Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Sessiz ilerleyen bir hastalık olduğu için korunmak akla gelmez ve genellikle hastalık ortaya çıktıktan sonra fark edilebilir.

Ancak ailesel yatkınlık sebebiyle ailede bir kişide çıktığında diğer kişilerin hastalığa yakalanma ihtimali normal toplumdan daha fazladır, bölge hijyenine dikkat ederek kıl dönmesi hastalığından korunması mümkün olabilir. Yani kardeşinde kıl dönmesi hastalığı olan kişi eğer hala kendisinde olma ihtimalinin fazlalığını değerlendirip korunma için önlem alırsa zamanla kendisinde olma ihtimalini azaltabilir.

Aynı hijyen kurallarına ameliyat olanlarda dikkat etmeliler çünkü yapılan ameliyata bağlı olarak 5 yıl içerisinde tekrar etme ihtimali % 5 ile % 40 arasında değişmektedir.
Dikkat edilmesi gereken hjyen kuralları
Kıl Dönemsinden Nasıl Korunulur?
-Kuyruk sokumu bölgesi her banyoda liflenmeli ve basınçlı suyla yıkanmalı.
-Her dışkılama  bittikten sonra taharetlenme işlemi kuyruk sokumunu içerecek şekilde yapılmalı.
-Sabah akşam elbise değişimlerinde iç çamaşırı indirilerek kalçaların arası kuru kuruya ya yumuşak bir fırçayla, ıslak mendille ya da elle fırçalama şeklinde kıllar uzaklaştırılarak yukarıdan dökülen kıllardan arındırılmalı.
-Özellikle çok kıllı kişiler baş ve sırttan dökülen kılların takılma ihtimalini azaltmak için kuyruk sokumu üzerine denk gelen 5×10 cm alanı kıl dökücü kremlerle 2-3 haftada bir temizlemeli.
-Atlet kilotun içine konmamalı dışına sarkıttılmalıdır, bu şekilde enseden dökülen saç telleri kuyruk sokumu bölgesine gelemeden pantolona gider.
-Bölgede çok kıl varsa lazer epilasyon yaptırılmalıdır, lazer epilasonun direk faydası yoktur çünkü hastalığn nedeni bölge kılları değil enseden dökülen kıllardır. Lazer epilasyonun yararı indirektir şöyle ki; epilasyonla bölge kıllardan arındırılırsa enseden dökülenler o alana daha zor takılır bir diğer faydası ise temizlik daha kolay ve net bir şekilde yapılabilir.

Bütün bu önlemlere rağmen hastalıktan % 100 korunmak mümkün değildir sadece olma ihtimali oldukça düşürülmüş olur. hastalık bulguları ortaya çıktıysa hastalığın ilerlemesi beklenmeden bir uzmanın fikri alınmalıdır çünkü ilerlemiş hastalığın tedavisi daha zordur. Burada atalarımızın söylediği “yılanı küçükken ezmek gerekir” lafı akla getirilmelidir.

461 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
  1. kıl dönmesi apsesi olabilir.muayene olmalısınız
    Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - [email protected] --- Yönetici Webmaster Ahmet ENGİN - [email protected]