Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl dönmesi kimlerde olur?

Sayfada göreceniz bazı detaylar belki sizede bir oh çektirecektir. Kıl dönemsi problemi özellikle 15-30 yaş arasında ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. 30 Yaşından sonra ortaya çıkan vakalar daha önceden kaldığı tespit edilmektedir. İlk kural yaş olup, daha çok erkeklerde görülen bir sağlık sorunudur.

Kıl Dönmesi Kimlerde Olur

Aslında 13 yaşından sonra her insanda olabilir. Ancak sık rastlandığı yaşlar değişir bir diğer farklılık ta kadınlarda görülme sıklığı erkeklere kıyasla onda bir oranındadır, yani kadınlarda daha seyrek görülmektedir. Bu konuda en şanssız gurup aşırı kıllı insanlardır. Aşırı kıllı kişiler kalçaların arasını gerektiği kadar iyi temizleyemez ve enseden dökülen kıllar bu bölgede daha fazla birikir.

Oturarak çalışanlar dikkatli olmalı
Özellikle masabaşı çalışan ve sürekli araç kullanan şöförlerde görülen kaykılarak oturma yine kıl dönmesine davetiye çıkaran durumlardan biridir. Bu sorunu önlemek için kaykılarak oturmak yerine mümkün oldukça dik oturma alışkanlığı edinmelisiniz. Kaykılarak oturulurken kuyruk sokumu bölgesinde daha fazla basınç olur.

Kilolu ve çok terleyen insanlar
İnsan vücudunda doğuştan olmak kaydıyla trilyonlarca gözle görülmeyen deliklervardır. Bu delikler ter ve salgı bezlerinin atılması için kullanılmaktadır. Cilt altında toplanan kıllar ise bu deliklerden girmektedir. Kilolu insanlar kıl dönmesi problemine karşı daha yatkındır. Bu yatkınlığın sebepleri fazla kilo sebebiyle kalçanın arasının havalanamaması ve sürekli nemli kalması, fiziki engel sebebiyle iyi temizlenememesi ve yukarıdan düşen kılların araya daha kolay takılmasıdır. Gerçi sadece kıl dönmesi değil bir çok sağlık problemi içinde fazla kilo neden olmaktadır.

Kıl Dönmesi Kimde Görülür

15 ile 30 Yaş arası insanlar koruyucu önlem almalıdır
Tekrar belirtmek gerekirse riskli yaş gurubu 15 li yaşlar ile 30 lu yaşlar arası olup bu yaşlarda insanların kuyruk sokumu daha hassas bir cilt yapısı olup 30-35 yaşından sonra ise o cilt yumuşaklığı yavaş yavaş sertleşme içerisine girmektedir. Bu nedenle belirtilen yaştan sonra pilonidal sinüs riski giderek azalmatadır ama daha ileri yaşlarda da görülebilir.

Updated: 06 Aralık 2016 — 20:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir