Ana Sayfa / Kıl Dönmesi Tedavisi Bilgileri / Kıl dönmesi nasıl çıkarılır?

Kıl dönmesi nasıl çıkarılır?

Başlığı dikkat ederseniz çıkarılması gereken bir sorun olduğunu anlarsınız. Evet kıl dönmesi aslında bir hastalık olmayıp, bazı ihmaller ve dikkatsizlikler sonucu belirli yaş grubunda görülen bir sorundur. Özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen kıl dönmesi (cilt altında toplanmış kıllar) cilt altında toplanan kıllar genelde saç ve vücudumuzdan dökülmüş olan tüylerdir. Dilerseniz asıl konumuza geçmeden önce kıl dönmesi nasıl oluşur onu görelim.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?
Hastalık olmadığını belirttiğimiz pilonidal sinüs özellikle oturarak çalışan ve oturma esnasında dik oturmak yerine kaykılarak oturan, fazla kilo ve terleme sorunu olan insanlarda sıkça gördüğümüz bir sorundur. Hergün farketsenizde etmesenizde saçlarınızda yenilenme döngüsü ile 40 ile 100 tel saç fökülmektedir. Ende kısmında dökülenler sırtımıza ve hareket ile kuyruk sokumu bölgesine gidebilmektedir. İnsanlarda doğuştan görülmeyecek şekilde triluonlarca delik bulunmaktadır. Kuyruk sokumunda biriken kıllar bu deliklerden kendine yol bulup cilt altında toplanmaktadır. İlk zamanlar sorun olmasada sürekli giren kıllar artmakta ve buda hafif ağrı ve iltihaplanmaya neden olacaktır.

Kıl Dönmesi Nasıl Çıkarılır?
Sakın, ilaç, bitkisel karışım vs ile kıl dönmesi sorunuza çözüm aramayın. Açık konuşmak gerekirse bu işin tek yolu kıl dönmesi ameliyatı olduğu söylemek zorundayım. Ameliyatsız kıl dönmesi yokmu? kıl dönmesi çözüm için ameliyat şarttır. Çünkü kıl yumağı kapsülü ile çıkarılmalı ve cilt altında 1 tane dahi kıl kalmadığına emin olunmalıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Bugüne kadar geliştirilmiş olan 14 farklı kıl dönmesi ameliyatı vardır. Bunların bir çoğu uygulaması son bulmuş olup, içlerinden en gelişmişi Bascom ve onunda üzerinde olan ise Mikro Sinüsektomi yöntemidir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir?
Kıl dönmesi ameliyatı eskiden bir işkence gibiydi. Ne zamanki Mikro Sinüsektomi uygulanmaya başladı. İnsanlar gördükleri başarı karşısında inanamadılar. 10 Dakika süren Mikro sinüsektomi ameliyat sonrası hastanede yatma, pansuman vs gerektirmiyor. Kişi ameliyat sonrası evine, işine okuluna dönebiliyor. Diğer ameliyatlarda kıl yumağı çıkarılacak alan nerdeyse 30 cm kadar kesilirken Mikro Sinüsektomi ile sadece 2cm alanda kesi yapılarak kıl yumağı çıkarılır. En iyisi siz kendi gözlerinizle görün. Op. Dr. Atilla KAYA’nın ameliyat esnasındaki görüntüleri izleyin.

Mikro Sinüsektomi yöntemi Ankara, İzmir ve Bursa yanı sıra İstanbul’da IDEA kliniklerinde uygulanmaktadır. Kadıköy, Bakırköy ve Nişantaşı klinikleri ile hizmet vermektedir.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

41 Yorumlar

 1. hocam bendede kıl bitiminde uzun kıl girişi gibi bişey war uzun et gibi kıl girioo bir sürü war bu nedir

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıl dönmeniz var,tedavi olmalısınız,gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Hocam kuyruk sokumumda zaman zaman ağrı oluyordu ama son zamanlarda daha sık ağrıyor. Yuvarlak bir şey var Ve çok ağrıyor. Napmalıyım?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kuyruk sokumunda sıklıkla kıl dönmesi olur.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. hocam kuyruk sokumumda sivilce tarzi bisey var oturup kalkarken ciddi agri yapiyor bazen yururken de agrı oluyor ama her hangi bir gozenek veya akinti yok agri ve şislik bir günde olustu bu kıl donmesimidir ?

  • Kıl Dönmesi Uzman

   kıl dönmesi apsesi olabilir.kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz,apse ise apse tedavisi uygunsa kıl dönmenizi mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz