Ana Sayfa / Kıl Dönmesi Tedavisi Bilgileri / Kıl Dönmesi Gümüş Tedavisi

Kıl Dönmesi Gümüş Tedavisi

Kıl yumağının bulunduğu sinüs çıkarılamadığı için gerçek bir tedavi değildir daha çok hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir ve hastaların nerdeyse tamamı zaman içinde ameliyat olmak zorunda kalmaktadır. Kıl Dönmesi Hastalığı Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinden ilk uygulananı Gümüş Tedavi Yöntemidir. Yöntem yetersiz kalması ve kullanırken etrafta ciddi kirlenme ve lekeye sebep olması sebebiyle kullanıcısı giderek azalmıştır bunun yerine kristalize formik asit yaygınlaşmaktadır.

Gümüş nitrat tedavisi

Tedavinin özü bu kimyasal maddenin cilt altındaki sinüsün içini veya diğer yabancı cisimleri eritmesi esasına dayanır. Kılların giriş deliklerinden ince cerrahi aletlerle girilerek cilt altı temizlenmeye çalışılır yabancı cisimler mümkün olduğunca temizlenir ve oluşan boşluk geride kalmış olabilecek tüy gibi şeyleri eritmek amacıyla bu solusyonla yıkanır. İşlem bitiminde vücut içinde gümüş nitrat kalmaz.
Bölgede var olan gamze veya çukurluklar hastalığın tekrar ihtimalini çok artırır (% 70 ler civarı).Hastalığın asıl oluşum sebebi olan olan giriş deliklerinden yeniden kıl girme ihtimali çok yüksektir.
Uygun vakalarda bu işlemlerin tümü 15 dakika kadar süren 2-4 seansta tamamlanır ve hasta işine ara vermeden tedavisini yaptırabilir.

Gümüş Tedavisi Başarı Şansı

Tedavinin tekrar ihtimalinin % 70 ler düzeyinde olduğu konusunda bilimsel yayınlar vardır bu oranların azaltılması 2 unsura bağlıdır
1-Temizliğin iyi yapılması
2-Sonraki dönemde yeniden kıl girişine engel olmak için bölge hijyenine dikkat edilmesi.

Kıl dönmesinin tekrarlama riski

Tekrar ihtimali her tedavi yönteminde vardır, ameliyatlarda yapılan tekniğe bağlı olarak % 5-40 arasında değişmektedir. Nitrat de argante de denilen tedavide bu oran ilk uygulamada % 70 ler civarındadır, gerektiğinde ikinci seans uygulanabilir.

Kıl Dönmesi Gümüş nitrat tedavisi avantajları

Hasta aynı gün işine,okuluna dönebilir
Belirgin ağrı olmaz
Yara bakımı ve pansuman gerekmez
Dikiş aldırmak gerekmez
Daha ekonomiktir
Ameliyat izi kalmaz
Narkoz olmadığı için narkoz riski yoktur.

Gümüş tedavisi dezavantajları:
Tekrar ihtimali çok yüksektir (% 70 lere çıkabilir)
İleri vakalara uygulanamaz
Kimyasal madde çevreye sıçrarsa leke oluşturur.
Sigorta şirketleri ödem yapmaz.

Gerçek anlamda bir tedavi değil daha çok şikayetleri azaltıcı bir uygulamadır çünkü temel sebep olan giriş delikleri ve kıl yumağı olduğu gibi kalır.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

73 Yorumlar

 1. Hocam merhaba, yaklaşık bir yıldır kıl dönmesi var bende. Bir tane şişkinlik, iki tane de delik var. Mikro sinüsektomi yapılabilir mi, delikler kapanıyor mu mikro sinüsektomi sonrasında.

  • Kıl Dönmesi Uzman

   muayene ile durumunuz değerlendirilip tedaviniz mikrosinusektomi yöntemi ile yapılabilir.duruma göre sinuslar çıkarıldıktan sonra delikler kapatılır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam merhabalar ben 7 Aralık 2015 yılında kapalı kıl dönmesi ameliyatı oldum 13.gün dikişlerim alındı 2 tane açık delik bıraktılar kendi kendine kapanacağını söylediler deliklerden biri kapandı diğeri ise kapanmadı akıntı ve kanama yaptı daha sonra doktorum mart aynın ortası gibi doktorum o açık kısmı oyarak kendi kendine kapatacağını söyledi yine iki günde bir pansuma gidiyorum alttan tamamen doldurdu fakat tam kapanmadı iki günde bir gümüş nitrat ile yakılıyor bölge doktorum çok az bir kısmın kaldığını söyledi 10 güne kadar kapatacağını söyledi vücudumun yarayı geç iyileştireceğini söyledi gümüş ile yakmaya devam edeceğiz yine mart ayında bu operasyon gerçekleşti ben bu yazıyı 11 mayısta yazıyorum aradan uzun bir süre geçti sizde neden hala yara kapanmadı bir de doktorum Madecassol önerdi bugün onu kullanmaya başladım sizce nasıl bir etkisi olur yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmeden bir yorum yapmamız zor ama doktorunuz sizi takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz