Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Korunma

Sessiz ilerleyen bir hastalık olduğu için korunmak akla gelmez ve genellikle hastalık ortaya çıktıktan sonra fark edilebilir.

Ancak ailesel yatkınlık sebebiyle ailede bir kişide çıktığında diğer kişilerin hastalığa yakalanma ihtimali normal toplumdan daha fazladır, bölge hijyenine dikkat ederek kıl dönmesi hastalığından korunması mümkün olabilir. Yani kardeşinde kıl dönmesi hastalığı olan kişi eğer hala kendisinde olma ihtimalinin fazlalığını değerlendirip korunma için önlem alırsa zamanla kendisinde olma ihtimalini azaltabilir.

Aynı hijyen kurallarına ameliyat olanlarda dikkat etmeliler çünkü yapılan ameliyata bağlı olarak 5 yıl içerisinde tekrar etme ihtimali % 5 ile % 40 arasında değişmektedir.
Dikkat edilmesi gereken hjyen kuralları
Kıl Dönemsinden Nasıl Korunulur?
-Kuyruk sokumu bölgesi her banyoda liflenmeli ve basınçlı suyla yıkanmalı.
-Her dışkılama  bittikten sonra taharetlenme işlemi kuyruk sokumunu içerecek şekilde yapılmalı.
-Sabah akşam elbise değişimlerinde iç çamaşırı indirilerek kalçaların arası kuru kuruya ya yumuşak bir fırçayla, ıslak mendille ya da elle fırçalama şeklinde kıllar uzaklaştırılarak yukarıdan dökülen kıllardan arındırılmalı.
-Özellikle çok kıllı kişiler baş ve sırttan dökülen kılların takılma ihtimalini azaltmak için kuyruk sokumu üzerine denk gelen 5×10 cm alanı kıl dökücü kremlerle 2-3 haftada bir temizlemeli.
-Atlet kilotun içine konmamalı dışına sarkıttılmalıdır, bu şekilde enseden dökülen saç telleri kuyruk sokumu bölgesine gelemeden pantolona gider.
-Bölgede çok kıl varsa lazer epilasyon yaptırılmalıdır, lazer epilasonun direk faydası yoktur çünkü hastalığn nedeni bölge kılları değil enseden dökülen kıllardır. Lazer epilasyonun yararı indirektir şöyle ki; epilasyonla bölge kıllardan arındırılırsa enseden dökülenler o alana daha zor takılır bir diğer faydası ise temizlik daha kolay ve net bir şekilde yapılabilir.

Bütün bu önlemlere rağmen hastalıktan % 100 korunmak mümkün değildir sadece olma ihtimali oldukça düşürülmüş olur. hastalık bulguları ortaya çıktıysa hastalığın ilerlemesi beklenmeden bir uzmanın fikri alınmalıdır çünkü ilerlemiş hastalığın tedavisi daha zordur. Burada atalarımızın söylediği “yılanı küçükken ezmek gerekir” lafı akla getirilmelidir.

423 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Hocam ben tam iki hafta önce kıl Dönmesi ameliyatı oldum geçen hafta dikisleri aldirdim bugünse yaralarim iyileşti tamamen hic birsey kalmamisti ama sabahtan beri yine agrimaya ve sismeye basladi 2hafta kadar bi sürede tekrarlar mi?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Kısa surede gelişen bu gibi durumlarda ilk akla yara iyileşme sorunları , enfeksiyon akla gelir.Tekrar demek için çok erken

 2. Hocam merhabalar. Ben 2015 ağustosta ilk kul dönmesi ameliyatımı oldum. Daha sonra estetik dikişi vücudum kabul etmedi ve apse oluştu. 2 3 deg ugak kesiklerle halledilmeye çalışıldı olmadı en sonunda doktorumu değiştirdim ve 2. Ameliyatımı oldum. Çok büyük apse vardı o da açık ameliyat yaptı 2016 nın başıydı. Daha sonra bakım açısından ne yapacağımı bilemedim üzerinden bayağı zaman geçti şuan ağda yaptırsam herhangi bir sıkıntı olur mu?

  1. bölgeyi her zaman temiz tutmanız ve genel hijyene dikkat etmeniz önemli.sorun yoksa ağda yaptırabilirsiniz
   Op.Dr.Demet Ağras

 3. Hocam merhaba kıl dönmesi ameliyatı oldum 1 sene önce kuyruk sokumundan. Arada iltihaplanma oluyor doktora gidiyorum yalnızca temizleyip pansuman yapıp gönderiyorlar. Ayrıca en son pansumana gittiğimde lazer önerdi doktor. Lazer de yaptırabilirim fakat ağda da işe yarar mı ? Yaptırsam sıkıntı olur mu ? Bir de iltihaplanma içimin önerebileceğiniz bir ilaç vs var mı hocam?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Hala iltihaplanma varsa nüks ettiğini düşündürür muayene etmek lazım.

 4. Merhaba hocam
  Dün amelyat oldum ve beni nüks etme olasılığı en fazla olan amelyat yöntemiyle tedavi etmişler sinirden deliye döndüm hocam primer yönteminden sonra nüks etmesini önlemek için önerileriniz varmı yardım lazım şuan çok sancım var:(
  Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranızı temiz tutun şu anda yapılacak başka bir şey yok.

 5. Hocam kolay gelsin benim penisimn ustunde killi bolgede cikti antep fistihi kadr şişdi ben ameliyat olmk istyorum yaprlarmi bu arlar cok kanma yapiyo
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifin kıl dönmesi değil,kıl kökü iltihabı olabilir,muayene ile tanı konup tedavisi yapılır.

 6. Merhabalar. Bende de kıl dönmesi var ve çok rahatsız ediyor. Çünkü 2 tane delik açıldı birisi küçük diğeri ise bir kurşun kalemin girebilecegi düzeyde ve sürekli kan geliyor. Arada da iltahap. Korkuyorum ve çok ağrım var. Doktora gittim bi krem yazdi birisi ağrı kesici digeri ise antibiyotik ve beni genel cerrahiye yonlendirdi. Ciddi anlamda birşeyin olmasından tedirginim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi zamanla büyür ve büyüdükçe de tedavi için yapılacak ameliyat yarası da fazla olur ve çok iz kalır.Onun için en kısa zamanda microsinüsektomi ile yapılabilirse belirgin iz kalmadan tedavi edilebilir.

 7. Hocam merhaba.yasim 14 kizim. kuyruk sokumumda ilk once bi agri oldu sonra bi baktik sismis iltihap olmus doktor kucuk bir ameliyst dedi ondan once iltihabi siktilar pansuman antibiyotik falan oldu 3 aydir duruyoriz ameliyat olucam ama okuldan geri kaomak da istemiyorym tedavi ne kadar surer merak ediyorum.suan orda bisey yok fakat otururken agriyor…

  1. mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız okulunuza ara vermeniz gerekemz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 8. Selemin Aleyküm hocam ben iki kere amelyat oldum ama şuan çok agrim var doktor antipyotık verdi ve tekrar amelyat dedi 3 olursam gecermi ve agrim nasil gececek..

  1. tedavi olup genel hijyeninize çok dikkat etmelisiniz

 9. Hocam makat bölgesini eldivenle almak kıl dönmesi yapar mı?

  1. hayır kıl dönmesi değil,kıllar çıkarken dışarı çıkmakta zorlanırsa batığa neden olabilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

   1. batığın kıl dönmesine dönüşmesi gibi bir durum olur mu?

    1. olmaz

 10. Hocam kasıntı oluyo ameliyat yerımde neden oluyo bide. Kasıntı nasıl geçer

  1. tekrar kontrole gidin,nüks olabilir

 11. Hocam bende apse oluştu ve doktor temizledi sonra 10 gün ağır şekilde antibiyotik kullandım 1 hafta sonra doktora gittim iyileşmişsin ameliyata gerek kalmadı dedi fazla oturma dedi, tekrar nükseder mi ve oturma simidi kullanmalı mıyım?

  1. Ayla Hanım,
   oluşan apse kuyruk sokumunda yoksa anal apsemiydi.kıl dönmesi apsesi ise oluşan kıl keseciği çıkarılmadan tedavi olmuş sayılmazsınız.tekrar apse ve fistül oluşabilir.hastalığınızı araştırın ona göre tedavinizi planlayın.eğer anal apse ise nedeni bilinemeyen şekilde tekrarlar.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 12. Merhaba. Ben kıl dönmesi apsesi açtırdım apse oluşali 8.9 gün olmuştu ve doktor cok büyümüş apse ilerlemiş dedi büyük bi acıyla apseyi açtı. Ve sırt üstü yatmam gerektiğini söyledi ama öyle yatınca çok acıyor.
  Birde iki ay pansuman yaptır dedi bu iki ay içinde tekrar apse olur mu pansuman sonrası üzeri bantlanmali mi.
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Apse boşaltma agzı genis işe rahat boşalacaktır.Ayakta ve yan yatsanda olur.Baticon ile temizleyip.Kadın peti(sterildir)koyabilirsin

 13. Hocam bnde kuyruk sokumunda 2 delik var hafif kaşinti verdi doktora gittim.pelonidal kist apseli tanisi konuldu .Doktor birkaç ilaç yazdi ameliyat gerekmez dedi .ameliytsiz olur mu?
  Op Dr Seher Şirin
  kıl dönmesinde ağrı apse bulgusudur.öncelikle apse tedavi edilmeli.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmesi tedavisi olabilirsiniz.tedavi olmadan önce normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

 14. Selamunaleykum hocam
  Bundan bir ili hafta önce kuyruk sokumunda bi ağrı oluştu ilkgün çok az ikinci gün çok ve diğer günler giderek azaldı şuan ağrı sızı yok şükür.
  5 gün içinde şişlik yok oldu.
  Genel cerrahi doktoru ultrasonla o bölgeye baktı iltihap var dedi ve antibiyotik yazdı.
  Yani kıl dönmesi riski varmıdır varsa neler yapmam gerekiyor kıl dökücü krem vs kullansam yararı olurmu
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Temizilk, bölgedeki kılların temizliği,Çok oturan Özellikle kaykılarak o bölge üzerine oturmaktan sakının,kilo vermeniz avantajlıdır.Bölge USG ve muayene ile takip edilir sinüs oluşursa mikrosinüsektomi yapılır

 15. Hocam merhabalar. Ben kuyruk sokumumdaki iki küçük deliği tesadüfen fark ettim, agrim yok sadece o bolgeye elimle bastirinca biraz ağırıyor ve hastaneye gittiğimde doktor bende kil dönmesi olduğunu ancak müdehale edecek kadar önemli olmadığını söyledi. Acaba kil dönmesinin sorun oluşturmaması için dikkat etmemiz gereken bir şey var midir yoksa ilerlemeyi engelleyemez miyiz?
  Op Dr Demet Ağras
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  apse oluşmadan ,hastalık ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yntemini araştırmalısınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme