Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Genel olarak orta hattaki kıl dönmesini çıkarıp yerine yanlardan daha dayanıklı kılsız bir cilt parçasını getirip dikme işlemini içerir. Kıl dönmesi çıkarıldıktan sonra oluşan boşluğa yan taraftan cilt, cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde kökü vücuda bağlı olarak getirilip dikilir. En büyük üstünlüğü tekrarı primer kapatma yöntemine oranla daha azdır ancak çağdaş yöntemler bascom, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi yöntemlerine göre tekrar ihtimali fazladır. Getirilen parçanın şekline yada tarif eden cerrah yada kliniğin adına göre limberg, rhomboid, eliptik, karydakis, modifiye limberg, V-Y flap, Z plasti ve D flep (karidakis diye bilinir) gibi çeşitli isimler verilmiştir. Küçük ayrıntılar dışında etki ve yan etki konusunda ciddi farkları yoktur. Bunların kendi içinde küçük değişikliklerle modifiye türleri ve günümüzde pek uygulanmayan çeşitleri de vardır. En yaygın yapılan karidakis ve limberg flapdir.
Flap Ameliyatı Avantajları
– Tekrarlama ihtimali düşüktür(% 7- 8 ) (çok değişken sonuçlar verilmektedir)
– Gerginlik olmadığından daha az ağrılıdır (primer kapatmaya göre)
Flap Ameliyatı Olumsuzlukları

– İş gücü kaybı fazladır (10-15 gün)
– Narkoz gerektirir(bölgesel uyuşturmayla yapılabilir ama kalite düşer)
– Yataklı tedavi kurumu gerektirir(ayaktan da yapılabilir ama enfeksiyon riski çok yükselir)
– Abartılı bir yara izi olur ( 10-12 cm uzunluğunda büyük bir “Z” harfi şeklinde
– Yüzde 12 civarında enfeksiyon gelişebilir
– Ameliyattan sonra erken dönemde yara açılabilir.
– Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.
– Ameliyat sonrası vakum aleti konmazsa kanama ve enfeksiyon riski çok artar.
– Teknik olarak zor bir ameliyattır.
– Uzun sürer (40-45 dakika)

Tüm bu olumsuzluklar çağdaş tedavi yöntemleriyle kıyaslandığında bu yöntemler öne çıkmaktadır. Zaten son yıllarda bu tür flep ameliyatı yapan cerrahların çoğu güncel ameliyatlara yönelmektedir.

Bu kolaylaştırılmış çağdaş ameliyatlar
Kısa sürer
Aynı gün sosyal yaşama dönülebilir
Daha ekonomiktir çünkü yatak, narkoz ve narkoz öncesi tahlil masrafı eklenmez
Narkoz gerektirmez, 2 cm lik yer uyuşturularak yapılır
Ameliyat izi kalmaz
Ağrı çok hafiftir, ağrı kesici kullanmak gerekmez
Kanama iltihap çok seyrek görülür.

278 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Flep amaliyat olmuş biri nuks ederse mikro sinusektomi yapılabilir mi o bölgenin anatomik yapısı değişiyor sonuçta ve oluşan şekil bozukluğu düzeltilebilir mi acaba bir bayan olarak bu durumdan çok rahatsızım özgüven kaybı varda. Şimdiden teşekkür ederim..

  1. nükste mikrosinusektomi ile tedavi edebiliriz ama şekil düzeltme durumunu plastik cerrahi ile görüşmelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Merhaba, toplam 3 kez pilonidal sinüs ameliyatı oldum. Son ameliyatım flap kaydirmaydi tekrarlamasın diye fakat tekrarladı. Şimdi 3 kez fenol verildi yine iltihaplanma oldu. Benim ne yapmam gerekiyor bu durumdan kurtulmak için?

  1. sırt,bel ve kalça bölgesi kıllarını yok etmeniz gerekiyor.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz,bu kadar sık nüks ediyorsa laser epilasyon yaptırmanızda fayda var.oluşan kıl keseciği çıkarılmadan kıl dönmesi tedavi edilmiş sayılmaz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Merhabalar bende kil dönmesi var .birkaç gündür de mikro sinusektomi diye bir yöntemi arastirdim.En iyi çözüm bu mudur?ben kirsehirde yasiyorum nerde olabilirim acaba?

  1. lokal anestezi altında yapılabilen normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen bir yöntemdir.bu yöntemde tedavi 1-2 cmlik açıklıktan yapılabilir,tabiiki sizin kıl dönmenizin durumuda önemli.Ankara kliniğimize gelebilirsiniz.iletişim bilgilerimiz:Adres: Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
   TEL: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
   GSM: 0505 119 36 90
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Merhaba ben çok ağrılı günler geçirdim kıl dönmesin den miş böçük dediğimiz yerde miş apse yapmış iki deva apse boşaltı şimdi doktor amaliyat diyor ben se korkuyorum ne yapmam lazım.

  1. mikrosinusektomi yöntemini araştırmanı öneririmnormal yaşamına ara vermene gerek kalmadan tedavi olabilirsin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Merhabalar 5 ay önce kıl dönmesi amelyatı oldum. Klasik düz şekilde kesip alıp birbirine dikti derimi. Dikişlerim alınmaya başlanınca bi noktanın açık kaldıgını söledi oda zamanla kapabı 2 haftada 1 pansumana çağırdılar ama yara kapanmadı git gide genişledi 1 santim kadar açıldı. Başka bi doktora göründüm kesinlikle amelyat dedi bir an önce olmam gerektiğini söyledi. Kan ve akıntı geliyor sürekli ve çok ağır bi kokusu var. Flap yöntemiyle olsam sonuç alırmıyım? Yada önerileriniz nedir ?
  OP.Dr.Adil Altınsoy
  Karidakis yöntemini araştır. sana uygun olacağını düşünüyorum

 6. Hocam merhaba ben 2 defa kıl dönmesi ameliyatı oldum ve yine tekrarladı üçüncüyü de olmam gerekiyor. Ameliyat olduğum doktora gittim bana yapacağı biseyin kalmadığını ve farklı bir doktora gidip tedavi olmamı önerdi. Bünyemin alıştığını ve bünyemin bunu ürettiğini söyledi. İlk ameliyatim açık ameliyat yapıldı ikincisi komple kapatıldı ama yine tekrarladı. Bu sefer flap yöntemiyle ameliyat olmak istiyorum bu mümkün mü?

  1. flap yöntemi ile ameliyat olmanızı önermem.kesi büyük olduğu için iyileşme uzun sürebiliyor ve bu süreçte tekrar kıl girişi oluyor ve hastalık daha iyileşme dönemindeyken nüks ediyor.sizin nüksü önlemeniz için asıl yapmanız gereken genel hijyene dikkat etmeniz.günlük duş almalı,günlük çamaşır değiştirmeli,tüm sırt ve kalça bölgesi kıllarını uzaklaştırmalı,mümkünse laser epilasyon yaptırmalısınız.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Bende 1 ,5 senedir var kıl dönmesi manisada mikrosinüsektomi yapılırmı ?

  1. İzmir dekliniğimiz var.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

   1. Peki normal amelyatlar her yerde yapılıyormu ?

    1. evet her yerde yapılıyor
     Op.Dr.A.Şahap Barlas

 8. flap yöntemi ile amelyat oldum yara tamamen kapandı ama ağrı hissediyorum.ufak şişme var öneriniz ne acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyattan kısa süre sonra bu şikayetler olabilir,uzun sürerse kontrol olmanızda fayda var.

  1. hocam flap yöntemiyle amelyatı oldum
   şişme meydana geldi. 30. günde
   enjekteyle su çekti ağrı ilaç verdi
   ağrısı devam ediyor neden acaba
   40. gün nüks etti mi

   1. flap yönteminde kesi büyük olduğu için iyileşme gecikebilir.iltihap ve apse sonrası iyileşme yeterince gerçekleşmeden doku toparlamadan ameliyat yapıldıysa yine ağrı akıntı olabilir.
    Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - [email protected] --- Yönetici Webmaster Ahmet ENGİN - [email protected]