Ana Sayfa / Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri / Kıl Dönmesi Ameliyatların Farkları

Kıl Dönmesi Ameliyatların Farkları

Pilonidal sinüs tedavisi için geliştirilmiş çok sayıda ameliyat çeşidi vardır.Bu ameliyatların bir kısmı birbirine benzese de farklı isimlerle anılmaktadır.Her ameliyatın avantajları vardır ama seçim genellikle hastaya değil hekimin bildiği tekniğe göre seçilir.Yani doktor hangi tekniği bilirse o tekniği yapar,hasta başka teknik istese de doktoru onu kendi bildiği yöntemle olmaya razı eder.Size göre en uygun tedaviyi seçebilmek için yöntemler arasındaki farkları bilmelisiniz.Burada oluşturulan grafikte sık yapılan ameliyatların birbirinden farkları yazılmıştır.Yapılmayan ameliyatlar listeye alınmamıştır.

 

Pansuman Tekrar ihtimali İşgücü kaybı Ameliyat izi Ağrı Süresi
Mikro Sinüsektomi Yok 3% Yok Yok 2-3 Gün Hafif
Flap  Yöntemi 15 Gün 7% 15-30 Gün Abartılı 10 Gün şiddetli
Açık Bırakma 3-5 ay 5% 10-20 gün Fazla 7-10 Gün Şidettli
Primer kapatma 15 Gün 40% 15-30 Gün Fazla 3-4  Hafta Şidettli
Fenol Tedavisi Yok 70% Yok Yok 2-5 Gün hafif
Karydakis Op. 15Gün 7% 7-8 Gün Orta 4-8 Gün Şiddetli

 

Dünyada en fazla ameliyat çeşidi olan hastalıklardan biride kıl  dönmesidir bunun sebebi hastalığın en sık tekrarlayan hastalık olmasıdır.Ameliyat yöntemlerini ayrıntılı bir şekilde araştırmadan hangi yöntemle tedavi olacağınıza karar vermemelisiniz.Özellikle işe dönüş süresinin uzun olması aktif çalışan yada okuyan insanlar için önemli bir sorundur ve aktif çalışan kişiyseniz çağdaş ameliyat yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

15 Yorumlar

 1. Uğur okutan

  Merhaba,oğlum 18 ocakta kıl dönmesi ameliyatı oldu çıkarılan kısım büyük olduğu için çukur çok fazla idi yarası kapanmadı vakum aleti takıldı yara alttan biraz kapandı ancak yanlardaki doku öldüğü için kapanma olmadı başka bir doktora gittik ranboid flap olması gerekir dedi sizin fikriniz nedir acaba teşekkürler.

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Yara kenarları kubik bir lokal mudahaleyle temizlenerek ve yara kenarları yaklaştırılarak kapanma şansı verilebilir. Romboid flep riskli olabilir.Yine de yarayı görmek gerek
   Op.dr.seher Şirin

 2. Hocam iyi günler benim bügūn popmun yanında kıl gördüm ve kestim bu kıl dönmesine bir sebep mi
  Op Dr Ali Rıza Şahap BARLAS
  olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirebiliriz.

 3. merhaba ben yaklaşık iki yıl önce kuyruk sokumunda ağrı ile doktora başvurdum. kuyruk sokumu kemiğimin darbeye bağlı olarak eğrildiğini söyledi doktor ve ilaç verdi. bundan bir yıl sonra kuyruk sokumu kemiğimin yamuk olan yerin tam ucunda bir kızarıklık oldu. Kan toplaması gibi bir şey. iltihap falan yok. sadece üzerine çok oturduğumda şişiyor ve ağrı yapıyor. Daha sonra kanıyor ve geçiyor. bu şişlik acaba kıl dönmesi olabilir mi yoksa kuyruk sokumu kemiğimle alakalı bir sorun mu? Eğer kıl dönmesiyse bu süreçte ilerlemiş olabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimali çok yüksek muayene edip kesin karar verebiliriz.

 4. yasin arslanboga

  Slm iyi gunler yukarida gafikte bilgilendirdiginiz icin tskler bende kil donmesi var fazla zamandir sunisektomi ile munkunmudur cok uzaman dir var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biraz büyük olanları yöntemi biraz modifiye ederek uygulayabiliyoruz,görüp ona göre değerlendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz