Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Kuyruk Sokumunda Görülen Hastalıklar

Daha önceki konularımızda kıl dönmesi %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görüldüğünü aktarmıştık, çünkü vücudumuzun en yumuşak ve hassas bölgesi olan kuyruk sokumu bir çok makat hastalığı için en ideal yerdir. Bu hastalıkların başında özellikle genç erkeklerde sıkça görülen kıl dönmesi gelmektedir. Cilt dışındanda farkedilebilen bir çok belirtisi vardır. Onların başında ile etapta kaşıntı, şişlik ve iltihap gelmektedir.

Kuyruk Sokumu Şişlik

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı Görülür!
Saç ve vücudumuzun farklı noktalarından dökülen kıl ve tüyler yayılarak oturan insanlarda özellikle kuyruk sokumu bölgesine kaymaktadır. İnsan vücudunda bulunan milyarlarca delikten yararlanan bu kıl ve tüyler kolayca cilt altına girebilmekte ve aynı zamanda yol yapmaktadır. Cilt altında biriken kıllar arttıkça zamanla lipom haline gelecektir. İlerleyen süreçte kişide başlayacak huzursuzlukların başında özellikle makat kaşıntısı gelecektir. Özellikle makat üst kısmında görülen kaşıntı genelde kıl dönmesi ile alakalı olup, kaşıntı kremleri geçici çözüm olabilir.

Şişlik ve İltihap Oluşur!
Yukarda kıl ve tüylerin cilt altına girmesini sağlayan yol olduğundan bahsettik birde bu kılların neden olduğu iltihap, cerahat akıntısı için kendine bir yol oluşturur. Bazen cilt dışına çıkamayan bu iltihap makatta şişliğe neden olur. Makatta kötü kokuya neden olan bu durum bazen insanı bezdirici hale getirebilir.

Kısmen Göbek ve Bacaklarda Görülür!
Kıl dönmesi %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülürken çok nadir olarak ise bacaklar ve göbek bölgesinde görülür. Yine çok nadir bir durum ise mesleği berberlik olanların elinde görülebilmektedir.

Kıl Batması İle Karıştırılıyor?
Bazı videolarda yüzde kıl dönmesi olarak lanse edilen görüntüler aslında kıl dönmesi değilde kıl batması problemdir. Traş olunan ve epilasyon, ağda yapılan bölgelerde çok kısa yada kökten alınan kıllar tekrar çıkmak istediklerinde bazen cilt dışına çıkamayarak cilt altında uzamaktadır. Bu duruma kıl batması adı verilmektedir. Belli bir noktadan sonra büyük sivilce şeklinde iltihaplanmaya neden olup, cımbızla çektinizde gelmektedir.

Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi Nasıl Alınır?
Cildin 1-2cm altında bulunan kıl yumağı oradan çıkarılması gerekmektedir. Özellikle hiç bir kalıntı bırakmamak için on saran lipom ile çıkarılmalıdır. Bu hastalığın tek çözümü ameliyat olup, önemli olan en avantajlı, en az sıkıntı yaşatacak olan yöntemi araştırmalı ve seçmelisiniz. Çünkü bazı ameliyatlar kişide aylarca sürecek olan sıkıntıya neden olmaktadır.

Mikro Sinüsektomi Önerilmektedir
Bugüne kadar yaklaşık 20 farklı ameliyat yöntemi geliştirilmiş olup, en gelişmişi Mikro Sinüsektomi olduğu söylenebilir. Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiş olan yöntem BASCOM’un modifiye ve geliştirilmiş halidir. Sadece 2cm kesi ile cilt altında biriken kıl yumağı çıkarılmaktadır. Gizli dikiş ile dikilip, hasta evine, işine gönderilmektedir. Hazı konu açılmışken birde yöntemleri kıyaslayarak yukardaki video’da görelim.

Kuyruk Sokumunda Görülen Hastalıklar için 28 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

hekime göre ve yaranın büyüklüğüne göre değişir

yunus

kıl dönmesi olan hastalarda atılan dikişler kaç gün sonra alınıyor ?

Kıl Dönmesi Uzman

kuyruk sokumunda şişlik ve kızarıklık kıl dönmesi apsesinin bulgusudur sıklıkla,
Op.Dr.Ergun Aygören

Ferhat

Sislik ve kizariklilik var bu ne olabilir

Kıl Dönmesi Uzman

Eylül Hanım
kıl dönmesi nüks etmiş olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Seher Şirin

eylül

ben 21 yaşındayım  ve 2012 yılında kıl dönmesinden ameliyat oldum ve 2012 ve 2014 süresi içinde 5 kere ameliyat oldum. 1 kere kıl dönmesi diğerleri enfeksiyon  ve 2 yıldır çok rahattım ama 4 gündür yaramda acı var tekrar enfeksiyon  olabilir mi?ve doktorum bir dikiş açık bırakmıştı ve acının geldiği yer o dikiş tarafı

Soner

Hocam kuyruk sokumunun biraz aşağısında çizik olduğunu farkettim.peçeteyle dokununca çok az akıntı ve kan görülüyor. Sizce ne olabilir
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
kıl dönmesi apsesi olabilir.muayene olmalısınız

Osman

Hocam kuyruk sokumunda çok aşırı derece kaşıntım var acım yok ama çok kaşınıyor bu yaklaşık 4 5 senedir gittikçe arttı . Arada Burada şişlikde oluyor ama acı olmadan ufak şişlik bazen kaşıyınca çok az nemlenme oluyor sebebi nedendir acaba
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kıl dönmesi olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

sevg

Hocam yaklasik bir haftadir kuyruk sokumunda kizariklik var arada kasinti yapiyor.Bir sislik veya uzerine oturmama gibi sikintim yok herhangi bir akintida soz konusu deg.Oturusuma dikkat ettigimde kizarikligin hafif derecede gittigini farkediyorum.Bu durum oturmayla mi alakali yoksa apse olabilirmi.Yada cilt reaksiyonu mu ?
Op Dr Ergun Aygören
gelirseniz muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi yok eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz

Sahin

Merhaba hocam iki gündür kuyruk sokumumda hafif sizlama oldugu farkettim. İncelediğimde kızarık bir cizgi oldugu gördüm. Bazen hareket ettigimde felan aciyor Acaba kıl dönemesimidir nasil bir tedavi önerirsiniz teşekkürler.
Op. Dr. Demet Ağras
IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
kıl dönmesi apsesi olabilir.gelirseniz muayene ile apse olup olmadığını değerlendirip ona göre tedavi planlayabiliriz.apse ise apse tedavisi,1,5-2 ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmesi tedavisini yaparız.uygunsa hemen mikrosinusektomi ile tedavi edbeiliriz