Ana Sayfa / Kıl Dönmesi Tedavisi Bilgileri / Kliniğimizde Kıl Dönmesi Tedavisi

Kliniğimizde Kıl Dönmesi Tedavisi

Kliniğimizde Kıl Dönmesi Tedavisi

Hastalarımız genellikle randevulu gelmektedir ancak hasta randevu almamış olsa da muayenesi o anda yapılır ve kişi isterse yine hiçbir hazırlığa gerek duymadan aynı anda tedavisini yapmaktayız. Randevu alanlar 3-5 dakika oynama olsa da zamanında muayeneye alınır.

Kliniğimize gelen tüm kıl dönmesi hastaları muayene edildikten sonra öncelikle  hastalığı ile ilgili bilgilendirilir

Kuyruk sokumu bölgesi kullan at tıraş bıçaklarıyla tıraş edilir

Hasta laser ünitesine alınır ve hastalığın olduğu bölgeye tekrar ihtimalini azaltmaya yönelik proflaktik laser uygulanır.

Hastayı laser uygulamasından sonra cerrahi ünitesine alırız. Cerrahi işlem için bölgesel antisepsi sonrası 1-2 santimlik yer bölgesel olarak uyuşturulur (lokal anestezik uygulanır). Kıl yumağı giriş delikleriyle birlikte ciltte oluşturulan  1-1,5 cm lik açıklıktan çıkarılır ve oluşan 1 – 2 cm açıklık estetik (gizli) kendiliğinden emilen dikişlerle kapatılır. Hastalara bascom procedür, mikro sinüsektomi, sinüsotomi veya pit picking ameliyatlarından en uygun olan uyguluyoruz. Bu 4 ameliyat tekniği de çağdaş pilonidal sinüs cerrahi tedavi yöntemleri sınıfına girmektedir.

Hastalar 15 dakika salonda dinlendirilir bu süre sonunda son bir kontrol yapılarak işine veya evine dönmek üzere gönderilir.

Klinikten çıkan hastamız refakatçiye ihtiyaç duymadan kendi arabasını kullanarak ya da toplu taşım araçlarıyla istediği yere dönebilir.

İltihap oluşma ihtimalini azaltmak için antibiotik  reçetesi verilir, genellikle hastalar ihtiyaç duymadığını söylese de bir de ağrı kesici yazmaktayız.

Mikro Sinüsektomi Sonrası Bakım

Ciddi bir bakım veya pansuman önermiyoruz, 72 saat sonra ameliyattan hemen sonra konan pansumanı çıkarıp banyo yapabileceği ve sonraki hayatı boyunca kuyruk sokumu bölgesini temiz tutması önerilir. Çok gerekli olmadığı için lazer epilasyonu rutinde önermiyoruz.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

358 Yorumlar

 1. Kıl Dönmesi Uzman

  apse yaşadıysanız fistül oluşmuş olabilir.tedavi olmalısınız.
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 2. Hocam ben iki defa ameliyat oldum ama bir netice alamadım. Ben deBaşka bir doktora gittim doktor bana ameliyatının riskli olduğunu söyledi. Risk ise tuvaletimi tutamayacakmisim eger ameliyat olursam ne yapmalıyım sizce

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıl dönmesi değil anal fissürünüz var demektir o zaman.kıl dönmesi kuyruk sokumunda anal fissür makatta olur.hastalığınızı iyi araştırın
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 3. HOCAM KIL DÖNMESİ DELİKLERİMDEN KIL ÇIKIŞI OLDU AKINTIYLA BERABER. BU KIL DÖNMESİNİN İYİLEŞTİĞİNİMİ GÖSTERİR YOKSA TEDAVİ OLMAM GEREKİRMİ

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıl dönmesinde oluşan kıl keseciği çıkarılmadığı sürece hastalığınız tedavi edilmiş olmaz.kesecik ancak cerrahi yöntemle çıkarılabilir.cerrahi yöntemlerden normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen tek yöntem ise mikrosinusektomidir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Merhaba Ben bundan 2 ay önce IDEA Ankara kliniğinde dr adil beye ameliyat oldum. Yaramda az bir açılma oldu. Dikkat edememiştim. Kendisi benimle çok ilgilendi. Şimdi o yara kapandı. Benim kıl dönmesi 5 yıllıktı. İyileşmez diye çok korkmuştum. Aynı zamanda obezite hastasıyım. Kendisini ameliyat olacaklara tavsiye ederim. Hem insanlığı iyi hem de işinde tecrübeli. Kilodan ve yağ dokusu çok olduğundan zor iyileştim. Hala arada ağrım oluyor. Ancak normal hastalar çok daha kolay iyileşti. Sakın açık bırakma veya fleple ameliyat olmayın. Geçmiş olsun

 5. Hocam merhabalar ben 18 yaşındayım 2 yıl önce ameliyat olmustum sonra ameliyat olduğum yerin 6 7 cm aşşağısında tekrarladı.Bir hocamıza gösterdim şikayetim olmadığı için ameliyat yapmadı oradaki delik kapalı genelde orayı temiz tutuyorum akıntı apse hiçbir şey yok ama kıl dönmesi olduğunu söylediler kuyruk sokumunun biraz aşşağısında çukur da kalıyor mikro sinuektomi yöntemi olur mu sizce ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Gördükten sonra değerlendirme yapabiliriz.

 6. fatma şahin

  benim oğlum 16 yaşında ve kıl dönmesi var yeni fark ettik apsesi yok sizin tedavi şeklinizi okudum. merak ettiğim konu ise bu operasyonun güvenirliliği bazı yorumlarda olumsuz cevaplar okudum olabilecek olumsuzlukları öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  mikrosinusektomi yöntemiile tedavi yapmayan hekim ve kurumlar için en önemli dezavantaj ;hastanın anestezi almaması,hastanede yatmaması,pansuman vb masrafların olmaması ,yüzüstü pozisyonda 15 gün istirahat gerektirmemesi,yara iyileşmesinde gecikme,yara kapanmaması,iltihap gelişmemesi,dikişlerin açılması gibi sorunların yaşanmıyor olması,hemen işine normal yaşamına dönebilmesi gibi olumsuzlukları vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz