Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası İz Kalırmı

Her ameliyat geride mutlaka iz bırakır.Estetik dikiş iz bırakmaz,gizli dikiş iz bırakmaz gibi bilgiler tümüyle yanlıştır her kesi ve dikiş iz bırakarak iyileşir.Estetik ameliyatlarda bu dikiş gizlenir mesela alın germe ameliyatında iz vardır ama saçın içine gizlenir.

İz kalması bir çok faktöre bağlıdır bunlar;kesinin büyüklüğü,kesilen yerden çıkarılan doku miktarı (gerginlik izi artırır),dikiş tarzı (normal dikiş balık kılçığı gibi görünür),kişinin iyileşme yeteneği.

Kıl dönmesi ameliyatı iz bırakır ama yapılan kesinin büyüklüğü ve ameliyat yöntemine göre bu iz miktarı 1 cm ile 30 cm arasında değişebilir.Mikro sinüsektomi ameliyatından sonra 1-2 cm iz kalırken flap ameliyatlarından sonra bir bacağı 7-12 cm olan Z harfi şeklinde devasa bir iz de kalabilir.Yapılan diğer 9 çeşit ameliyatta bu iz bu ölçüler arasında değişebilir.

Özellikle bayan hastalarda izin miktarı kişiyi çok sıkıntıya sokabilmektedir.Poposunda büyük bir iz taşıyan bir bayan bundan ciddi rahatsızlık hissedebilir.Bu kadar büyük kesiklerde popoda genel bir deformasyon (yamuklaşma) da oluşur.Özellikle keloid denilen yapısı olan kişilerde bu iz parmak kalınlığında kabarık ve kırmızı bir iz oluşabilir.

Kıl dönmesi ameliyatlarının en az iz bırakan tekniği mikro sinüsektomidir,1-2 cm lik iz kalır ancak kalçaların arasında kaldığı için özellikle bakılmadığı sürece görülemez.Hatta ameliyattan sonra bir cerrah tarafından bile muayene edildiğinde daha önce ameliyat olduğu algılanamayabilir.

İz sizin için önemliyse ameliyatınızı hangi teknikle yaptıracağınızı iyi araştırmalı doktorunuza ne kadar iz kalabileceğini net bir şekilde sormalısınız.”Gizli dikiş koyarız iz kalmaz,estetik dikeriz” gibi sizi ikna etmeye yönelik sözleri değerlendirmeye almamalısınız.

Fenol yada gümüş nitrat ile tedavide de mikro sinüsektomi gibi görünür iz kalmaz ancak bu tedavi yöntemlerinde hastalık % 70 oranında tekrar oluştuğu için uygulayıcısı giderek azalmaktadır.

Updated: 03 Kasım 2012 — 11:53

29 Yorumlar

Yorum Yap
 1. Açık ameliyat sonrası kalçada bozukluk meydana gelir mi ve kesi boyutu ne kadardır?

  1. Açık ameliyatta kesi çok büyük değildir ama açık bırakıldığı için iyileşme süresi uzar , yara yerinin kapanması gecikince bu durum kolay enfeksiyon gelişmesine neden olur ve sürecin çok daha uzamasına neden olur. Çok iyi bakım yapılması gerekir. Bu nedenle Mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm.05426210888 nolu telefondan extra bilgi alabilirsiniz.

 2. merhaba ben flep yöntemiyle ameliyat oldum spor ve jimnastik hareketler yapabilirmiyim ve nekadar süre sonra yapabilirim

  1. kontrole gidip doktorunuza sormalısınız

 3. merhaba ben 22 gün önce flep ameliyat oldum sonrasında iltihap oldu ve dren önceden çıkartılmıştı şimdi tekrar taktılar iltihap geçti artık ama dikişlerimin yanında ufacık bir delik var ve dikişlerim daha alınmadı delik kapanır dedi doktorum ama nüksetmiş olabilirmi

  1. 22 günde nüksetmez,flap büyük bir ameliyat olduğu ve iltihap geliştiği için iyileşme gecikir.genel hijyene ve pansumanınıza dikkat etmelisiniz
   Op.Dr.Demet Ağras

 4. 3 sene önce kıl dönmesi amelyati oldum derin bir delik kaldı duzelirmi

  1. 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderirseniz yorum yapabilirim
   Op.Dr.Seher Şiirn

 5. enfeksiyon,akıntı vb sorunlar olmazsa ortalama 21 gün sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir