Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi (Pilonidal Cyst) Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Birçok sağlık sorunu insanların hata ve ihmalleri sonucunda ortaya çıktığını sürekli belirtiyoruz. İşte onlardan biri de Pilonidal Sinüs ya da Türkçe karşılığı ile kıl dönmesi problemi diyebiliriz. Hastalık mı değil mi? Tanımlamakta zorlandığım bu sorun maalesef ülkemizde oldukça yaygındır. Özellikle gençler ve genç yetişkin erkeklerde sıkça görülmektedir. Tabii ki bu kadınlarda olmadığı anlamına gelmez. İnsanlar utanma problemi nedeniyle tedavisi hep ertelenir. Bu durum sorunun daha da ilerlemesine ve sıkıntının artmasına neden olur.

En Sık Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür

Kıl dönmesi vücudun neresinde olur? Sorusuna cevap vererek yazımıza devam edelim. Başlıkta da belirtildiği gibi sorun en sık hatta oran vermek gerekirse %95 düzeyinde kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir. %5’lik kısım ise göbek deliği ve berberlik mesleğini icra eden insanların parmaklarında rastlanmaktadır. İnsanlar kuyruk sokumunun vücudun neresinde olduğunu merak edebiliyor. Anüsün birkaç cm yukarı şeklinde tarif edebiliriz. Aşağıda yer alan resimde daha net anlayacaksınız.

Kıl Dönmesi Nedir

Görselde yer alan Pilonidal Cyst Türkçe karşılığı kıl dönmesi anlamına gelmektedir. Hemen altında yer alan Pilonidal Dimple ise hatalı bir kelimedir. Kullandığımız resim yabancı kaynaklar tarafından hazırlandığı için düzeltme yapmak istiyorum. Dimple çukurluk anlamına gelir. Pilonidal Dimple değil de Koksigeal Dimple olması gerekir. 
İnsanlar Pilonidal Sinüsü Kıl Batması İle Karıştırıyor! İnsanların büyük bir bölümü pilonidal sinüsü kıl batması ile karıştırmaktadır. Bacaklar, koltuk altı ve yüz bölgesinde sıkça karşılaşılan bu sorun pilonidal sinüs ile pekte alakası yoktur. Kıl batması kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun nedeni istenmeyen tüyleri ağda ile almalarından kaynaklanır. Kökünden sökülen kıllar yeniden çıkarken zorlanabilir. Deri altında uzamaya devam edebilir. Bu durum sivilce gibi görünüme neden olur. Patlattığınızda zaten altında uzamış kıl olduğunu görürsünüz. Bu kesinlikle pilonidal sinüs değildir. Kıl dönmesinin oluşumu çok farklı diyebilirim.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur

Evet, arkadaşlar hatalı bir bilgiyi düzelttikten sonra, şimdide de sorunun nasıl ortaya çıktığına bakalım. Birçoğunuzun çok şaşıracağına eminim.

Saç Ve Vücut Kılları Kuyruk Sokumundan Cilt Altına Giriyor
Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi sorunun kaynağında saç ve vücudumuzdaki kıllar bulunmaktadır. İnsan vücudunda bulunan kıllar ömür boyunca sürekli yenilenmektedir. Yaşam sürecini tamamlayan kıl dökülerek yenisi çıkmaktadır. Bu durum saçlarda da geçerlidir. Örnek vermek gerekirse saçımızın %10’luk kısmı sürekli dökülerek yenilenme halindedir. Rakamlarla örnek vermek gerekirse her gün 100 kıl köküne kadar saçlarımız dökülebilir. Bu saç dökülmesi değil, yenilenme amaçlıdır. Tabii ki bu durum kişide belirgin seyreklik ya da kellik yapmaz. Alın kısmı ve tepe kısmında seyreklik oluşuyorsa sizinki saç dökülmesi problemidir. Bu konu hayli uzun olup, saç dökülmesi sorunları ve çözümü için aşağıda yer alan bağlantıyı tıklayabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/dokulen-saclar-cikar-mi/

Oturma Pozisyonu Kıl Dönmesine Davetiye Çıkarıyor
Saçınızdan dökülen kılların büyük bir bölümü enseye, oradan sırtımıza ve hatta kuyruk sokumu bölgesine kadar kayarak gelmektedir. Yayılarak oturan biriyseniz kıl dönmesi için oldukça riskli olduğunuz söylenebilir. Özellikle uzun süre araç kullanan insanlar belli bir zamandan sonra dik değilde yayılarak oturmaktadır. Birazda kilolu biriyseniz hepten sıkıntı demektir. Kuyruk sokumu bölgesinde bekleyen kıl ya da kıllar kalçanın sürtünmesi esnasında cildi delerek deri altına girmektedir. Bu durum diğer kıllar içinde yol anlamına gelmektedir. Açılan bu delikten onlarca kıl girebilir.

İlk Zamanlar Herhangi Belirti Yada Şikayeti Yoktur
Muayene için gelen hastaların büyük bir bölümü ileri derece kıl dönmesi vakıası ile gelmektedir. Çünkü ilk zamanlar sorunun herhangi bir belirti ya da şikayeti yoktur. Anlayabilmek için dikkat edilmesi gereken tek şey kılların giriş deliği olacaktır. Çok büyük olmasa bile dikkat edildiğinde fark edilecek düzeyse bir delik görülür. Aşağıda yer alan görselde ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız.

Pilonidal Sinüs

İlerleyen Süreçte Ağrı, Akıntı, Kötü Koku ve Çıkış Deliği Oluşur

Yukarıda da belirtildiği gibi ilk başlarda ciddi belirti ve şikayeti olmayan kıl dönmesi ilerleyen süreçte daha belirgin hale gelmektedir. İlerlemesi ile birlikte ağrı, şişlik, akıntı, kötü koku ve başlıkta da belirtildiği gibi kuyruk sokumunda giriş deliklerine ek olarak bir de çıkış delikleri ortaya çıkmaktadır.

Cilt altında biriken kıllar arttıkça vücut savunma mekanizması geliştirerek cilt altına giren kılları zar ile kaplayarak onları ciltten uzak tutmaktadır. Buna ek olarak belirli zamanlarda sıvı salgılamaktadır. Cilt altında biriken kılları yok etmek için salgılanan bu sıvı cilt dışına çıkması gerekmektedir. Kıl giriş deliklerini kullanarak çıkan bu sıvı kişide akıntı ve kötü kokuya neden olmaktadır. Akıntı derken günlük bir ya da bir kaç damla şeklinde iç çamaşırı nemli hale getirecek bir akıntıdır.

Akıntı durumun normal olduğunu gösterir. Asıl sorun akıntının olmaması ya da durması ile ortaya çıkar. Akıntının kullandığı yıl tıkanması halinde cilt altında birikir ve mikropların bulaşması ile iyice sıkıntı haline gelir. Normalde ağrısız bir hastalık olan kıl dönmesi apse olması ile birlikte her geçen an artan ağrıya neden olur. O bölgede şişlik ve kızarıklık oluşur.

Kıl Dönmesi Apsesi Acil Olarak Boşaltılması Gerekir Böylesi bir durumla karşı karşıya kalırsanız mutlaka bir genel cerrah ya gece ise hastanelerin acil bölümüne giderek apseyi boşalttırmak gerekir. Çünkü beklediğiniz her dakika ağrınız artarak devam edecektir. Apse boşaltıldığı anda inanılmaz bir rahatlama hisseder ağrıdan büyük ölçüde kurtulursunuz. Boşaltılmaması halinde bir süre sonra kendisi boşalacaktır. Tabii ki bu istenen bir durum değildir. Çünkü sinüse uzak bir noktadan çıkış deliği oluşturarak boşalır. Bu durum tedavinin daha da zorlaşmasına neden olur. Apsenin ne olduğu ve nasıl boşaltıldığını görmek ister misiniz? Aşağıda yer alan video’dan izleyebilirsiniz.

Videoda yer alan görüntüler biraz mide bulandırıcı olabilir. İzlemeden önce bu hususa dikkat ediniz.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmesi Gerekir

Evet, arkadaşlar apse kısmını da geçtik, videoda da belirtildiği gibi apsenin boşaltılması sorunun ortadan kalktığı anlamına gelmez. Cilt altında biriken kıllar var olduğu sürece yeniden apseleşme olabilir. Bu nedenle sorunun kaynağını ortadan kaldırmalı ve tedavi olmalısınız.

Pilonidal Sinüs Tedavilerinde Bilim Seçenek Ameliyat Olmaktadır

Günümüzde en çok aranan kelimelerden biri ameliyatsız tedavi yöntemleri olmaktadır. Maalesef kıl dönmesi probleminde şuan için bu seçeneği sunamıyoruz. Yaptığını belirten doktorlar olsa da bu bilimsel ve kalıcı çözüm değildir. Çünkü ameliyat ile hem kılların giriş deliği hem de varsa apse sonucu ortaya çıkan çıkış deliği yok edilmektedir. Aynı şekilde cilt altında biriken kıllar onları saran zar ile birlikte çıkarılmaktadır. Bunu yapabilmek için tek seçenek maalesef ameliyat olmaktadır. Bugüne kadar onlarca ameliyat yöntemi geliştirildiği için yöntemler klasik ve çağdaş olmak üzere ikiye ayrılır. Çağdaş yöntemlere örnek vermek gerekirse Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Sinüsotomi ön plana çıkmaktadır.

Mikro Sinüsektomi Yöntemini Öneriyoruz

Cilt altında biriken kılların en küçük kesi ile çıkarılabilmesi için önerdiğimiz ve uyguladığımız yöntem Mikro Sinüsektomi olmaktadır. Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya tarafından geliştirilen bu yöntemin son hali tüm vakıalara uygulanmaktadır. Sadece 1-2 cm alanda yapılan kesi ile işlem yapılabilmektedir.

Ücretsiz Muayene Fırsatından Yararlanın

Mikro Sinüsektomi uygulayan hastane ve kliniklerden biri de IDEA olup, Türkiye’nin 4 farklı ilinde alanında deneyimli genel cerrahlarla çalışmaktadır. Ücretsiz muayene imkanı da bulacağınız bu merkezlere dilediğiniz zaman randevu alarak gelebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve randevu almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.ideaklinik.com/kil-donmesi-pilonidal-sinus.html

Updated: 13 Aralık 2018 — 09:48

486 Yorumlar

Yorum Yap
 1. Bende ağrı vardı otururken sadece doktora gittim kıl dönmesi değil delik felan yoktu akıntı şişlik yoktu antibiyotik ve krem verdi kullandığım gün şişmeye başladı 2 ci gün acile gitmk zorunda kaldım titreme ve ateş oldu 3 gün iltihabı boşalttılar kıl dönmesi dedi normalmi acaba

  1. merhaba Havva Hanım
   bazen delik gözle görülemeyebilir.apse tedavisinden 1-1,5 ay sonra kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz,hastalığınız ilerler,tedavi zorlaşır.

 2. Hayırlı akşamlar benim sorum doktora gittim popomda kıl dönmesi oldugunu söyledi ve intilam topladıgını söyledi vebugün şırıngayla çekti ve 10 gün sonra ameliyat olmam gerektiyini söyledi benim korkum karsere çevirirmi ve mayasıl olabilirmi çok teşekkür ederim

 3. Ben randevu istedim fakat geri dönüş sağlanmadı hocem

  1. 05426210888 nolu telefonu arar,yada whatsapptan mesaj gönderirseniz size geri dönüş yaparlar

 4. Hocam 3 haftadir kuyruk sokumum da makatin yukarisi catal da cukurlasma derinlesme var Ve pötür pötür sivilce tarzi sislikler var ve Her wc ihtiyacim da yada dus alisim da Bir akinti hissediyorum durmadan ordan birsey akiyor Durmadan kasinti yanma batma var oraaya tirnagimi surttugum de kanama oluyor derim soyuluyor Ve Yer tuvaletine Oturamuyorum cunku iki kalca arasini acamiyorum Hocam yanmadan Ve Askerim suan halen de. Sizce Sorun nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihaplanmış kıl dönmesi gibi görünüyor,cerrahi uzmanına görünmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir