Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi

Kıl dönmesi; kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücur o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tesbit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır,tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir.Tedavinin yapılmaması halinde apse tekrarlayarak hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Updated: 03 Kasım 2017 — 18:07

442 Yorumlar

Yorum Yap
  1. Merhabalar.
    Zaman ayirib sorulari yanitladiginiz icin ve ilginiz icin oncelik tesekkur ederim siza
    Kil donmesi apse kucuk kesik yapitirib bosaltdilar, bugun 4 gun, icine lastik dren koymuslardi bugun gerek yok diye lastik koymadilar, 1 haftalik pansuman dediler, Etil alkol ve peroksidle her gun yarama pansuman yapiyorlar, Apse geri tekrarlanma yine kizarma sisme agri tekrarlanma riski varmidir? 2 ay sonra Ameliyat dusunuyorum o zamana kadar apsenin tekrarlanma orani varmidir?

    1. Apes sonrası ameliyat olabilmek için dokunun toparlaması gerekir. Bu süreçte 1-1,5 ayı bulur. Doku toparlamadan ameliyat olursanız zaten iyileşme de gecikme ve enfeksiyon riski çok yüksek. Bakıma dikkat edin, Tekrar apse oluşmasın ve süreniz dolduğunda ameliyatı ertelemeyin. Tekrar eden apselee hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur. Ameliyat olmadan önce mikrosinusektomi yöntemin mutlaka araştırın
      Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.