Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi İltihabı

Dikkat ederseniz son zamanlarda geliştirilmeye çalışılan robotlara çeşitli insansı özellikler kazandırılmaya çalışılıyor. Fakat insanın özelliklerine baktığınızda aslında sayılmayacak kadar fazla olduğunu görürsünüz. O nedenle robotlara insansı özellikleri eklemek yüzlerce yıl daha sürebilir. Bu sayfada Plonidal Sinüs hastalarında görülen ve vücudun kendini yabancı cisimlere karşı nasıl koruma altına aldığını göreceğiz. Tabii ki konuyu daha net anlayabilmek için hastalığın yapısını bilmek gerekir. Kıl dönmesi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kıl, tüy, elbise tozu gibi maddelerin cilt altına girmesi halidir.

Makat Akıntısı

Vücut Yabancı Cisimleri Algılayarak Önlem alır
Kuyruk sokumu bölgesinden cildi delerek deri altına giren yabancı maddeler için vücut hemen harekete geçerek koruyucu ve önleyici önlemlere başvurmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak cilt altına giren kılları yok etmek adına bir sıvı salgılar. Beyaz renkteki bu sıvı maalesef beklenen etkiyi gösteremeyip, cilt altındaki yabancı cisimleri imha edemez. Sonrasında ise cilt altında biriken yabancı cisimleri koruyucu bir zar ile kaplayarak onların cilde temasını önlemektedir.

Salgılanan Sıvı Vücut Dışına Çıkması Gerekir
Cilt altındaki yabancı cisimleri imha etmek için salgılanan sıvı vücut dışına çıkması gerekir. Bunun içinde genelde kılların giriş deliklerini kullanmaktadır. Bu durumda makatta akıntı problemi ortaya çıkmaktadır. Makat akıntısı günlük 2-3 damla olacak düzeyde olup, iç çamaşırını ıslatacak düzeyde olmaktadır.

Kişide Ateşlenme Görülebilir
Cilt altında biriken kılları ciltten uzak tutmak için zar ile kapladığını belirttik, bu zar çok sağlam olmayıp, basit bir şekilde zarar görecek düzeydedir. Öyle ki sert oturuşlar, kuyruk sokumuna alınacak tekme gibi darbeler yanı sıra uzun yolculuk esnasında bu zar zarar görebilir. Bu şekilde kişide farklı sıkıntılar görülebilir. Bu sıkıntıların başında ise ateşlenme görülmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesine Neden Olabilir
Makat akıntısı yada diğer adıyla kıl dönmesi iltihabı normal akış sürecinde ciddi bir soruna neden olmaz. Fakat bu akıntı her zaman düzgün bir şekilde devam etmeyebilir. Çünkü akıntının dışarı çıktığı delik yada delikler tıkanması halinde akıntı dışarı çıkamayarak apse dediğimiz soruna neden olmaktadır. Kıl Dönmesi apsesi ile ilgili ayrıca detaylı bir sayfa hazırlanmış olup, kesinlikle geç kalınmadan boşaltılması gereken bir sorundur. Yoksa geçen her zaman apsenin olduğu cilde hasar vermektedir.

Sonuç Olarak (Makat Akıntısı Ciddiye Alınmalıdır)
Kıl dönmesi belirtileri çok fazla olmayıp, en belirgin hali ilk etapta kuyruk sokumunda delik ve akıntı olmaktadır. Çamaşırı ıslatacak düzeyde bir akıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gereklidir.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuluyor
Son olarak güzel bir sağlık haberi verelim. Anal bölge ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için IDEA kliniklerinden yararlanabilirsiniz. Alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde tüm hastaların muayenesi ücretsiz olarak yapılıyor.

Yapılan muayenede kıl dönmesi teşhisi konursa 5 dakika gibi kısa bir sürede Mikro Sinüsektomi yöntemi ile tedavi olursunuz. Apse olması halinde ise öncelikle apse boşaltılır ve hasta 2 ay sonra tedaviye gelmesi önerilir.

312 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. 6 sene önce oldum ameliyat ama ara ara iltihap akıyor ve kuyruk sokumu kızarık napmam lazım sene de 1 kere akıyor neredeyse iltihap

  1. Bu nüks bulgusudur.size en yakın kliniğimize gelip tedavi olabilirsiniz.05426210888 nolu telwfondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. İyi günler. Bende kıl dönmesi var. 15 Nisan’da hafif başlayan ağrı 17 Nisan’da tavan yaptı. Doktora gittim ilaç verdi. Olgunlaşmamış dedi. 19 Nisan itibariyle iltihap sürekli akıyor. İki hafta sonra doktor muayeneye tekrar gel dedi. Sizce bu durum nasıl işler

  1. Bir sağlık kuruluşunda apseyi açtırıp,pansuman yaptırmalısıız. Antibbiotik tedavisi başlanmalı. Apseden 1-1,5 ay sonra doku tam olarak toparlayınca kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız. Daha erken tedavi olursanız enfeksiyon riski yüksek olur.

 3. Hocam kolay gelsin 1 sene oldu ameliyat olalı kıl dönmesinden sıvı akıyor kızarmış biraz serçe parmak kadar el degince acıyor normalmidir

  1. Normal değil.Acı-ağrı olması nüks ettiğini apse oluştuğunu düşündürüyor.size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmeden tedavinizi yapabiliriz

 4. İyi günler ben ameliyat oldum , açık ameliyat şeklinde. 40 gün geçti ama hala ara ara kanama oluyor ve daima akıntı oluyor. Doktor sadece ilk hafta antibiyotik verdi. Bir de ağrı kesici. Onun haricinde hiçbir ilaç vermedi. Bol bol yıkayıp kurulasam, titiz olsam da akıntı daima olmakta. Antibiyotik tedavisi ile sorun çözülür mü ya da başka operasyona gerek var mı? Enfeksiyon olduğunu düşünüyorum, af edersiniz gelen sıvı çok iğrenç kokuyor ve günlük hayatımı zehir ediyor. Saygılar, sağlıklı günler.

  1. Açık ameliyatlar sonrası iyileşme süreci uzun sürerse enfeksiyon sık görülüyor. Koku enfeksiyon düşündürüyor. In dönmesiameliyatı sonrası erken dönemde iyileşmeyi sağlamak için yapılması gerekenleri bu sitede bulabilirsiniz. Incelemenizi öneririm. https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/

 5. Merhaba bugün kuyruk sokumumdaki apse patladı ve iltihap sarı renkte sürekli akıyor( yaklaşık 10 saattir ) doktorun verdiği antibiyotiği kullanıyorum ve apsenin boyutu buyumuyor. Sizce antibiyotik tedavisine devam mı etmeliyim yoksa doktora gitmeli miyim (öğrenciyim ve sınav haftasındayim)

  1. apse tedavisini evde yapabilecekseniz sorun olmaz.içinin tam olarak boşaltılabilmesi iyileşmeyi hızlndırır.herhangi bir sağlık kuruluşuna gidip pansuman yaptırabilirsiniz.apse iyileştikten 1-1,5 ay sonra da tekrar aynı şeyleri yaşamamak için normla yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz

 6. Kıl dönmesi problemim var. Apse si bosaltıldı suan da antibiyotik kullanıyorum. Ameliyat için kafam cok karısık. Ayrıca randevu için irtibata gectim İzmir sube si için 75 TL muayene ücreti oldugu söylendi. Başlangıç asaması oldugu söylendi 2 gün önce apse bosaltıldı. En kısa sürede ne zaman ameliyat olabilirim

  1. Abse boşaltıldıktan sonra yaranın tamamen iyileşmesi için ortalama 3-4 hafta geçmesi lazım sonra kalıcı tedavi için gereli müdahale yapılabilir.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahibi: Doğa Niyazi AKÇA - [email protected] --- Yönetici Webmaster Ahmet ENGİN - [email protected]

Sizi Aramamızı İster misiniz?