Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Genç ve yetişkin erkeklerin en can sıkıcı hastalığı kıl dönmesi genellikleri ileri evrede farkına varılır. Çünkü gizli bir hastalık olup, ne zaman ki iltihap ve makat ağrısı gibi sorunlar ile anlaşılmaktadır. Bu tür şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Kıl dönmesi muayenesi nasıl yapılır? şeklinde aklınızdan soru geçiyorsa onuda sitemizde farklı bir sayfadan inceleyebilirsiniz.

Belirti ve Şikayetleri

Kuyruk Sokumunda Delik
Pilonidal Sinüs aslında erken süreçte anlaşılabilir. Fakat insanların %95 gibi büyük bölümü bu bilgiden uzak olduğu için dikkat etmezler. Henüz aşağıda belirtilen iltihap, ağrı, akıntı, ateş gibi şikayetler başlamadan önce en önemli kıl dönmesi belirtisi olarak kuyruk sokumunda delik görülür. Bunlar kıl dönmesi giriş deliği olarak adlandırılır ve bir yada bir kaç tane olabilmektedir. Çünkü kıllar cilt altına bu deliklerden girmektedir. Ortaya çıkan bu delik kıl girebilecek kadar dar olabildiği gibi insanın cici parmağı kadar geniş olabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda İltihap
Evet arkadaşlar erken süreçte hastalığın farkına varılmaması halinde şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda ilk dikkat etmemiz gereken şikayet kuyruk sokumu bölgesinde iltihap olup, ağrı, akıntı ve şişlik gibi belirtileri olur. Yani iltihap olup anlaşılmaması neredeyse imkansızdır.

İltihap Neden Olur? Bu konuyu anlamak için hastalığın yapısını ele almalıyız. Saç ve sırt bölgesinden dökülen kıl, tüy ve yabancı maddeler kuyruk sokumu bölgesinden oluşturdukları delik ile cilt altına girmektedir. Cilt altında kılların artması halinde vücut onları ciltten uzak tutmak için zar ile kaplamaktadır. Bu nedenle kişi çok fazla şikayet yaşamaz. Fakat insanların düşmesi, sert oturması, uzun süre oturması gibi durumlarda kılları saran bu zar maalesef yırtılmaya maruz kalmaktadır. Cilt ile karşı karşıya kalan kılların vereceği zararı minimuma indirmek isteyen vücut kılları eritmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Fakat bu salgılanan sıvı hiç bir işe yaramayacaktır.

Sıvı Cilt Dışına Çıkamaz: Vücudun salgıladığı sıvı genelde amacına ulaşamayınca cilt dışına çıkması gerekmektedir. Bunun içinde Pilonidal Sinüs’e neden olan giriş deliğini kullanması gerekir. Bazı durumlarda tıkalı olan bu delikten çıkamayan sıvı 2-3 gün içinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Bir diğer belirti ise anüs bölgesinde ağrı olup, burada dikkat edilmesi gereken makat ağrısı yapan bir çok hastalık olduğudur. Kıl dönmesi hastalarında ağrı genelde iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birincisi cilt altında biriken kılları saran zarın yırtılması sonucu oluşur. İkincisi ise yukarıda detaylarına yer verilen iltihap oluşumu sonucunda ciddi düzeyde ağrı görülür. Öyle ki ağrı her geçen saat şiddeti artar ve kullandığınız ağrı kesiciler çözüm olmaz. Tek çözüm ortaya çıkan iltihabın boşaltılması olup, hasta o an rahatlamaktadır. Pilonidal Sinüs’e bağlı ağrılar daha çok otururken ve yatarken dikkat çekici hale gelmektedir.

Akıntı ve Pis Koku
Bir diğer belirti ise iç çamaşırdır ıslaklık yani akıntı ve bunun sonucunda kötü bir kokuya neden olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda yer alan bilgiler arasında belirttiğimiz vücudun salgıladığı sıvı ile alakalıdır. İltihaba neden olmadığı sürece bu sıvı günlük 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkmakta ve iç çamaşırınızı ıslatabilir.

Makatta Şişlik
Kıl Dönmesi iltihabı aniden ortaya çıkan bir durum olup, hafif ağrı ile başlayan ve şiddeti artan bu süreç bir noktadan sonra şişlik ile devam etmektedir. Şişlik olan bölgede kızarıklık oluşmaktadır. Aşağıda yer alan görselde iltihap durumu görülmektedir.

İltihap Şişliği

Makat Kaşıntısı
Anüs bölgesinde görülen sorunların biride kaşıntı olup, daha çok Anal Dermatit dediğimiz mayasıl hastalığına bağlı olmakla birlikte aynı zamanda Pilonidal Sinüs iltihabı sonucu ortaya çıkabilir.

Çıkış Deliği
En önemli bulgulardan biride kuyruk sokumunda çıkış deliği olup, kılların girdiği giriş deliğinin bir kaç santim yukarısında yer almaktadır. Kılları imha etmek için salgılanan sıvının oluşturduğu deliktir. Aşağıda yer alan görsele dikkatli baktığınızda hastalığın yapısını kolayca anlarsınız.

Makatta Delik

Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi nasıl anlaşılır hususunda aktaracaklarım bu kadar olup, şimdi ise sizden bazı ricalarım olacaktır. Yukarıda yer alan şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. Idea klinik şubelerinde tüm hastaların muayenesi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır için 760 yorum yapılmış


Ali

Mikrosinusektomi ameliyati ucreti ne kadardir?
Op Dr Adil Altınsoy(proctolog)
505 119 36 90 whatssap hattından öğrenebilirsiniz

Omerr

mıkrosinusektomi yöntemiyle yapılan ameliyatın tekrarlama ihtimali nedir?
Op Dr Seher Şirin
Kesilen yer küçük olduğu için tekrar ihtimali düşük % 3 civarıdır

Omerr

Hocam merabalar benim kuyruk sokumumda 2 tane cok kucuk delik var ve biraz daha aşşağısında yine bir yanık gibi bişey var ve arasıra ordan küçük küçük kan damlalarına şahit oluyorum birkac ay önce doktora gittim tam anlayamadı ve hap verdi ve uzun süreli sert bi yere oturunca ağrı meydana geliyor?
Op Dr Ergun Aygören
şikayetleriniz tipik kıl dönmesi.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip,mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

ercan

hocam 17 yasındayım kuyruk sokumunun bulundugu yerde agrı var lakın sıslık delik kızarıklık gibi bir yan etki yok acaba kıl dönmesi başlangıcı mıdır?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
delik gözle görülemeyebilir.ağrı varsa kıl dönmesi apsesi oluşuyor demektir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Bayram

Hocam makatin tam 4 5 cm yukarisinda buyuk iltihapli sivilce gibi bir sey var. Dokununca agriyor ve oturamiyorum sizce kil donmesi midir? Bunun icin hangi bolume gitmem gerek?
Op Dr Adil Altınsoy
Evet kıl dönmesine benziyor, proctoloji uzmanına görünün

Burak

Hocam ben de kuyruk sokumun da bi aci var ustelik kizariklik ne yapmaliy
Op Dr Ergun Aygören
kıl dönmesi apsesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

ŞEVKET

merhaba hocam kuyruk sokumunda şişlik vardı doktora gittim kıl dönmesi dedi ağrı kesici ve antibiyotik verdi şişlik patladı ve irin aktı başka bir doktora daha gittim ve o da ameliyata gerek yok dedi olmaktan vazgeçtim ameliyatı yaklaşık 2 ay oldu 3 4 gündür şişlik tekrar oldu ve irin çıkmaya başladı ne yapmam gerekiyor hocam
Op dr Ergun Aygören
Yeniden iltihaplanmış, tedavi edilmeli ve iyileştikten sonra ameliyat olmalısınız. Mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan karar vermeyin

Lawyer.

Kolay gelsin hocam benim hayalarim ile makat deligi arasindaki bolgede sivilceden daha genis boyutta bi şişlik meydana geldi yani şooyle soyleyeyim yanikta sisip su toplarya oyle bi sivilce benzeri bişey çikti acaba kil donmesimidir ?.
Op.Dr.Atilla Kaya
Hayır o bölgede daha çok kıl dibi iltihabı olur

Sfae

17 yasindayim tam makatim deliğinde hafif dokaninca farkli bi ağrı var bugun olmaya basladi biraz siyahlik var sanirim
Op Dr Demet Ağras
anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.muayene ile durumunuzu netleştirebiliriz

İsimsiz

Hocam iyi günler kalça arasında kaşıntı oluyor dokununca çişim geliyor kırmızılıklar var her dokunduğumda bayağı fazla tüy çıkıyor sizce bu nedir
Op Dr Altan Karan
kıl dönmesi olabilir.muayenemiz ücretsiz gelirseniz değerlendirip tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz