılaşmayan insan alacağı basit önlemler ile hayatı boyunca pilonidal sinüs gibi can sıkıcı sağlık sorunlarına karşı korunmuş olacaktır. Korunmak için ilaç, vs gerekmez sadece günlük hayatta bazı konulara dikkat etmeliyiz.

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi Nedir?
Kıl, tüy, cilt döküntüsü ve elbise tozu gibi yabancı cisimlerin sonradan kuyruk sokumunda oluşan delik aracılığıyla cilt altına girip yumak oluşturmasıdır. İnsan vücudunda milyarlarca gözle görülmeyen delikler olduğunu belirtmeliyim. Kuyruk sokumunda oluşmasının nedeni ise o bölgedeki cilt yapısının caha yumuşak oluşudur. Saç ve vücudun diğer noktalarından kuyruk sokumuna dökülen kıllar, kalçanın sürtünme hareketiyle dönen bir matkap ucu gibi cildi delmesi sonucu oluştuğudur. Tedavi sonrası yapılan incelemede çıkarılan kılların o bölgeye ait olmadığı görülmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?
En önemli nedenlerinden birisi yaygın oturmak genelde masabaşı çalışanlar, araç kullananlar belli bir zamandan sonra yorgunluğunda verdiği etki ile dik oturmak yerine arkalarına yaslanmayı ve hafiften yayılmayı tercih ederler. Buda saçlarınızda ve vücudunuzdaki kılların kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesine neden olur. Gittiği gibi hemen cilt altına girme imkanı olmayacaktır. Bu nedenle günlük banyo yada duş aldığınızda yada tuvalet ihtiyacınızı giderdiğinizde kişisel temizliğe önem vermeniz halinde kıl dönmesi problemine karşı oldukça başarılı önlem almış olursunuz.

Saç kılları önemli rol oynamakta
Doku içine giren bu yabancı cisimler vücut tarafından bir zarla kapatılarak sinüs haline getirilir. İlk zamanlarda fazla sıkıntıya sebep olmayan kıl dönmesi tam olarak şikayet nedeni olması için aylar bazen 1-2 yıl geçmesi gerekir. Bu süreçte yeni kılların cilt altına girmesi ile birlikte orada bir yumak haline gelecektir.

Makatta Akıntı ve İltihap Oluşur
Cilt altında biriken kılların sayısı artmaya başladıkça sıkıntılar ortaya çıkacak olup, en dikkat çekici olanı ise uyruk sokumu bölgesinde büyük sivilce benzeri şişlik, yada şişliklerdir. Kıl dönmesi iltihabı dediğimiz bu durum zamanla makatta pis kokulara neden olan akıntıya dönüşür. İnsanları bezdirici bir durum olup, bunun dışında ise olur olmaz anlarda makatta kaşıntı isteği ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Hastaları Ne Yapmalı?
Özellikle 15-35 yaş arası bireylerde görülen kıl dönmesi kendi kendine geçen, ilaçla, kremle vs ile iyileşecek bir hastalık değildir. Biliyorum insanlarda utanma duygusu ağır basıyor fakat tedavi olmaktan başka çareniz yoktur. Tedavisi ise yalnızca ameliyat olupi, en başarılı yöntem ise sadece 2 cm alanda yapılan kesi ile kıl yumaının çıkarılıp, cerrahi dikiş ile kapatılan Mikro Sinüsektomi yöntemi diyebiliriz. Pansuman yada yüzüstü yatmak gerekmez.

Kıl Dönmesi Nedir? için 425 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

her ikide bel ağrısına neden olur.tedavi olmalısınız.kıl dönmesini ertelemeniz apseye ve fistüle neden olabilir.mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavi olun
Op.Dr.seher Şirin

nur

mrb hocam ben 40 yaşındayım. kuyruk sokumum ağrıyor. belimde de 3 tane fıtık var dizlerimde ağrıyor . acaba fıtıktanmı yoksa kıl dönmesimi

Kıl Dönmesi Uzman

ifadenizden ne demek istediğiniz pek anlaşılmıyor.şikayete neden olan bir durum varsa muayene olmalısınız,sorun varsa tespit edilir.
Op.dr.Seher Şirin

kil donusumu

Hocam benim kalcw deligimin etrafinda kil cikti bu ne demektir cikarmaya calsitigimds aciyor

Kıl Dönmesi Uzman

hayır ameliyatsız yöntemlerlede tedavi olabilirsiniz
Op.dr.Atilla Kaya

Siyahela

Hocam sanırım hemoroit olmuşum ameliyat olmam mı gerekiyor

Nur

Merhaba hocam. Kıl dönmesi ameliyatından sonra dikişlerin kaç gün sonra alınması gerekir? Ve ameliyattan ne kadar süre sonra 5 6 saatlik rahat bir yolculuk yapabilirim? Mikrosinüsektomi yönteminde de genel anestezi gerekebilir mi? Teşekkürler
Op Dr Atilla Kaya
İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
yapılan ameliyat tekniğine bağlı.yine rahat bir yolculuk için geçmesi gereken sürede yine klasik yöntemlerle tedavi olursanız uzun sürer.mikrosinusektomide genel anestezi gerekmez.

Murat

Hocam kolay gelsin 1 gün önce kuyruk sokumunun etrafında bi sivilce oluştu gittikcede büyüyor oturup kalkmam da ağrıyor kıl dönmesi mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tarifiniz iltihaplanmış kıl dönmesi gibi görünüyor,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

Ali

Sayın Hocam öncelikle yaşım 19 arka kuyruk sokumumum 3 parmak solunda 1 gün önce bir kızarıklık farkettim sivilce gibi bir şişlik etrafında hiç bir delik yok bastırdığımda veya sıkmaya çalıştığımda ağrı oluyor onun haricinde o kızarıklığın orda bir uyuşma gibi bir şey oluyor ucu olmayan sivilce yağ bezesimi yoksa kıl dönmesimi çözümleyemedim hiç.bir şekilde iltihap akıntısı yok daha önce böyle bir şişlik yoktu 1 hafta kadar beklemeyi düşünüyorum sizce kıl dönmesi ihtimali yüksekmedir tadavi edemeden bilemeyiz tabikide vede 1 hafta beklemek eğer kıl dönmesi ise zararlımıdır son olarak mikrosinusektomi yöneti sigortaya dahilmi
Op Dr Atilla Kaya
info @ideaklinik.com adresine fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim

recep

merhabalar SAYIN HOCAM kuyruk sokumunun hemen altında daha bu gun itibari ile sivilce tarzı kücük bir sislikten kan akıntısı oldu ne kasıntı ne agrı ne sancı hiç bir sey yok cok kücük bir sislik gibi sivilce gibi bisey oldugunu farkettim akıntı sonrasında ne olabilir aceba yardımcı olursanız sevinirim
Op.Dr.Ergun Aygören
Tarifiniz kıl dönmesine benziyor