Kıl Dönmesi Apsesi

Kıl dönmesi; kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücur o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tesbit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır,tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir.Tedavinin yapılmaması halinde apse tekrarlayarak hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

442 Yorumlar

 1. Merhaba,
  Hastaneye erişim olmayan bir yerdeyim ve uzun yürüyüşler yapmak zorundayım. Apse yaptı ve 2 gündür yaslanamayacak kadar büyük. Ağrım çok ve kalçama da yayılmaya başladı. Kaç günde patlar, kendim patlatmayı denemeli miyim?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   çevrenizde sağlık personeli araştırın,apse açma işlemini her sağlık personeli yapabilir.

 2. 8 ay önce ben spor yaparken kuyruk sokumunun olduğu bölgeye fazla yüklenmiştim ve hafif acıdı ve birkaç gün sonra orada küçük bir şişlik meydana geldi. Yıkanırken hafif kaşınıyordu. Son bir aydır hafif ağrı yapıyordu. 4 gün önnce ağır kaldırmamla birlikte şişlik iyice büyüdü ve bende iki gün önce doktora gittim. Aynen şöyle dedi: “Apse yapmış fakat ele sıvı gelmediği için boşaltmaya gerek yok. Banyodan sonra orada saç kalmamasına dikkat et. Antibiyotik verelim.” dedi. Sizce sadece antibiyotik ile geçer mi?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   hayır geçmez.apse varsa apse açılıp tedavi edilmeli,genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.apse iyileşip doku toparlayınca bu da yaklaşık 1-1,5 ay sürer kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Hocam bende kıl dönmesi vardı bir sıkıntı yapmıyodu ve şu an dışında bir cisim çıktı yumuşak ve çok fazla kanlı akıntı yapıyor

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıl dönmesi apsesi patlamış olabilir.muayene ile durumunuz değerlendirilip apse tedavisi yapılmalı. öncelikle apseyi tedavi ettirmelisiniz.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.daha erken yapılan tedavilerde doku tam iyileşmediği için ameliyat sonrası iltihap ,geç iyileşme görülebilir.size en yakın kliniğimize gelirseniz kıl dönmesi tedaviniz mikrosinusektomi yöntemi ile yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. Merhaba hocam bende kil donmesi apsesi olus tu doktora gittim apseyi bosaltti şu an ilaç kullanıyorum doktoruma sorduğumda ameliyat Ne zaman olmam gerekir diye ameliyat gerektirmeyebilirmis benim durumum ameliyat olmadan iyileşmesi mumkun mu tskler

  • Kıl Dönmesi Uzman

   hayır apse iyileşir ama kıl dönmesi kendiliğinden iyileşmez.oluşan kıl keseciğinin mutlaka çıkarılması gerekir.doku toparladıktan sonra kıl dönmesi tedavinizi planlamalısınız.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam 1 gün içinde önce ağrı hissetim daha sonra şişlik meydana geldi acile gittim kıl dönmesi dedi ağrım içim iğne vurdu şuanda bir şişliğim yok ufak bir yara var kuyruk sokumunda onda şiş değil ama ağrım çok nedir sizce

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıl dönmesi apsesi oluşmuş görünüyor,şişlik yoksa apse patlamış olabilir ama apse patladı ise ağrı azalır.apsenin içinin boşaltılarak pansuman yapılması gerekir.doku toparlayınca da mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavi olmalısınız.tekrar eden apseler ve tedavisi geciken kıl dönmeleri ilerler,modern yöntemlerle tedavi edilemeyebilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hocam apseyi boşaltılar fakat şuan pansumanlı. Bu pansumanı her gun yaptırmam mı lazım? Kendim evde yapabilir miyim? Duş ne zaman alabilirim?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   ilk 3 gün yaptırın,daha sonra kendiniz yapın,duş alabilirsiniz.

 7. Kemik ağrısı ve ayak bilek ağrısı ciddi birşey mi?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   apse sonrası ağrı başladıysa ciddiye almak gerkeir

 8. Mustafa

  Hocam merhabalar ben hastaneye gittim apseyi boşalttılar 3 hafta sonra yine gel dediler benim merak ettiğim şu apse yeniden yakın zamanda oluşur mu yada kalıcı geçmeme mi acaba hergün pansumanlarımı yapıp ilaçlarımı düzenli içiyorum teşekkürler hayırlı günler

  • Kıl Dönmesi Uzman

   size apse tedavisi yapılmış,3 hafta sonra ameliyat için çağırmışlar.apsenin tedavi edilmesi kıl dönmesinin tedavi edildiği anlamına gelmez.doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Selamünaleyküm hocam yaklaşık 2 yıl önce kıl dönmesinden ameliyat oldum iyileştiğimi sanıyordum ama geçen yıl askere gittim geldim,geldikten sonra ameliyat olduğum bölgede(kuyruk sokumunda) hafif akintilar olmaya başladı bende akıntıyı engellemek için peçete ile ameliyat deliğini kapatıyordum. Fakat şuan ameliyat olduğum noktadan bacak aramdan gecerek testislere kadar yoğun akıntı ve şiddetli kaşıntı var artık engel olamıyorum geçici olarak önerebileceğiniz bir ilaç var mı ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   sizin tedaviniz ilaçla olabilecek durumda değil.muayene olup tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Ergun Aygören

 10. Hocam bende kaba etin üzerinde oturduğum bölgede küçük 2,3 tane şişlik var birisi biraz daha büyük ona baskı uygulayınca ağrıyor şuan öyle fazla bir ağrım ve rahatsızlığım yok akıntı vb. herhangi bir sorunda yok apse oluşturmuş kıl dönmesi mi oluyor bu ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıllı bir yapınız varsa kıl dönmesi olma ihtimali çok yüksek,gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz