Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kristalize Fenol Tedavisi

Kristalize formik asit tedavisi

Kıl yumağı alınmadığı için tedavi olarak değerlendirilemez daha çok klinik bulguları azaltmaya yönelik uygulamadır,hasta rahatlar ama sinüs yerinde kalır.Kristalize fenol de denmektedir,benzer tedavi gümüşle  kıl dönmesi tedaviside yaklaşık aynıdır kullanılan kimyasal madde gümüş nitrattır..Fenol tedavisine benzer uygulamadır kullanılan madde toz şekere benzer kristal haldedir kullanım öncesi sulanırılır.Diğer ameliyatsız yöntemler gibi tedavinin özü bu kimyasal maddenin cilt altındaki kıl yumağı veya diğer yabancı cisimleri eritmesi esasına dayanır.Kılların giriş deliklerinden ince cerrahi aletlerle girilerek cilt altı temizlenmeye çalışılır yabancı cisimler mümkün olduğunca temizlenir ve oluşan boşluk geride kalmış olabilecek kıl,tüy,elbise tozu gibi şeyleri eritmek amacıyla formik asitle yıkanır.İşlem bitiminde vücut içinde ilaç kalmaz.
Bölgede var olan gamze veya çukurluklar hastalığın tekrarınasebep olabilir.Giriş deliklerinden yeniden kıl girme ihtimali vardır.
Uygun vakalarda bu işlemlerin tümü 15 dakikalık 2-4 seansta tamamlanır ve hasta bu tedavi süresince işine ara vermez.

Kristalize Fenol Tedavisi Başarı şansı

Kristalize formik asitl tedavisinde kılların yeterindce temizlenememesi ve giriş deliklerinin bırakılması sebebiyle yeniden kıl girmesi başarısını gölgelemektedir.Yinede başarısı ve tekrar ihtimalinin azaltılması 2 unsura bağlıdır
1-Temizliğin iyi yapılması
2-Sonraki dönemde yeniden kıl girişine engel olmak için bölge hijyenine dikkat edilmesi.

Kıl dönmesinin tekrarlama riski

Tekrar ihtimali her tedavi yönteminde vardır.Ameliyatlardan sonra tekrar ihtimali yapılan tekniğe bağlı olarak % 3-70 arasında değişmektedir.Kristalize formik asit tedavisinde bu oran  % 70 lere kadar çıkmaktadır.
Kristalize formik asit tedavisi avantajları:
Hasta aynı gün işine,okuluna dönebilir
Belirgin ağrı olmaz
Yara bakımı ve pansuman gerekmez
Dikiş aldırmak gerekmez
Daha ekonomiktir
Ameliyat izi kalmaz
Narkoz olmadığı için narkoz riski yoktur.

Kristalize formik asit tedavisi dezavantajları:

Tekrar ihtimali çok yüksektir (% 70)

İleri vakalara uygulanamaz

Kimyasal madde çevreye sıçrarsa ciddi yanık oluşturur.

Sigorta şirketleri tedavi olarak kabul etmediği için ücret ödemesi yapmaz.

41 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Hocam Merhaba ben dün genel cerrah doktoruna gittim.kıl dönmesi teşhisi konuldu ve aynı dakikayla doktorumuz bu baslangici ufak bi operasyonla ilaç yerlestiricegini ve ocak ayı başında tekrar kontrol edeceğini söyledi kabul ettim.tahmini 15-20 dakika kadar sürdü bu operasyon hicbirsey olmamış gibi işime de devam ettim günlük hayat devam ediyor.akşam bantı açtığımda orda biraz kesik olduğunu ve bunu araştırıp sormamla fenol tedavi olduğunu öğrendim.ufak da olsa sonuçta burada açık kalan bi yara var pansuman gerekir mi ve bunun bir faydası olur mu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fenol tedavisi uygulanmışsa yapan doktorunun tavsiyesi neyse ona uymak lazım.

 2. mrb hocam bana kıl dönmesi teşhisi yaklaşık 5 yıl önce konuldu ameliyat olmak istemedim ama son zamanlarda beni çok rahatsız ettiği için ameliyat olmaya karar verdim. İlk ameliyatım mikrasinüsektomi yöntemiyle oldum fakat ameliyat yerim hiç iyileşmedi tekrar doktora gittiğimde mikrop kapmış olabileceğini söylediler.Bir daha aneliyat olmam gerektiğini de bu seferde kristal fenol yöntemiyle ameliyat oldum fakat şişlik akıntı vs hala devam ediyor. Sizce bundan nasıl kurtulabilirim ?

  1. muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.kıl dönmesinde kıl keseciği çıkarılmazsa nüks sık olur ve iyileşme çok uzun sürebilir.
   Op.Dr.A.şahap Barlas

 3. Hocam bana kıl dönmesi teşhisi yeni konuldu apse olana kadar fark edemedim doktora gittiğimde ise bunun en az 5 6 yıllık olduğunu söyledi fakat dediğim gibi apse olana kadar fark edemedim herhangi bir rahatsızlık akıntı vs yoktu. Halada yok sadece şimdi arada batıyor gibi. Ben karaciğer değerlerimden dolayı ameliyat olamıyorum yüksek olduğu için. Dediğiniz yöntemi bazı hastaneler yaparız bazıları yapamayız cerrahi müdahale gerek diyor. Çok zor durumda kaldım ve bunu acil bir şekilde aradan çıkarmam gerekiyor. Bende toplam 5 adet delik olduğu fakat deliklerin büyük olmadığını söylediler. Sizce nasıl bir yöntem izlemem gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. mikrosinusektomi ile tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhaba bende ayni hastaliktan sikayetciyim iki senedir hastaligin farkindayim fakat unuversite sinavina hazirlandigim icin ameliyat olmak istemedim ve bu yuzden muayaneye de gitmedim.Fakar akinti koku durduk yere agri yapmiyor cok fazla oturdugumda( 2 3saat ) hafif bir sizlama oluyor ancak insani sinir edecek duzeydedir? Onceden bir tane sinus boslugu vardi ama bu sene 2tane daha cikti hastaligin evresini ve ameliyat yontemini merak ediyorum
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Sinüslerin birbirine uzaklığı ne kadar bilmem gerekir(.Ameliyat yöntemi için)

 5. Merhaba hocam. Ben bu sene 3. kez universite sinavlarina giricem ve ailemin bana tanidigi son şans. Yani bu sene kaybedecek hiç vaktim yok. Aydında oturuyorum burada mikrosinusenktomi yöntemi yapilmiyor. Fenol yontemine baktim onuda siz onermiyorsunuz. Ortalama 2 yıldır orada cok ufak bir şişlik vardı fakat hiç bir sorun yasamiyordum günlük yasantimda, otururken kalkarken falan.. bir gün o bölge şişmeye basladi ve inanilmaz bir agri baslamisti sadece o zaman temizletmeye gittim şişen bölgeyi. Şimdi ise hiç akıntı koku gibi problem yok ama bi sislik var ve nadirde olsa hafif bi agri oluyor kisa sureli. Simdi oturup kalkabiliyorum ama ustune oturunca o bolgenin, bir sure sonra agri yapiyor. Hastalik durumum bu sekilde. Bana bir tavsiye verir misiniz, ne yapacagimi bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ve anlattiklarima gore hastaligim tahminen ne durumda. Kusura bakmayın çok detaylı yazmak zorunda kaldım aciliyetten dolayı.Teşekkürler.
  Op. Dr. Demet Ağras
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  İzmir şubemize gelirseniz tedavinizi hemen yapıp gönderebiliriz.normal yaşamınıza ara vermenize gerek yok

 6. hocam ben 1 hafta kadar önce toplamda 3 seanslık bir fenol tedavisini bitirdim bana tedaviyi yapan bulundugum sehrin en iyi hastanesinde prof bana dediği komplike olmayan vakalarda bu tedavi uygulanırsa %90 a kadar başarı sağlanır seninki yeni bir kıl dönmesi değil fakat komplikede değil dedi yaptık fenolu 1 hafta geçti ağrı sızı hiç yok ama biraz sıkınca sanki içeriden yarım damlacık kadar sıvı gibi birşey çıkıyor sizce operasyon başarısız mı oldu yoksa içeride kalan fenol sıvısımı çıkan çok sıkmam lazım sıvının çıkması için yoksa ağrı sızı yok ne yapmalıyım şaşırdım sağolun şimdiden 🙂 ha bide yara eski hali gibi sanki düzelmesi mi gerekiyordu da bende mi düzelmedi delikler ve apsenın patladıgı yer oldugu gibi duruyor
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  fenol tedavisinde hastalığın sebebi olan delikler ve hastalığın kendisi olan sinüs kalır yani gerçek bir tedavi değildir

 7. Merhaba hocam 16.03.2015 te oldum kristalize fenol tedavisini 02.06.2015 tarihinde bir kez daha oldum ama bu sefer kalçaya doğru inen bel çizgisinde bir şişlik var ve inmedi ağrı yapıyor sebebi ne olabilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi tedavisinde sinusun mutlaka çıkarılması gerekir.sinus çıkarılmadığı sürece şikayetleriniz geçmez.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 8. Hocam öncelikle iyi akşamlar. Şuanki uygulanan tekniğin sgk li fiyati nedir aceba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ücretlere bu sayfadan bakabilirsiniz http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html

 9. Merhabalar hocam tam 1 sene önce ameliyat olmuştum.Siz yapmıştınız ama akıntılar tekrar başladı aslında çok fazla yok ama 1-2 noktadan geliyor.Heralde tekrar etti.2sorum var hocam ben şimdi ameliyat olmasam o bölgeye lazer epilasyon uygulamak mümkünmüdür kalıcı olarak temizlendikten sonra ameliyat düşünüyorum.Birde uyguladığınız bölgeye bir daha mı mikro sinüsektomi uyguluyorsunuz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Lazer epilasyondan çok enseden oraya dökülen kılların uzaklaştırılarak temizlenmesi daha önemli. temizliğe dikkat edilmediyse tekrar kıl girmiş olabilir, yeniden yapabiliriz.

 10. Iyi gunler hocam bana 6 ay once kil donmesi teshisi konuldu..kristaliE fenol tedavisine basladim iki sefer kuyruk sokumumdan yapildi bir de en son gittigim de kaba etimin orda bir sislik olusmustu bu sefer ordan yaptilar.. acaba bunlara ragmen bende microsiniesktomi yaptirabilirmiyim..doktorlar da ben de nasil bu hastaligin olduna anlam veremediler hem bayanim hem de vucut yapim kilsiz..acil yardimlarinizi bekliyorum artik psikolojimi bozmaya basladı.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip öyle karar verebiliriz.

 11. hocam biliyorum artık uygulamıyorsunuz ama kristalize fenol yöntemi için bir sorum olacak. Eylüle kadar beni idare eder düşüncesiyle ( sürekli oturup ders çalıştğm için) bu yöntemin ilk tedavisini oldum. 20 gün sonra tekrar gel denildi. fakat ilaç yazılmadı bu 20 gün için. yazılmalımıydı, birde bugün 1. günü akıntı devam ediyor normalidir. yoksa yanlış mı düşünüyorum. cevap verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilaç çok gerekli değil,
  fenol yönteminde sinüs kaldığı için akıntı olması normal

 12. Merhaba hocam ankarada bu tedaviyi alma şansım var mı ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  araştırın ama fenol tedavisi gerçek bir tedavi değildir sinüs içerde kalır ve sonra ameliyat olmanız gerekir

 13. Doktor Bey ben sizin mantığınızı anlamadım, fenol yönteminde 10-15 gün yatmak gerekir demişsiniz, acaba farklı şeylerden konşyoruz, başka doktorlar fenol yönteminde iyileşme süresi çok daha kısa ayrıca %70 oranında tekrar demişsniz, bu abartılmış bir rakam.Microsinüsektomi yapcak yer arıyorsunuz sanırım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bazı şeyleri anlamak için belli bir zeka düzeyi gerekir,
  fenol tedavisinde yatmak gerekmez 15 günü nereden uydurdunuz bilmiyorum
  ben fenol tedavisi yaptım ama çok tekrarladığını görünce araştırdım ve gerçek bir tedavi olmadığını, sinüsün ve deliklerin kalması sebebiyle % 70 den fazla oranda tekrarladığını kanıtlayan bilimsel veriler çıkınca uygulamayı bıraktım.işe yarasa neden bırakayım.
  mikro sinüsektomi yöntemini küçük farkları olan bascom 1 bascom 2,modifiye bascom, pit picking gibi adlarla tüm dünyada uygulanıyor.
  Umarım bu yazdıklarımı anlayabilmişsinizdir,anlamak işinize gelmiyorsa siz gidip fenol yaptırın.

 14. İyi günler Atilla bey ben 2 gün once fenol tedavisi oldum ve dün banyo yaptım banyo yaptıktan sonra belim ve kuyruk sokumunda mütis bir ağrı var ve sanki iltihap toplamış gibi de sislik var ama daha fenol olalı 2 gün oldu bu ağrı ve üstüne oturaramam normal mıdır ha birde acayip derecede ateşim ve migde bulantım var lütfen en kısa sürede CVp bekliyorum sizden şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben 5 yıl önce fenol tedavisini bıraktım
  doktorunuza sormalısınız

 15. bir hastaya hem mikro sinusektomi hem fenol tedavisi uygulanamaz mı? sinusektomi yapıldıktan sonra o bölgeye kristalize fenol uygulanamaz mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fenolden sonra sinüs içerde kaldığı için mikro sinüsektomi gerekir ama mikro sinüsektomiden sonra hiçbir şey kalmayacağı için fenol düşünülmez

 16. Hocam Merhaba,
  Kuyruk sokumumda yaklaşık 7 senedir kıl dönmesi bulunmakta. Her ameliyat hazırlığımda bir sorunla karşılaştım (Sağlıkla alakalık değil) dolayısı ile ameliyat olmadım. Artık bu sorunuma çözüm getirmek istiyorum. Okuduğum kadarı ile fenol yönetmini artık uygulamıyorsunuz. Önerdiğiniz bir ameliyat, tedavi vs yönetmi varmı ? Sosyal güvenliğim mevcut. Önereceğiniz tedavi yada ameliyatta Maksimum fiyat ne olacaktır. Tahminimce yöntemden yönteme değişecektir. Ancak en azından bende fikir oluşturması açısından rakam paylaşabilirseniz çok sevinirim.
  İyi Çalışmalar Dilerim,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fenol yönteminden çok daha başarılı mikro sinüsektomi yapıyoruzherşey dahil 390 TL

 17. Merhaba.Bende kil dönmesi var yara falan akinti hicbirsey olmadi.Agri olunca doktora gittim kil dönmesi dedi delik ama 3 tane buna kristalize fenol tedavisi yapilirmi acaba hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kristalize fenolün tekrarı % 70 lerde olduğu için artık yapmıyorum
  mikro si,nüsektomiyi araştırın

 18. merhabalar hocam bir hafta önce kuyruk sokumumda ağrı oluştu. doktora gittim kıl dönmesi var dedi. ordaki apseyi boşalttılar ve antibiyotik verdi. bugün ilacım bitti ve tekrar gittiğimde iltihabın boşaldığını söyledi. öğrenci olduğum için beni en az etkileyecek bir yöntem olsun istiyorum. mikro sinüsektomi yöntemiyle tedavi olmak istiyorum. izmirde oturuyorum. istanbula gelmeyi düşünüyorum, tedavi için. bu tedaviyi uygulamanın şartı varmı. bende daha önce hiç akıntı yada başka bişey olmadı şuan küçük müdehaleden sonra bir delik var. mikro yöntemini bana uygulayabilirmisiniz. bu sorundan biran önce kurtulmak istiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet uygulanabilir ama apseden sonra 1-2 ay geçmeli

 19. hocam merhabalar. benim şikayetim oradaki ağrı. Bu ağrı sogukta kaldıgım zaman ve ayakta dikildiğim zaman yapabiliyor. Çok sık olmuyor. Sadece ağrı var. ne bir akıntım oldu ne bir kanamam. Tek ağrım var. Birde kuyruk sokumu çatalında benim gördüğüme göre bir delik var sanırsam. kıl dönmesi olabilir mi ? kaçıncı evrede olabilir.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  büyük ihtimalle kıl dönmesidir
  kıl dönmesinin sayısal evrelendirmesi yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme