Ana Sayfa / Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri / Pilonidal Sinüs Nasıl Geçer?

Pilonidal Sinüs Nasıl Geçer?

Günlük hayatta her insanın başına gelebilecek bir çok hastalık ve sağlık sorunu bulunmaktadır. Bunların bir çoğu kendi kendine geçme imkanı olurken, bir çoğu ise ilaç, krem vs ile sorun olmaktan çıkmaktadır. Büyük bir bölümü ise kendi kendine geçmediği gibi hastanın da çözüme yönelik yapabileceği herhangi bir müdahale bulunmamaktadır. İşte o hastalıklardan biri Kıl Dönmesi daha çok erkekleri etkileyen bu makat hastalığında tek çözüm yolu doktor müdahalesidir.

Pilonidal Sinüs Çözümü

Kendi Kendine Geçer mi?
Bu soruya cevap vermeden önce hastalığın yapısal faktörünü gözümüzde canlandırmak gerekir. %95 gibi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülen Pilonidal Sinüs saç ve vücudumuzdan dökülen kıl, tüy gibi yabancı maddelerin cilt altına girerek oluşturduğu bir hastalıktır. Şimdi soruya cevap vermek gerekirse kıl dönmesi kendi kendine geçme imkanı %1 bile değildir. Çünkü cilt altına giren kılların kendi kendine çıkması mümkün değildir. O nedenle cerrahi müdahale gerekir. Çünkü doktor bulunduğu bölgede 2-4 cm alanda cildi keserek çıkarması gerekir.

Cerrahi Müdahale (Tedavi) Tek Çözüm Yoludur
Evet arkadaşlar cilt altına giren ve orada kapsül haline giren kılların çıkarılması için tedavi olmak gerekir. Tabii ki burada tedaviden kasıt ilaç, krem vs değil, çünkü onların herhangi bir faydası olmaz. Burada ki amaç cerrahi müdahale doktor müdahalesi bunun içinse ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Ameliyat deyince hemen korkmayın günümüzde yaklaşık 50 farklı Kıl Dönmesi Ameliyatı bulunmakta olup, sizin üzerinize düşen en gelişmiş uygulamayı araştırmaktır. Bizim önerimiz şuan için en gelişmiş teknik olan Mikro Sinüsektomi olacaktır. Çünkü klasik uygulamalara göre inanılmaz farkları bulunmaktadır. Dilerseniz uygulamayı kısaca tanıyıp, sonrasında nasıl yapıldığı ve avantajlarına bakalım.

Mikro Sinüsektomi Nedir, Nasıl Yapılır?
Günümüzde en çok uygulanan kıl dönmesi ameliyat tekniklerinden biri BASCOM olup, IDEA Bakırköy Kliniği doktorlarından Op. Dr. Atilla KAYA bu yöntemi daha da geliştirerek Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiştir. Sadece 5 dakika içinde yapılan tedavi sonrası evinize, işinize, okulunuza dönebiliyorsunuz. Düşünseniz hastanede yatma gereği yok, evde istirahat etme, iş gücü kaybı sıkıntısı ve aynı şekilde ameliyat sonrası pansuman yaptırma gerek yok böylesine gelişmiş bir uygulamadır.

Kesi 2-4 cm Alanda Yapılır
En güzel yönü ise sağlam dokuya hiç bir şekilde zarar vermemesidir. Kıl dönmesi çıkarılması için bulunduğu bölge cildi kesilmesi gerekir. Başarılı bir yöntemde kesi oranı minimum düzeyde olmalıdır. Bunun için Mikro Sinüsektomi bazen 1-2 cm alanda kesi ile uygulanmaktadır. Klasik yöntemlere baktığınızda ise kesi oranı bazen 30 cm olabilmektedir. Tabii ki büyük bir bölümü sağlam dokudan kesilmektedir. Böylesine büyük bir kesi yapılması hastanın iyileşme sürecini aylarca uzatmaktadır. Nasıl yapıldığını aşağıda yer alan video’dan görelim.

Narkoz yok, Hastanede Yatma ve İş Gücü Kaybı Yok
Yukarıda yer alan görüntülerde izlediğiniz gibi yaygın sorunlarda bile nokta atışı şeklinde uygulanmaktadır. Yukarıda yer alan hastada oldukça yaygın olup, bunun için 2 farklı noktaya işlem yapıldı. Klasik yöntemlerde ise bu hastaya 10 cm ve üzeri bir kesi yapılması gerekirdi. Mikro Sinüsektomi yönteminde kesi küçük olduğu için uygulama ameliyathane ortamına gerek kalmadan klinikte yapılmaktadır. Narkoz gerekmediği (bölgesel uyuşturma) yapıldığı için tedavi sonrası hastanede yatmak gerekmez. Kişi 10 dakikada sağlığına kavuşarak evine, işine dönebilmektedir.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

17 Yorumlar

 1. Orhan ak

  Hocam saygılar..benim kıl dönmesinden amelıyat olmam gerekiyor..yalnız küçük yaşta vurulduğum iğne yüzünden yaklaşık 1 yıl sakat kaldım yürüyemedim..bu iğne korkusu yüzünden ameliyat olamıyorum..gittiğim doktorlara durumu anlattığımda da yanlış anlaşıyor…bana ne olur yardımcı olun…beni farklı yöntemlerle uyutup gereken ameliyat yapılamaz mı..sizden bu husus da yardım talep ediyorum …
  Saygı ve sevgilerimle
  Orhan Ak

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelin durumunuzu değerlendirelim. Mikrosinusektomi yöntemi ile tedavide korkacak hiç bir şey yok. 05426210888 nolu telefondan randevu ve extra bilgi alabilirsşniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Hasan Okur

  Hocam benim kol b9lgemde yoğun kıl vardı ve o kılları almak gibi bir hata yaptım hem yara hem de kıl dönmesi oldu insan ixine cıkamaz oldum ne önerirsiniz bu durumda bana batık çok oluyor ve ağda kâr etmiyor

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıllar dışarı çıkarken yollarını bulamadığı için cilt altında kıvrımlanıyor.kılın dışarı çıkmasını sağlamanız gerekiyor.kılı çekmeden ucunu dışarı çıkarmalısınız,ağda yapmayın

 3. Hocam ben de malesef kıl dönmesine yakalandım.Apse oluştu ve sadece 2 gün içerisinde bayağı acı ve ağrı yapıyordu bugün lokal olarak apse alındı ama ameliyat olman gerekiyor Dedi doktor bey.Apseyi lokal aldırtıktan sonra yine sizin işleminizi gerçekleştirebiliyor muyuz yoksa geç mi kaldık ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   doku toparladıktan sonra yani 1 ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Tuncay Filcan

  Merhaba Degerli Hocam,

  Ben yurt disinda yasayan gurbetci bir vatandasim. 2007 ile 2018 arasinda kil donmesi sikayetinden 4 kez ameliyat oldum.Her defasinda en az 3-4 ay evde kalmak zorunda kaldim ve bu sure icinde baslarda gunde 2 defa olmak uzere yaklasik 2-3 ay yaranin pansumani icin eve hemsire gelmek zorundaydi.Cunku acilan yara hem oldukca buyuk;icine 10*10 kompres sokuluyor ve yara acik birakiliyor. En son 2.ayda 4.ameliyati oldum ve bu sure icinde en az 6-7 kez kontrola gittim.Su an maalesef yara olan yerin yeniden acildigini artik derinin birlesmedigini goruyorum. En son soylenen gerekirse tekrar ameliyat dediler ve hicbir garantisi olmadan.Takdir edersiniz ki insanin psikolojisi artik bu durumu kaldiramaz hale geliyor.
  Biraz uzun oldu ama bilincli olarak detayli yaziyorum ki Insanlarimiz kendi ulkemizdeki degerlerin farkina varsinlar…
  Hocam bu konuda herhangi bir yorumunuz olabilir mi?
  Saygilar..

  • Kıl Dönmesi Uzman

   hem yara yerinin fotoğrafını hemde durumunuzu anlatan kısa bir yazıyı 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Kuyruk sokumumda kırmızı bir şişlik var bir iki gündür farkındayım ve otururken, uzanırken çok fazla ağırıyor ama iltihap, akıntı hiçbir şey yok kıl dönmesi olup olmadığını nasıl anlayabilirim ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   akıntı olması gerekmez,kızarıklık ve şişlik kıl dönmesi bulgusudur.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 6. Hocam akıntı olan durumlarda d bu yöntem uygulanabiliyor mu ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   apse yoksa akıntı olması mikrosinusektomi uygulamaya engel değildir.tedvi edilebilir.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 7. Hocam kolay gelsn kuyruk sokumumda iğne ucu kadar delik var agrı akıntı acıma yok doktora gttm kıl dönmesi smeliyat dedi acaba size lazerle yaptrsam tekrarlama olur mu kıl dönmesinde

  • Kıl Dönmesi Uzman

   delik kıl giriş deliğidir.laserle tedavi edilmez,laser blgedeki kılların temizliği için yapılır.kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz.normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.
   Op.dr.Demet Ağras

   • Peki hocam mikrosinusektömi yöntemi ile yapsak tekrarlama olur mu kıl dönmesinde hocam
    Op.Dr.Nizam KURTDERE
    Bütün kıl dönmesi ameliyatlarında nüks etme ihtimali var,önemli olan bu ihtimalin düşük olması.

 8. hocam bende kıl dönmesi var ve ameliyat olmak istiyorum. uyguladığınız yöntemde ameliyattan sonra uçakla yolculuk yapabilirmiyim ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   yapabilirsiniz,normal yaşamınıza devam edebilirsiniz
   Op.dr.atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz