Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Neden Olur?

İnsanlarda görülen birçok hastalığın nedeni vücudumuza mikropların bir şekilde enfekte olması ile alakalıdır. Kıl dönmesi ise daha çok kişinin yaşam tarzı, meslek seçimi yanı sıra hata ve ihmalleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani kişi dikkat etmesi halinde bu sorundan %99 uzak durabilir. Korunma önerilerine dair yazımızı sitede bulabilirsiniz. Şimdi dilerseniz kıl dönmesi neden olur? Sorusuna yanıt verelim. İlk olarak hatalı bir bilgiyi düzelterek başlayalım.

Kıl Dönmesi Neden Olur

Kıl Batması İle Karıştırmayın

Hemen hemen her yazıda değindiğim gibi bu makalede de yer vereceğim. İnsanlar pilonidal sinüsü kıl batması ile karıştırmaktadır. Halen milyonlarca insan pilonidal sinüs nedir? Dediğinizde kılların cilt dışına çıkamayarak, cilt altında uzaması diyorlar. Bu kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır. Bu nedenle yüz ve koltuk altında pilonidal sinüs olmaz. Bu bölgede görülen sorunlar yukarıda da belirttiğim gibi kıl batması problemidir.

1Saç ve Vücudumuzdan Kıllar Dökülür

Evet, arkadaşlar o meşhur hatırlatmayı bir kez daha yaptıktan sonra şimdi, pilonidal sinüs neden olur? Yazısına devam etmek istiyorum. Konuyu daha anlaşılır hale getirmek için aşamalar halinde gidelim. İlk aşama milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen saç dökülmesi ile alakalı olacaktır. Çünkü pilonidal sinüs probleminde en önemli etken dökülen saç kılları olmaktadır.

Sağlıklı bir insanın kafa derisinde 140 ile 200 bin arasında saç teli bulunmaktadır. Saçlarımız 2-10 yıl arasında yaşayıp, yenilenmek üzere dökülürler. Bu döngü ömür boyu 10-15 defa tekrarlanır. Bu nedenle saçların %10’luk kısmı sürekli dökülerek yenilenir. Yani banyo ve duşta gördüğünüz her dökülen saç sizi korkutmasın. Günlük 100 tele kadar yenilenme kabul edilir. Bizler dökülmeyi genelde banyo ve duşta fark ederiz. Oysaki dökülen saçların büyük bir bölümü vücuduma düşmektedir.

2 Dökülen Kıllar Kuyruk Sokumu Bölgesine Kayabilir

Yazının yukarıda kalan kısmını okurken saç dökülmesi ile kıl dönmesinin ne alakası var diye düşünmüş olabilirsiniz. İşte şimdi bu başlıkta alakasını açıklayacağım. Dökülen saç ve vücut kıllarının bir bölümü ense, sırt ve oradan kuyruk sokumu bölgesine gelebilmektedir. Özellikle yayılarak oturuyorsanız dökülen kıllar kuyruk sokumu bölgesine ulaşması daha kolay olmaktadır.

Yapılan araştırma gösteriyor ki uzun süre araç kullanan insanlarda pilonidal sinüs daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni uzun süre oturma ve dik oturmak yerine yayılarak oturma halidir. Evet arkadaşlar dökülen saç ve vücut kılları, elbise tüyleri vs kuyruk sokumu bölgesine kaymaktadır.

Temizliğinize Dikkat Ederseniz Sorun Olmaz: Dökülen saç ve vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine ulaşması ciddi bir sıkıntı değildir. Sorundan korunmak için halen güçlü bir silahımız bulunuyor. Nedir o? Tabii ki temizlik yani kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine önem verirseniz ciddi anlamda soruna karşı korunma önlemi almış olursunuz. Özellikle büyük abdestimizi yaptıktan sonra taharetlenirken elimizi biraz daha geriye götürerek kuyruk sokumu bölgesini de temizlemelisiniz. Bunun dışında günlük banyo ve duş almakta ciddi anlamda koruma önlemi olacaktır. Saçımız ve vücudumuzdan dökülen kıllar bu şekilde oradan gidecek ve pilonidal sinüse neden olan maddelerden kurtulmuş olacaksınız.

3 Kıllar Cildi Delerek Cilt Altına Girer

Kıl dönmesi neden olur? Sorusunun üçüncü aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Kuyruk sokumu bölgesi temizliğine yeteri kadar önem vermediğinizde orada bekleyen kıllar cildi delerek cilt altına girecektir. Özellikle kilolu insanlarda kalça yarığı daha belirgin olması nedeniyle daha riskli oldukları söylenebilir.

Kıllar Cildi Nasıl Deler? Diye sorabilirsiniz. Kuyruk sokumu bölgesinde toplanan kıllar yürüyüş esnasında kalça hareketleri ile cildi deldiği yönünde ortak görüş bulunmaktadır. Zaten ileri derece hastaların cildinde birden fazla delik olduğunu görürsünüz. Aşağıda yer alan resimde belirtmiş olduğum deliklere dair örneği görebilirsiniz.

Kıl dönmesi giriş delikleri

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Evet, arkadaşlar pilonidal sinüsün nasıl oluştuğuna dair aşamaları sonuna geldik, oluşan delikten sonraki zamanlarda yeni kıllar girecektir. Aynı şekilde yeni delikler açılması da muhtemeldir. Peki, kişi ortaya çıkan bu sorunu nasıl anlayacak?

İlk Başlarda Anlamanız Neredeyse İmkansız: Cilt altına giren 3-5 kıl ciddi bir sıkıntıya neden olmaz. Daha çok ilerleyen zamanlarda cilt altında biriken kılların sayısı artması ile birlikte belirti ve şikayetler ortaya çıkmaktadır. Ama ilk zamanlarda anlamanın kolay yolu kuyruk sokumu bölgesinde delik olup, olmadığına bakılmalıdır. Bunun için ille de doktora muayene olmak gerekmez. Eşiniz, anneniz, babanız bakarak çok rahat fark edebilir. Gözlü görülür delik ya da delikler varsa cilt altına kıllar girmeye başlamış demektir. Dediğim gibi ilk zamanlar herhangi bir şikayete neden olmaz.

Ama tabii ki sürekli böyle gitmeyecektir. Cilt altında biriken kılların sayısı artması ile birlikte akıntı, kötü koku, iltihap, apse, ağrı ve çıkış deliği dediğimiz daha geniş delikler oluşabilir. Bu hususları kıl dönmesi belirtileri sayfasında daha ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Şimdilik yazımıza son veriyorum. Konuyla ilgili sormak, öğrenmek istediğiniz hususlar varsa proktotoji uzmanlarımız sizlerden gelen sorulara yanıt vermektedir.

Dilerseniz Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz!

Biliyorsunuz ki IDEA Klinik doktorları pilonidal sinüs muayenelerinden herhangi bir ücret almamaktadır. SGK güvenceniz olsun ya da olmazsın. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da proktoloji uzmanlarına ücretsiz muayene olabilirsiniz. Teşhis ve tedavisi sadece 10 dakika içinde yapılan çağdaş tedavi yöntemlerini yakından tanıyın.

https://www.kildonmesiklinigi.com/belirtileri.asp

62 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
  1. Hocam ben 2015 Haziranda kıl dönmesi ameliyatı oldum 4 sene gectı üstünden oturduğum zaman kuyruk sokumum o ameliyat ile temizlenen yer dışarı çıkıyor ve geriliyor bu yüzden kaykılarak oturunca ağrı yapıyor buna nasıl bir çözüm bulabilirim şimdiden teşekkür ederim

    1. Flap yöntemi ile ameliyat olduysanız doku kaydırma yapıldığı için gerginlik olabilir. Plastik cerrahi ile görüşmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - [email protected] --- Yönetici Webmaster Ahmet ENGİN - [email protected]

Sizi Aramamızı İster misiniz?