Kıl Dönmesi Apsesi

Kıl dönmesi; kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücur o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tesbit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır,tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir.Tedavinin yapılmaması halinde apse tekrarlayarak hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

442 Yorumlar

 1. Merhabalar.
  Zaman ayirib sorulari yanitladiginiz icin ve ilginiz icin oncelik tesekkur ederim siza
  Kil donmesi apse kucuk kesik yapitirib bosaltdilar, bugun 4 gun, icine lastik dren koymuslardi bugun gerek yok diye lastik koymadilar, 1 haftalik pansuman dediler, Etil alkol ve peroksidle her gun yarama pansuman yapiyorlar, Apse geri tekrarlanma yine kizarma sisme agri tekrarlanma riski varmidir? 2 ay sonra Ameliyat dusunuyorum o zamana kadar apsenin tekrarlanma orani varmidir?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Apes sonrası ameliyat olabilmek için dokunun toparlaması gerekir. Bu süreçte 1-1,5 ayı bulur. Doku toparlamadan ameliyat olursanız zaten iyileşme de gecikme ve enfeksiyon riski çok yüksek. Bakıma dikkat edin, Tekrar apse oluşmasın ve süreniz dolduğunda ameliyatı ertelemeyin. Tekrar eden apselee hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur. Ameliyat olmadan önce mikrosinusektomi yöntemin mutlaka araştırın
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam ben de iltihap olmuştu doktor sıkıp çıkarttı sonra ben ara ara ağrı oluyor bazen de çok sıklıkla olmasa da koku oluyor neden olabilir tedavisi nedir

  • Kıl Dönmesi Uzman

   tam boşaltılamadıysa iyileşme gecikmiş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.uzun süren apselerde fistül oluşabilir.koku enfeksiyon bulgusudur.bence bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam 1 yıldır geçmeyen sivilce büyüklüğünde şişkinlik var. Uzun yolculuklardan sonra daha çok şişiyor. Normal zamanlarda ise deri altında yağ bezesi gibi duruyor. Kıl dönmesi var diyebilir miyiz ve operasyon gerekli midir?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Tarif ettiğin şikayet kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi gibi görünüyor. Muayene edip gerekirse cerrahi müdahale yapmak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 4. Hocam apse mi kestirdim pansuman oldum şuan pansumanlı kaç gün daha pansuman olması gerekiyor 3 gün sonra otobüs yolculuğu yapmam lazım sorun olur mu ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   3 gün pansuman eterli,yolculuk yapmanıza engel değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz