Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Korunma

Sessiz ilerleyen bir hastalık olduğu için korunmak akla gelmez ve genellikle hastalık ortaya çıktıktan sonra fark edilebilir.

Ancak ailesel yatkınlık sebebiyle ailede bir kişide çıktığında diğer kişilerin hastalığa yakalanma ihtimali normal toplumdan daha fazladır, bölge hijyenine dikkat ederek kıl dönmesi hastalığından korunması mümkün olabilir. Yani kardeşinde kıl dönmesi hastalığı olan kişi eğer hala kendisinde olma ihtimalinin fazlalığını değerlendirip korunma için önlem alırsa zamanla kendisinde olma ihtimalini azaltabilir.

Aynı hijyen kurallarına ameliyat olanlarda dikkat etmeliler çünkü yapılan ameliyata bağlı olarak 5 yıl içerisinde tekrar etme ihtimali % 5 ile % 40 arasında değişmektedir.
Dikkat edilmesi gereken hjyen kuralları
Kıl Dönemsinden Nasıl Korunulur?
-Kuyruk sokumu bölgesi her banyoda liflenmeli ve basınçlı suyla yıkanmalı.
-Her dışkılama  bittikten sonra taharetlenme işlemi kuyruk sokumunu içerecek şekilde yapılmalı.
-Sabah akşam elbise değişimlerinde iç çamaşırı indirilerek kalçaların arası kuru kuruya ya yumuşak bir fırçayla, ıslak mendille ya da elle fırçalama şeklinde kıllar uzaklaştırılarak yukarıdan dökülen kıllardan arındırılmalı.
-Özellikle çok kıllı kişiler baş ve sırttan dökülen kılların takılma ihtimalini azaltmak için kuyruk sokumu üzerine denk gelen 5×10 cm alanı kıl dökücü kremlerle 2-3 haftada bir temizlemeli.
-Atlet kilotun içine konmamalı dışına sarkıttılmalıdır, bu şekilde enseden dökülen saç telleri kuyruk sokumu bölgesine gelemeden pantolona gider.
-Bölgede çok kıl varsa lazer epilasyon yaptırılmalıdır, lazer epilasonun direk faydası yoktur çünkü hastalığn nedeni bölge kılları değil enseden dökülen kıllardır. Lazer epilasyonun yararı indirektir şöyle ki; epilasyonla bölge kıllardan arındırılırsa enseden dökülenler o alana daha zor takılır bir diğer faydası ise temizlik daha kolay ve net bir şekilde yapılabilir.

Bütün bu önlemlere rağmen hastalıktan % 100 korunmak mümkün değildir sadece olma ihtimali oldukça düşürülmüş olur. hastalık bulguları ortaya çıktıysa hastalığın ilerlemesi beklenmeden bir uzmanın fikri alınmalıdır çünkü ilerlemiş hastalığın tedavisi daha zordur. Burada atalarımızın söylediği “yılanı küçükken ezmek gerekir” lafı akla getirilmelidir.

Updated: 27 Ağustos 2016 — 12:15

473 Yorumlar

Yorum Yap
 1. Hocam tam kuyruk sokumumda kıl dönmesi var ama hani bi beze falan yok içten şişlik var ve ağrı yapıyor genel cerraha gittim bana sınırdasın dedi ve tüy dökücü verdi bu tüy dökücüyü hafta 1 kullanmam lazımmış ve günde 2 kere duş bu tüy dökücüyle bu şişlik (kıl dönmesi) geçer mi hocam

  1. Hayır geçmez, ağrı sıklıkla kıl dönmesi apsesi bulgusudur. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirilir, apse varsa apse tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden kıl dönmenizin tedavisi yapılır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. merhabalar hocam iyi günler. 6 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Şimdilerde ise tekrar dikiş yerlerimde ve kuyruk sokumunda ağrı meydana geliyor.Doktora gittiğimde dikişlerimi genleştirdiğimi söyledi. dışarıdan bakıldığında herhangi belirti yok dedi. bende tekrardan nüksetmesinden korkuyorum. tekrardan ağrıların olması normal midir.

  1. Ağrı normal değil, Büyük olasılıkla kıl dönmesine bağlı apse oluşuyor

 3. Merhaba doktor bey , kuyruk sokumunda açık kıl dönmesi ameliyatı oldum . doktora kontrole gittiğimde etrafındaki kılları jiletle ya da tüy dökücü kremle almamı söyledi. Ancak kıl dökücü kremlerin üzerinde anis etrafında kullanılmaya uygun değildir yazıyor . ben o kılları nasıl almalıyım?

  1. jiletle alabilirsiniz.yara yerini iyi temizleyip kıl girmesine engel olmalısınız.ameliyattan sonra yapılacaklar için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/

 4. Merhabalar Hocam.

  Kızım 14 Yaşında kuyruk sokumunda kıldönmesi var.Hergün pansuman ediyorum.
  kuyruk sokumunda bir büyük 1 de küçük delik oluşmuş.Doktora götürdüm.(Çocuk cerrahına)o da bir krem ve bir antibiyotik verdi ama tabi sorun çözulmedi.Doktorumuz muayene esnasında bir çok uzun tüy çıkardı 5-6 adet .
  acaba bitmişmidir tüyler.Ameliyat için beklememizi söyledi.Hocam ne yapmalıyım acaba.birde sizin yaptığınız ameliyatın tutarı nedir.Ben Hatay lıyım.Eğer sağlıklı bir cevap alabilirsem sizde yarı yıl tatilinde İstanbula gelmeyi düşünüyorum bu tedavi için.

  1. içerde oluşan kesecikler çıkarılmadan tedavi yapılmış sayılmaz.apse varsa beklemelisiniz.dokunun toparlaması gerekir.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavisini yapabiliriz,genel hijyenine dikkat etsin,günlük duş alıp iççamaşırını değiştirsin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Delik olmaması kıl dönmesi olmadığına işaret midir hocam ?

  1. hayır,delik bazen gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir

 6. Hocam öncelikle iyi günler, 2016 yılında 2 kere farklı yerlerde çıkan kıl dönmesi için mikrosinüsektomi ameliyatı oldum. 2 yıldır rahattım fakat geçen günkü kaşıntı sonrası yine işkillendim. Kontrol ettiğimizde herhangi bir delik vs yok ama eski ameliyat yerime biraz fazla bastırdığımda bir acı oluyor. Bu neden olur acaba, normal mi yoksa tekrarlamış olabilir mi ?

  1. nüks olabilir.muayene olmalısınız.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.nüksü önlemek için sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırmanızı öneriirm

 7. kıl dönmesi apsesi olabilir.muayene olmalısınız
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir