Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl dönmesi; kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücur o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tesbit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır,tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir.Tedavinin yapılmaması halinde apse tekrarlayarak hastalığın ilerlemesine sebep olur.

440 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Hocam ben de iltihap olmuştu doktor sıkıp çıkarttı sonra ben ara ara ağrı oluyor bazen de çok sıklıkla olmasa da koku oluyor neden olabilir tedavisi nedir

  1. tam boşaltılamadıysa iyileşme gecikmiş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.uzun süren apselerde fistül oluşabilir.koku enfeksiyon bulgusudur.bence bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam 1 yıldır geçmeyen sivilce büyüklüğünde şişkinlik var. Uzun yolculuklardan sonra daha çok şişiyor. Normal zamanlarda ise deri altında yağ bezesi gibi duruyor. Kıl dönmesi var diyebilir miyiz ve operasyon gerekli midir?

  1. Tarif ettiğin şikayet kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi gibi görünüyor. Muayene edip gerekirse cerrahi müdahale yapmak lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 3. Hocam apse mi kestirdim pansuman oldum şuan pansumanlı kaç gün daha pansuman olması gerekiyor 3 gün sonra otobüs yolculuğu yapmam lazım sorun olur mu ?

  1. 3 gün pansuman eterli,yolculuk yapmanıza engel değil

 4. Merhaba,
  Hastaneye erişim olmayan bir yerdeyim ve uzun yürüyüşler yapmak zorundayım. Apse yaptı ve 2 gündür yaslanamayacak kadar büyük. Ağrım çok ve kalçama da yayılmaya başladı. Kaç günde patlar, kendim patlatmayı denemeli miyim?

  1. çevrenizde sağlık personeli araştırın,apse açma işlemini her sağlık personeli yapabilir.

 5. 8 ay önce ben spor yaparken kuyruk sokumunun olduğu bölgeye fazla yüklenmiştim ve hafif acıdı ve birkaç gün sonra orada küçük bir şişlik meydana geldi. Yıkanırken hafif kaşınıyordu. Son bir aydır hafif ağrı yapıyordu. 4 gün önnce ağır kaldırmamla birlikte şişlik iyice büyüdü ve bende iki gün önce doktora gittim. Aynen şöyle dedi: “Apse yapmış fakat ele sıvı gelmediği için boşaltmaya gerek yok. Banyodan sonra orada saç kalmamasına dikkat et. Antibiyotik verelim.” dedi. Sizce sadece antibiyotik ile geçer mi?

  1. hayır geçmez.apse varsa apse açılıp tedavi edilmeli,genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.apse iyileşip doku toparlayınca bu da yaklaşık 1-1,5 ay sürer kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Ergun Aygören

 6. Hocam bende kıl dönmesi vardı bir sıkıntı yapmıyodu ve şu an dışında bir cisim çıktı yumuşak ve çok fazla kanlı akıntı yapıyor

  1. kıl dönmesi apsesi patlamış olabilir.muayene ile durumunuz değerlendirilip apse tedavisi yapılmalı. öncelikle apseyi tedavi ettirmelisiniz.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.daha erken yapılan tedavilerde doku tam iyileşmediği için ameliyat sonrası iltihap ,geç iyileşme görülebilir.size en yakın kliniğimize gelirseniz kıl dönmesi tedaviniz mikrosinusektomi yöntemi ile yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Merhaba hocam bende kil donmesi apsesi olus tu doktora gittim apseyi bosaltti şu an ilaç kullanıyorum doktoruma sorduğumda ameliyat Ne zaman olmam gerekir diye ameliyat gerektirmeyebilirmis benim durumum ameliyat olmadan iyileşmesi mumkun mu tskler

  1. hayır apse iyileşir ama kıl dönmesi kendiliğinden iyileşmez.oluşan kıl keseciğinin mutlaka çıkarılması gerekir.doku toparladıktan sonra kıl dönmesi tedavinizi planlamalısınız.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Hocam 1 gün içinde önce ağrı hissetim daha sonra şişlik meydana geldi acile gittim kıl dönmesi dedi ağrım içim iğne vurdu şuanda bir şişliğim yok ufak bir yara var kuyruk sokumunda onda şiş değil ama ağrım çok nedir sizce

  1. kıl dönmesi apsesi oluşmuş görünüyor,şişlik yoksa apse patlamış olabilir ama apse patladı ise ağrı azalır.apsenin içinin boşaltılarak pansuman yapılması gerekir.doku toparlayınca da mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavi olmalısınız.tekrar eden apseler ve tedavisi geciken kıl dönmeleri ilerler,modern yöntemlerle tedavi edilemeyebilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Hocam apseyi boşaltılar fakat şuan pansumanlı. Bu pansumanı her gun yaptırmam mı lazım? Kendim evde yapabilir miyim? Duş ne zaman alabilirim?

  1. ilk 3 gün yaptırın,daha sonra kendiniz yapın,duş alabilirsiniz.

 10. Kemik ağrısı ve ayak bilek ağrısı ciddi birşey mi?

  1. apse sonrası ağrı başladıysa ciddiye almak gerkeir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - [email protected] --- Yönetici Webmaster Ahmet ENGİN - [email protected]

Sizi Aramamızı İster misiniz?