Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Pilonidal Sinüs Belirtileri

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan makalede Pilonidal sinüs hakkında bilgi ve pilonidal sinüs vakasına neden olan durumlar ile pilonidal sinüs nasıl anlaşılır. Pilonidal sinüs belirtileri ve teşhis konusunda aydınlatıcı yazımızdan mutlaka faydalanmalısınız.

Pilonidal sinüs belirti ve bulguları

Pilonidal sinüs genellikle belirti vermeden uzun süre kalabilir.İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir.Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta  bir veya birkaç yerde kılların girdiği delikler görünür.

Tedavi geciktirilirse ve temizlik kurallarına dikkat edilmezse yeni delikler açılabilir bu şekilde çok sayıda giriş deliği oluşması mümkündür.Giriş deliği sayısının artması ve daha geniş alanda delikle oluşması tedaviyi güçleştiren bulgulardır.

Sağlığına dikkat etmeyen kişilerde çok kıl birikmesine bağlı olarak o alanda ceviz yada yumurta kadar şişlik oluşabilir ve giderek büyüebilir.Halk arasında kıllar yürür omur iliği ve barsakları sarabilir gibi düşünceler yanlıştır kıllar her zaman yumak halinde belli bir yerde kalır.

Sert oturma,düşme gibi travma sonucu kıl yumağını vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir bu durumda akıntı bulgusuda eklenmiş olur.

Pilonidal sinüste şu bulguların biri veya hepsi görülebilir

-Giriş deliği yada delikleri

-Şişlik nohut kadar olabileceği gibi yumurta kadar da olabilir.

-Akıntı kıllara (karşı vücudun yaptığı salgıdır)

-Pis koku (akıntı sebebiyle olur)

-Bölge cildinde renk koyulaşması

-Ağrı

-Kaşıntı

Apseleşme varsa bu bulgulara şunlar eklenir;

-Şiddetli ağrı

-Şişlikte artma

-Kızarıklık

-Ateş

-Titreme

Bu şikayetlerin eklenmesi durumunda pilonidal sinüs apsesi düşünülür. Apseye müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur ancak apsenin ağır şeki geriledikten 1-2 ay sonra pilonidal sinüs tedavisi yapılabilir hatta apsenin tekrarından korunmak için yapılmalıdır.Pilonidal sinüs apsesi acil müdahale gereken bir durumdur.Bütün apseler gibi pilonidal sinüs apseside boşaltılarak tedavi edilir ek olarak antibiotik eklenir.

Kıl dönmesi belirtileri görüldüğünde herhangi bir şikayet yapmasada tedavi olunmalıdır,tedavisi geciktirildiğinde yeni kıllar girer,yeni apse alanları oluşabilir bu durumlarda hastalığın ilerlemesine ve tedavisinin güçleşmesine sebep olur.Erken dönemde tedavi yapılması ameliyat sonrası görülen tekrarlama ihtimalinide azaltır.

Pilonidal Sinüs Belirtileri için 40 yorum yapılmış


Hakkan

Hocam kuyruk bolgemde sadece bir siskinlik ve cok az bir kasinti var, bu kil donmesi heralde ve mikro sinusektomi ile hallolabilirmi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayene ile kesin tanı koyabiliriz,erken dönemde ise uygun olur.

sena uygur

Iyi gunler. Butun hastalara acil sifalar diliyorum.
Ben 16 yasinda kil donmesi smeliyati oldum. 5 yil hastaligi cektikten sonra amrliyatimi oldum dolayisiyla ameliyat bolgem cok genis. Simdi 35 yasindayim. Yaklasik iki haftadir amelyat bolgemde uyusuklukla beraber uzun sure oturunca sislik olusuyor. Zaman zaman yanma ve agri hissediyorum. Doktorlarimizdan ricam bu kadar aradan sonra tekrarliyor ilabilir mi? Beni bu konuda aydinlatirmisiniz?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tekrarlama konusunda belli bir zaman yok,muayene olmalısınız.

tolga

kolay gelsin hocam 30-01-2015 te kuyruk sokumundan kıl dönmesi ameliyatı oldum dikişlerim alındı ve yaramda herhangi bir sıkıntı olmadığı söylendi ve ağrım veya başka bir şey yok ama yaramın altında 2 tane ufak delik olduğunu farkettim bu durum normalmidir bana herhangi bir sıkıntı yaşatırmı cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
doktornuza kontrole gitmenizi öneririm.bazı yöntemlerde bu tür şeyler olabiliyor.biz microsinusectomi yöntemi ile tedavi yapyığımız için bu tür sorunlarla karşılaşmıyoruz

metehan

merhaba ben 2 sene evvel kıl dönmesi ameliyatı oldum.şimdi yine bir şişlik çıktı ama doktor kıl dönmesi değil dedi ama kanıyor devamlı sizce kıl dönmesi midir.
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayenenizi yapar işinize ve sosyal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

nesrin

doktor bey merhaba. 15 yasındayken ( 14 sene önce) kuyruk sokumunda apse olmustu o zaman muayene olmamıstım kendisi patlamıstı ve mercimek büyüklüğünde şişlik kalmıştı şuan tekrarladı. muayene oldum kıl dönmesi dendi. muayene olduğum dr apseyi patlatmayacağı söyledi ve bactroban verdi ve sonra ameliyat dedi. ilacın bi etkisini görmedim. ameliyat içinse çok korkuyorum. bi yöntemden bahsetmişsiniz. heryerde yapılıyor mu yoksa sadece birkaç yerde mi var
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Abse varsa açılıp temizlenmesi lazım.Kuruyunca ameliyat veya küçük girişimlerle tedavi olabilir.

rasim

slm hoca kıl donmesının bır daha yasamaması ıcın ne onerıyorsunuz en kesın cozum nedır epılasyon tavsıye ediyormusunuz= cvp yazarsanız coooook sevınırım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kuyruk sokumu bölgesini her gün bol sıvı ile yıkayıp sürterek temizleyin,epilasyon çok gerekli değil.

emin

Hocam 2 defa oldum bu ameliyatı ilki açık kesip bıraktılar dışarı çıkamaz olduk ikincisinde o yarayı kapadılar oda geçmedi bi yara yok bu sefer ama akıntı var gine ameliyat diyorlar monoton olarak senede bir olucazmı bunu yoksa şu yöntemle ol dermisiniz ?
Op.Dr.Atilla KAYA
mikro sinüsektomi yöntemini araştırın tekrar etme ihtimali düşüktür

öykücan

hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum ve ameliyat olalı 6 gün oldu ve akıntım var sizce bunun olması normal mi ?
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl dönmesi ameliyatından sonra akıntı olabilir ama 6 ay devam etmsi normal değil

Kinay

Lutfennnnnn…hocam sinir bolgesine makat bolgesine yakin ameliyat oldum..daha sonra bagiraklarimda agrilar olusmaya basladi..2 senedir cekiyorum kil donmesi ameliyati ile ilgisi olabilir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
ilgisi olduğunu sanmam

berker

Satin hocam Iki sene önce kıl Dönmesi ameliyat oldu m simdi delik gibi bir şey var ama akinti ağrı yok tekrar etmis olabilir mi koku da yok
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
Delik varsa kıl dönmesi yenilemiş olabilir,genel cerrahiye muayene olun.