Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Makat Akıntısı (Kıl Dönmesi İltihabı) Neden Olur?

Kıl Dönmesi İltihabı

Dikkat ederseniz son zamanlarda geliştirilmeye çalışılan robotlara çeşitli insansı özellikler kazandırılmaya çalışılıyor. Fakat insanın özelliklerine baktığınızda aslında sayılmayacak kadar fazla olduğunu görürsünüz. O nedenle robotlara insansı özellikleri eklemek yüzlerce yıl daha sürebilir. Bu sayfada Plonidal Sinüs hastalarında görülen ve vücudun kendini yabancı cisimlere karşı nasıl koruma altına aldığını göreceğiz. Tabii ki konuyu daha net anlayabilmek için hastalığın yapısını bilmek gerekir. Kıl dönmesi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kıl, tüy, elbise tozu gibi maddelerin cilt altına girmesi halidir.

Makat Akıntısı

Vücut Yabancı Cisimleri Algılayarak Önlem alır
Kuyruk sokumu bölgesinden cildi delerek deri altına giren yabancı maddeler için vücut hemen harekete geçerek koruyucu ve önleyici önlemlere başvurmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak cilt altına giren kılları yok etmek adına bir sıvı salgılar. Beyaz renkteki bu sıvı maalesef beklenen etkiyi gösteremeyip, cilt altındaki yabancı cisimleri imha edemez. Sonrasında ise cilt altında biriken yabancı cisimleri koruyucu bir zar ile kaplayarak onların cilde temasını önlemektedir.

Salgılanan Sıvı Vücut Dışına Çıkması Gerekir
Cilt altındaki yabancı cisimleri imha etmek için salgılanan sıvı vücut dışına çıkması gerekir. Bunun içinde genelde kılların giriş deliklerini kullanmaktadır. Bu durumda makatta akıntı problemi ortaya çıkmaktadır. Makat akıntısı günlük 2-3 damla olacak düzeyde olup, iç çamaşırını ıslatacak düzeyde olmaktadır.

Kişide Ateşlenme Görülebilir
Cilt altında biriken kılları ciltten uzak tutmak için zar ile kapladığını belirttik, bu zar çok sağlam olmayıp, basit bir şekilde zarar görecek düzeydedir. Öyle ki sert oturuşlar, kuyruk sokumuna alınacak tekme gibi darbeler yanı sıra uzun yolculuk esnasında bu zar zarar görebilir. Bu şekilde kişide farklı sıkıntılar görülebilir. Bu sıkıntıların başında ise ateşlenme görülmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesine Neden Olabilir
Makat akıntısı yada diğer adıyla kıl dönmesi iltihabı normal akış sürecinde ciddi bir soruna neden olmaz. Fakat bu akıntı her zaman düzgün bir şekilde devam etmeyebilir. Çünkü akıntının dışarı çıktığı delik yada delikler tıkanması halinde akıntı dışarı çıkamayarak apse dediğimiz soruna neden olmaktadır. Kıl Dönmesi apsesi ile ilgili ayrıca detaylı bir sayfa hazırlanmış olup, kesinlikle geç kalınmadan boşaltılması gereken bir sorundur. Yoksa geçen her zaman apsenin olduğu cilde hasar vermektedir.

Sonuç Olarak (Makat Akıntısı Ciddiye Alınmalıdır)
Kıl dönmesi belirtileri çok fazla olmayıp, en belirgin hali ilk etapta kuyruk sokumunda delik ve akıntı olmaktadır. Çamaşırı ıslatacak düzeyde bir akıntı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gereklidir.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuluyor
Son olarak güzel bir sağlık haberi verelim. Anal bölge ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için IDEA kliniklerinden yararlanabilirsiniz. Alanında tecrübeli Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde tüm hastaların muayenesi ücretsiz olarak yapılıyor.

Yapılan muayenede kıl dönmesi teşhisi konursa 5 dakika gibi kısa bir sürede Mikro Sinüsektomi yöntemi ile tedavi olursunuz. Apse olması halinde ise öncelikle apse boşaltılır ve hasta 2 ay sonra tedaviye gelmesi önerilir.

Updated: 07 Ocak 2017 — 12:32

326 Yorumlar

Yorum Yap
 1. Hocam 11yıl arayla 2 defa kıl dönmesi ameliyatı oldum. Fakat dikişlerin olduğu yerden değilde farklı yerden cerahat irin akıntısı oluyor sizce bu normalmidir teşekkürler

  1. Gerekli önlemler alınmasını sürece kıl dönmesi defalarca tekrar edebilir. Eğer kıllı bir yapınız varsa ve bölge temizliğine yeterince özen göstermediyseniz tekrarlar. Bölge kıllarını ve sırt bölgesi kıllarını mümkünse lazer epilasyon yaptırın, tabiiki öncelikle tedavi olmalısınız. Biz kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz, Bu yöntemle tedavi de normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor ve nükleer olasılığı diğer yöntemler göre çok düşük. 05426210888 nolu telefondan detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 2. Hocam iyi günler kolay gelsin bundan 5 ay önce kıl dönmesi yeni başlamıştı ve müdahale ettiler 10 dakika da açtılar yarayı temizlediler ve içine ilaç koydular ve yara kapandı kendi kendine ondan sonra hiçbir problem yaşamadım daha sonra son 1 hafta içerisinde yeniden doktora gittim ağrı dolayısıyla ve bana yeniden oluşmuş dedi ameliyat dedi. Bende ustelemedim öyle dayanılmaz bir ağrım yoktu ama dön 3 günde apse iltihap yaptı hemde makat bölgesine yakın yerde şimdi sarı ve beyazimsi sıvı akıyor koku yok ama şiddetli ağrılarım var oturmayı geçtim normal uzanirken yürürken felan çok fena ağrıyor uykumdan uyanıyorum ağrıdan tek sıkıntım şiddetli ağrılar şuan yazarken bile ağrıyor kısacası geçmeyen dinmeyen bir ağrı doktora gidicem tekrardan yalnız bu kadar ağrımasinin sebebi ne olabilir aklıma kötü kötü şeyler geliyor başka bir sıkıntı yoktur değil mi?

  1. Apse çok büyükse şiddetli ağrıya neden olabilir, akıntı başlamış aslında ağrının azalması beklenirdi ama birden fazla alanda apse olabilir. Gecikmeden gidin.klinikler3imizde apse tedavisi xe yapıyoruz. Apseniz iyileşip doku toparlayınca tedavi olmayı ihmal etmeyin. Tedzvi olmadan mikrosinusektomi yöntemini mutlaka araştırın.
   Op. Dr. Seher Şirin

 3. 5 ay önce kuyruk sokumundan kıl dönmesi amaliyatı oldum ve hala iltihap akıntısı oluyor

  1. Kliniğimizde iyileşmesi geciken kıl dönmelerinin bakım ve tedavisini yapıyoruz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve ranxevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Sehee Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.