Ana Sayfa / Kıl Dönmesi Tedavisi Bilgileri / Kıl Dönmesi Baskom Ameliyatı

Kıl Dönmesi Baskom Ameliyatı

Bascom ameliyatıyla kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi tedavisinde uygulanan ameliyatlardan biridir ve ilk yapan kişinin (Dr.John BASCOM) adıyla anılmaktadır. Tüm dünyada yapılmaktadır. Diğer ameliyatlardan ayrılan temel mantığı kıl yumağının ve giriş deliklerinin çıkarılabilecek en küçük cilt kesisiyle çıkarılmasıdır. Fonksiyonel olarak adlandırıldığında ” mikro sinüsektomi ” ile çok benzeşmektedir.

Bascom Ameliyatının Avantajları;

Küçük kesi daha az ameliyat izi yok diyecek kadar belirsizidr, bu durum özellikle kadınlar için önemlidir

Daha az ağrı; Genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek kadar hafiftir.

Daha az kanama riski; Yaralanma küçük bir alanda olduğu için kanama riski yok diyecek kadar azdır.

İltihap ihtimalinin düşük olması; Yine yaranın küçük olmasından kaynaklanan bir avantajdır.

İltihap gelişmesi halinde daha erken düzelme; Büyük kesiklerde iltihap çok ciddi sorunken bu ameliyatta hiç sorun yaratmaz çünkü basit bir iltihap gibi düzelir.

Çok az işgücü kaybı; Hasta işlem bitiminden 10 dakika sonra kendi arabasını kullanarak veya toplu taşıma araçlarıyla bir başkasının refakatine ihtiyaç duymadan işine yada evine dönebilir.

Yatak ve narkoz gerekmemesi sebebiyle daha ekonomik olması; Bölgesel uyuşturmayla yapılır, bölgesel uyuşturmanın hastaya maliyeti yok diyecek kadar düşük bir miktardır.

Küçük kesi olması sebebiyle daha kısa sürede yapılabilmesi; klasik yöntemler 40-50 dakika sürerken çağdaş yöntemler 5-15 dakikada yapılabilir.

Diğer ameliyatlar gibi sinüsün çıkarıldığından emin olunması (fenol yöntemine kıyasla)

Narkoz gerekmemesi; iki cm lik yer uyuşturularak yapıldığı için hasta narkoz riski ve zahmeti yaşamaz.

Bascom ameliyatının tek dezavantajı çok ilerlemiş vakalara uygulanamaz, diğer bir olumsuzluğu da statükocu doktorların bilmemesidir. Çağdaş ameliyatları yakından takip eden doktorlar arasında yaygındır.

Bascom Ameliyatı Yapılan Hastaneler; Bölgesel uyuşturmayla yapıldığı için hastanelerden çok bu hastalığın tedavisine odaklanmış kliniklerde yapılmaktadır. Devlet hastaneleri ve üniversitelerde de yapılmaktadır ancak bu konudaki yayınları daha çok pubmed gibi uluslararası kütüphanelerde yayınlandığı için internette bulmak zor olmaktadır. Benzer çağdaş ameliyatlar gibi en yaygın yapıldığı klinik kıl dönmesi merkezi gibi hizmet veren cerrahi dal merkezlerinde yapılmaktadır. Onlardan biride IDEA klinik olup, Türkiye’nin 4 farklı ilinde 6 klinik ile hizmet vermektedir.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da olmadan önce yöntemleri iyi araştırmalısınız yoksa ameliyattan sonra çok pişmanlık duyabilirsiniz.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

19 Yorumlar

 1. Hatice dinler

  Hocam eşim yaklaşık 6 yıl önce kıl dönmesi olmuş du ameliyat olmadı .biraz hastane fobisi var birazda dokdor gerek yok dediği için ameliyat olmadı . şişlik kızarma iltihab yok .sizce ilerlemismidir çaresi var mıdır ilerlediyse bn çok korkuyorum . lütfen cevp verin Allah rızası için .

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Büyük olasılıkla ilerlemiştir. Bu nedenle daha fazla gecikmeden tedavi olmalı. Her an apse oluşabilir. Apse oluşursa hastalık çok hızlı ilerler. Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz. Işine, sosyal yaşamına ara vermesi gerekmiyor. Yatak istirahati, yüzüstü yatmak, pansuman, anestezi, hastanede yatış gerektirmeyen bir yöntem. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. Hocam merhabalar. Ben de iki yıldır kıl dönmesinden müzdaribim. Bir kez apae boşaltıldı. Durumum son iki aya kadar iyiydi. Fakat son iki aydır sürekli şişme akıntı mevcut. Ve bir iki kez de o bölgeden çok az az kan geldi. Çok mu ilerlemiştir? Ve ilerlediyse mikro sinüsektomi tedavisi göremiyor muyuz? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Mikro sinüsektomi uygulanamayan hasta oranı ancak % 5 tir, büyük ihtimalle yapabiliriz.

 3. Hocam merhaba,
  Yaklaşık 2 ay önce kadar fenol oldum,ama oturur kalkarken veya sır üstü yatarkan ağrı ve sızlamalar var.
  Kanama ve akıntı yok şikayetlerim saydıklarım kadar,
  Tavsiye ve önerilerinizi istirham ederim.
  Saygılarımla,
  Op Dr Ergun Aygören
  fenol yanık oluşturur.iyileşme gecikebilir.fenol yönteminde sinus çıkarılmadığı için sık tekrar eder bu nedenle takip edin,tekrarladığında mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm

 4. Hocam yaklasik 15 senedir kil donmesinden cekiyorum.2 kez drenaj islemi yapildi.son 1 senedir surekli bir siskinlik var 3 yerden abse akinti yapiyor.asiri derecede hastene fobim var.bir turlu cesaret edemiyorum hastaneye gidip ameliyat olmaya.bana nasil yardimci olabilirsiniz.tesekkurler.
  Op Dr Atilla Kaya
  kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisi mikrosinusektomi yöntemi ile yapılıyor.kliniklerimiz de hastalarımızı ev havası ile karşılıyoruz.kendinizi hastane ortamında gibi hissetmiyorsunuz.size en yakın kliniğimizde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yaptırabilirsiniz.

 5. Cenk Özer

  Hocam belirttiğiniz ameliyat kısa ve hemen işimize dönebiliriz. Fakat devlet memuru olarak çalıştığımızdan ameliyat sonrasında rapor verme ihtimaliz varmı. Rapor verirsenizde sağlık bakanlığı onayı gerekirmi?( çalıştığım kurumda bu şekilde özelden alınan bazı raporlarda sgk anlaşması olmadığı için sıkıntı çıkmakta.)
  Op Dr Atilla Kaya
  Bakırköy şubemizin SGK anlaşması vardır.tedavinizi bu şubemizde yaptırabilirsiniz

 6. Sayın hocam iyi günler iyi çalışmalar dilerim benimde sorunum kıl dönmesi hastalığı ameliyat dediler fakat ameliyatta uzun süre yatmak gerektiği için çalışma hayatımı olumsuz etkileyecektir bunun için öğrenmek istediğim her hastada bu tedavi geçerlimidir yeni muayene oldum doktor ameliyat dedi dört adet sinüs deliği var bende teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavinizi kesinlikle mikrosınusektomi yöntemi ile yaptırmanızı öneririm.her hastaya uygulanabiliyor.hemen işinize ,okulunuza ve sosyal hayatınıza dönebiliyorsunuz.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 7. Merhabalar hocam benim kuyruk sokumumun biraz üstünde hafif bir şişlik var ama delik felan yok ne yapmamı önerirsiniz.Kıl dönmesi olma ihtimali var mı ?

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  çok ince de olsa delik olması beklenir tarifiniz kıl dönmesine benziyor

 8. ayhan dogan

  Hocam sizin yöntemi kocaelide neredeyse tüm hastanelere sordum bilen yok video izlettim sadece sinuslu doku alinio tekrar etme ihtimali artik diolar. Birde acik konusmak gerekirse Bu yöntem bu kadar faydali ise neden sadece sizde var
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  bütün dünyada yapılan bir ameliyat zaten ameliyatı ilk tarif eden kişi de (Dr.John BASCOM) Amerikalı 🙂 Kocaelin de olmaması oradaki cerrahların eksiği bizim fazlalığımız değil

  .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz