Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl dönmesi daha çok 15-25 yaş gurubunda görülen bir hastalıktır Üretkenlik yaşı olması sebebiyle bu gurup hastaların zaman kaybı önemlidir.

Okula veya dersaneye giden yada aktif olarak çalışan birinin 15-30 gün evde yatması ciddi bir sorun olmaktadır.Bu durumu çözmeye çalışan çağdaş tedavi kurumları, değişik tedavi seçenekleri uygulayabilmektedir.

Bunların en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Ne yazıkki bu yöntemler gerçek anlamda bir tedavi değil hastayı rahatlatıcı girişimlerdir.Bu sebeple hastaların % 70 kadarı zamanla ameliyat olur.

Yöntemlerin bu yetersizliği Bascom ameliyatı,mikro sinüsektomi gibi  yeni teknikler geliştirilmesine sebep olmuştur.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak adlandırılan mikro sinüsektomi yöntemin farkları şu şekilde özetlenebilir;Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan sinüsü çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir.Uyguladığımız yöntemdeyse aynı sinüsü cildi 1-1,5 cm kestiğimiz delikten çıkarıp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatıyoruz.

Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebiliyor.Cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali varsa oluşan boşluk kristalize fenolle yıkanır.

Yöntemin üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir

*İş gücü kaybı yoktur.Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat önerilirken bu yöntemde kişi aynı gün işine dönebilir
*Ağrı olmaz.

Açık ameliyatta gerginlik sebebiyle ciddi ağrı olurken bu yöntemde ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olabilir.
*Yara bakımı pansuman gerekmez.

Kapalı ameliyatta 15 gün pansuman (açık ameliyatta 2-5 ay) ve yara bakımı gerekirken yöntemimizle tedavi ettiğimiz kişiler 48 saat sonra normal banyolarını yaparlar.
*Tekrar ihtimali düşüktür.Klasik ameliyatlarda % 5 – 40 arasında değişen tekrar ihtimali yöntemimizin ilk uygulamasında % 3 civarıdır.
*Narkoz ve narkoz riski yok.1-2 cm lik alanın lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olmaktadır.
*İltihap riski; yaralama alanı küçük olduğu için normal ameliyata oranla çok daha düşüktür.
*Yara izi:Arka planda kaldığı için önemsenmeyebilir ama bayanlarda Z plasti (flap yöntemlerinin tümü) ameliyatlarından sonra her bir bacağı 8-14 cm uzunluğunda Z harfi şeklinde büyük bir iz kalır.

564 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. hocam merhabalar benim bacağımda küçük sivilce gibi başlayan ve yaklaşık 2 yıl içinde büyüyen ve o yerden iltihap çıkmaya başladı bir süre rahatlama oluyo sonrasında tekrar birikim oluyo etrafı hafif kızarıklık oluştu kıl dönemesi olma durumu var mı eğer öyle ise ameliyat olmam mı gerekiyo çok teşekkürler …

  1. o bölgede daha çok batık olur.kıllarınızı kökünden almayın

 2. KIL DÖNMESİ AMELİYATI OLMAK İSTİYORUM YÖNTEMİNİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

  1. estetiğe ve iş gücü kaybına verilen önem arttıkça cerrahlar bu yönde ameliyatlar geliştirmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse en belirgin olanı kapalı yada diğer adıyla laparoskopik ameliyatlardır. Eskiden karın 20 CM yarılarak çıkarılan safra kesesi kalın bağırsak gibi organlar artık 3 yere açılan 1 CM lik kesiklerle yapılabilmektedir. Benzer şekilde 10 cm den yapılan bel fıtığı ameliyatı 2-3 CM den yapılabilmektedir. Yine katarakt ameliyatında kornea 3 mm kesilirken artık 1 mm kesilmekte ve dikiş atılmamaktadır.Tüm bu ve benzer ameliyatlar gibi kıl dönmesi de 15-20 cm yeri kesmeden 2-3 cm lik yerlerden yapılabilmektedir.Mikro sinüsektomi yönteminin mantığı da yukarda yazılan ameliyatlar gibi en az hasar ve iş gücü kaybıyla sorun olan kıl yumağının kapsülüyle birlikte çıkarılmasıdır. Kıl dönmesi tedavileri arasında en gelişmişi olan Mikro Sinüsektomi diğer yöntemlerde olduğu gibi hastanın özgürlüğünü kısıtlayıcı hiç bir kötü yönü yoktur.Hasta açısından bakıldığında diğer tekniklerle en belirgin farklılığı yapılan diğer ameliyatlarda cilt 12-30 cm kesilirken, mikro sinüsektomi ameliyatı ise 1-2 cm cilt kesisi yeterli olmaktadır. Bu sayede ciltte görünür yara ve dikiş izi kalmaz iz kalmaması özellikle bayanlarda ve askeri okul yada polis okuluna gidecekleri için önem arzetmektedir. Yine diğer tedavilerde narkoz, hastanede yatma ve pansuman gerekirken, mikro sinüsektomi ile yapılan kıl dönmesi tedavisinde hiç birine gerek olmaz. En güzel yönüde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılıyor oluşudur.
   Op.dr.Nizam Kurtdere

 3. hocam ben 2 ay önce doğum yaptım fakat kıldönmesi teşhisi konuldu …yeni doğum yapmış bir hasta ameliyat olabilir mi?

  1. mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavi olabilirsiniz
   Op.dr.Seher Şirin

 4. Hocam benim kuyruk sokumunda fındık büyüklüğünde bir şişlik vardı yaklaşık 1 yıl önce ve ben kara merhem sürerek orayı patlattım doktora gittim ve ameliyata gerek görmedi atmış olabilir dedi ama yeniden nüksekti ve yeni yeni ağrıyor ameliyat için uygun zamanmı ve sıkıntılı bir süreçmi iyi günler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi varsa ameliyat herhangi bir zamanda yapılabilir,iltihap varsa kuruduktan sonra yapılır.

 5. Kuyruk sokumu bölgesinde ufak bir sivilce hissettim bugün acaba kıl dönmesimidir ve kıl dönmesi ise fazla ilerlemiş midir
  Op Dr Nizam Kurtdere
  muayene ile değerlendirmek gerekir.

 6. Hocam merhaba ben 2 ay once kuyruk sokumunda apse oldu cerrah orayi temizledi. Temizledikten sonra 2 ay icinde hic bir sey kalmadi. Ankaraya geldigimde ameliyat icin cerraha basvurdum o kisma iyice bastirdi agri var mi dedi agri filan hicbir sey yoktu. Ameliyata hic gerek olmadigini soyledi. Tekrar sisme olursa gel dedi. Kucuk bir seydir o da kalmamistir dedi. Ne yapmam gerekiyor.
  Op Dr Adil Altınsoy
  yanlış bir yaklaşım.kıl dönmesi apse yokken tedavi edilmelidir.tekrar apse oluştuğunda hem iyileşme zorlaşır ,hem fistüle neden olabilir,bu nedenle tedavi olmalısınız.gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 7. Hocam iyi günler benim 4 sene önce makat üstünde bi şişlik oldu iltihap doktor kıl dönmesi başlangıcı dedi bi hap ve merhem kullandım tamamen iyilestim şimdi arada yine ağrı oluyo o bölgede neden acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi ilaçla iyileşmez,iltihap varsa kurur,ancak sonra cerrahi müdahale gerekir.

 8. 16 şubatda kıl dönmesi ameliyatı oldum.o günden bugüne yaklaşık 3 ay gibi bir süre geçti ama iltihabım hala kurumadı.iltihabım çok kötü koku yapıyor ve insanlar benden tiskiniyor.lütfen yardım eder misiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu durum yaranın yeterince temiz tutulmadığını gösterir,cerrahi uzmanınıza görünün.

 9. Hicam merhaba. Gecen hafta cumadan beri agri cekmem sonucunda carsamba gunu doktora gittim ve kil donmesi baslangici biraz var ilac verelim hemen ameliyat dusunmeyelim dedi. Agri sislik devam ederse 1 hafta sonra dedi. Sisigi ilk fark ettigimiz gune gore biraz inmis fakat kizariklik artmis. İlac ne kadar etki eder? Ameliyat olmam sart midir? Tesekkurler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi iltihabı gibi görünüyor,iltihap geçince ameliyat ile tedavi gerekir.

 10. hocam ucretı ne kadar ssk lıyım bı de hocam belden Asagımı ugyusturuyosunuz yok kesı olacak bolgeyımı
  Op.dr.Atilla Kaya
  sadece çalışma alanını lokal anestezi ile uyuşturuyoruz.ücretler için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html bu linke bakabilirsiniz

 11. merhaba hocam benim kuyruk sokumumun az altında kaşınma oluyor ve pişme oluyor 1 hafta olamdan vazelin gibi şeyler sürüyorum geçiyor ama kaşınma devam ediyor sivilce vesayri hiç bişey yok ameliyattanda çok korkuyorum daha doktorada gitmedim size bir sormak istedim kıl dönmesi olmasından korkuyorumda bazı kişiler pişmiş diyorlar ama bilmiyorum çok korkuyorum hocam 🙁
  Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene olup kesin tanı konması ve ona göre tedavi planlanması lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017
Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
[email protected]

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
[email protected]


Frontier Theme