Ana Sayfa / Kıl Dönmesi Tedavisi Bilgileri / Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilmeli?

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilmeli?

Evet arkadaşlar bu konuda kıl dönmesi nasıl tedavi edilir, yada nasıl çıkarılır hususunu ele alıp sizleri bilgilendireceğiz. Fakat bunun öncesinde konuyu net bir şekilde anlamak için öncelikle hastalığı özetle tanımalıyız. Orjinal adı Pilonidal Sinüs olan (Kıl Dönmesi) insanların kıl batması ile karıştırdığı bir hastalıktır. Genelde kuyruk sokumu bölgesinde görülen Pilonidal Sinüs saç ve vücudumuzun farklı yerlerinde bulunan kıl ve tüylerin cilt altına girmesidir. Tedavisi teorik olarak anlatmak gerekirse cilt altında biriken kılların cıkarılmasıdır. Dikkat edilmesi gereken husus ise o kılları sarmalayan kapsül ile birlikte çıkarılması gerektiğidir. Yoksa tedavi tam anlamı ile gerçekleşmiş sayılmaz.

Kıl Dönmesi Nasıl Çıkarılır

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?
Evet arkadaşlar vücudun en hassas bölgesi olan kuyruk sokumundan cilt altına giren kıllar ilk başlarda herhangi bir şikayete neden olmayacağı için kesinlikle anlama imkanınız olmayacaktır. Ne zamanki cilt altında kıllar artıp, iltihap, akıntı ve kaşıntı gibi belirtileri ortaya çıkması ile anlaşılır. En önemli belirtileri makat bölgesinde iltihaplanma ve kötü kokuya neden olan akıntılar olduğu söylenebilir.

Kıllar Kapsülü İle Çakarılmalıdır
Cilt altına giren kılları sarmalayan bir kapsül bulunmaktadır. Kılların cildimize zarar vermesini engelleyen bu kapsül oldukça hassas olup, sert otoruşlarda zarar görüp patlama riski bulunur. Patlaması halinde ise çok şiddetli ağrı ve kişide ateşlenmeye neden olur. Böylesi durumlarda mutlaka doktora gitmelisiniz. Kıl Dönmesi probleminden tamamen kurtulmak için cilt altında biriken kılların kapsülü ile birlikte çıkarılması gerekir.

Kıl Dönmesi Ameliyat İle Çıkarılır!
Ameliyat demek 0,5 cm ve üzeri yapılacak kesilere denir. Kıl dönmesinin tedaviside kesi ile yapılacak olması nedeniyle ameliyat sayılır. Ameliyatsız kıl dönmesi mümkün değildir. İlaçla, kremle, bitkisel karışım vs ile kesinlikle mümkün değildir. Sakın bu şekilde gereksiz işlerle zaman kaybetmeyin. Bugüne kadar geliştirilmiş 15 kıl dönmesi ameliyatı olup, onların en başarılısı ise Bascom ve onun geliştirilmiş hali olan Mikro Sinüsektomidir.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Mümkün Değildir
Yada şöyle söyleyim başarılı bir sonuç elde etmezsiniz. Bazı hekimler bilimden uzak bir şekilde cilt altında biriken kılları çıkarmaya çalışıyorlar. Fakat hiç bir şeyi görmeden yaptıkları bu iş maalesef bilimsel olmadığı gibi kapsülü ile birlikte çıkarma imkanı olmayacaktır. Cilt altında kalan kıllar olacağı ve onları sarmalayan kapsülünde patlamış olacağı için aslında birde risk içermektedir. Zaten ilaç, krem vs ile kıl dönmesi çıkarılamayacağı için ameliyatsız yöntemi yoktur.

Kıl Dönmesi Ameliyatları Araştırılmalı
Bu işin tek çözüm yolu ameliyat olup, bugüne kadar 15 farklı teknik geliştirilmiş bir çoğu maalesef hastaya zorluk çıkarması nedeniyle tarihe karışmıştır. Bugüne kadar gelen 2 yöntem olup bunlar Bascom ve onun modifiye edilmiş hali Mikro Sinüsektomidir. Klasik ameliyatlar ile Mikro Sinüsektomi arasında ciddi farklar vardır. Hatta aşağıdaki video’da klasik yöntem ve Mikro Sinüsektomi kıyaslamasını izleyip görelim.

10 Dakikada Kıl Dönmesinden Kurtulun
Klasik yöntemlere göre oldukça gelişmiş olan Mikro Sinüsektomi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen operasyondur. Bu süreçten sonra hastamız 15 dakika dinlendirildikten sonra tek başına evine, işine, okuluna yada gezmeye gidebilir. Klasik yöntemler gibi hastanede yatma, narkoz, pansuman, oturma banyosu vs gerekmez. O nedenle özellikle Mikro Sinüsektomi ile tedavi olmanızı öneriyoruz.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

12 Yorumlar

  1. Merhaba Hocam kardeşim geçen hafta çarşamba flep yöntemi ile kıl donmesi ameliyatı oldu ( ancak emici hortum vakumlu dren takılmadı.?.) o gün hastanede kaldı perşembe eve geldi (sıvılarla beslendi) çok ağrı çekti bir ara tuvaletini yaparkn bayılacak gibi oldu . Çarsamba günü kontrole gittik enfeksiyon kapmış kanama oluyordu. dr yarayı bastırıp kanı akıttı iki gün boyunca çok ağrı çekti kardeşim serumlu antibiyotikler verdi.“ Benim anlamadığım ameliyttan sonra vakumlu dren niye takmadı? Unuttumu anlamadım??? Sizden cevap bekliyorum teşekkürler saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz