Ana Sayfa / Keten Tohumu İle Tedavi Mümkün mü?

Keten Tohumu İle Tedavi Mümkün mü?

Bugün Dr. Ömer Coşkun imzalı çıkan haberde keten tohumu, bal ve süt ile yapacakları lapa bir nevi kıl dönmesi tedavisinde etkili gibi gösterildi. Kıl dönmesinin, dışarıdan cilt altına giren kılların yumak yapmasından kaynaklandığını kaydeden Dr. Ömer Coşkun, “O kıllar cilt altından alınmadıkça tedavisi oldukça zordur. Kırmızı ile belirtilen kısımlar haberden alıntı yapılmış olup, aslında kısada olsa gerçekleri aktarmasına karşın konunun devamında insanları gereksiz işlere yönlendirdiğini göreceksiniz.

Keten Tohumu Lapası

Keten Tohumu Lapası Nedir?
Haberde verilen tarifte keten tohumu, bal ve süt karıştırılarak lapa haline getirilmesi gerektiği ve bu lapayı 7 gün boyunca kıl dönmesi olan bölgeye koyarak banla yapıştırılmasını öneriyordu. Gece yatmadan önce uygulanacak olan keten tohumu lapası sabaha kadar o bölgede kalması gerektiğini belirtiyordu.

Kıl Dönmesine Etkisi Nedir?
Yine Dr. Ömer Coşkun kaynaklı haberde hazırlanan bu lapa kan dolaşımını hızlandırdığı ve kıl dönmesi nedeniyle ortaya çıkan şişliklerin düzeleceğini belirtiyor. Haberin devamında anlıyoruzki hekim arkadaşın verdiği tarif sadece kıl dönmesi sonucu ortaya çıkan şişliğin kısmen yada tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Hastalığı Maskelemekten Başka Birşey Değil
Konuya dönecek olursak, yukarda doktor arkadaşımızın verdiği yöntem hastalığı tedavi etmek yerine üstünü örtmeyi amaçlamaktadır. Şişlik dediği aslında akıntıya neden olan apseler olup, cilt altında kıl yumağı kalmaya devam ettiği sürece ömrünüz boyunca keten tohumu yada farklı ürünler kullanın hiç bir faydası olmayacaktır.

Sorunun Kaynağına İnilmelidir
Şişliği azaltmak yerine şişliğe neden olan sorunu kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavi olduğunuz anda şişlik, akıntı, apse sorunu anında kesilecektir. O nedenle sakın böyle gereksiz işlerle zaman kaybetmek yerine bilimsel tedavi yöntemleri ile 10 dakikanızı ayırarak kurtulmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz