Ana Sayfa / Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri / Mikro Sinüsektomi Resimlerle Anlatımı

Mikro Sinüsektomi Resimlerle Anlatımı

Bu sayfada kıl dönmesinin mikro sinüsektomi ve diğer yöntemlerle yapılan ameliyatların resimlerle karşılaştırmasını bulacaksınız.

 

Hasta tip 4 kıl dönmesi hastasıdır,orta düzeyde ilerlemiş kabul edilir.Çok sayıda giriş delikleri ve uzak mesafede çıkış deliği mevcuttur.

kıl dönmesi

Hasta klasik teknikle (exizyon primer sütür) ameliyat edilseydi resimde görüldüğü şekilde geniş bir cilt alanı 16 cm kesilecekti.Buna paralele olarakta ameliyat sonrası 16 cm iz kalacaktı.

klasik ameliyat
klasik ameliyat

Flap tekniğiyle (cilt kaydırma) ameliyat edilseydi resimde gören siyah çizgi şeklinde büyük bir Z harfi gibi iz kalacaktı.Bu Z harfini bir bacağı 5-10 cm civarında olabilmektedir.

flep ameliyatı

Aynı hasta mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat edildiğinde giriş ve çıkış delikleri 2+1.5 cm olarak iki yerden kesilir ve cilt altındaki kıl yumağı çıkarılır bu şekilde ağrı olmaz ve 2 + 1.5 cm yara izi kalır.Bu kadar yara izi ilk bakışta algılanamayacak kadar silik olmaktadır.

mikro sinüsektomi

Çıkarılması gereken doku miktarı küçük bir miktardayken klasik ameliyatlarda çıkarılan dokunun % 90 kadarı sağlıklı doku olmaktadır.Resme dikkatli bakıldığında sinüsün tüm olarak çıkarıldığı ve içerde kıl kalma ihtimalinin olmadığı görülmektedir.

çıkarılan kıl dönmesi

Bu hastalıkta asıl sorun cilt altındaki kıl yumağıdır (sinüs) ve tedavide bu kıl yamağının çıkarılması yeterlidir. Kıl dönmesi tedavisinin geniş kesilerle yapılan ameliyatlarında kıl yumağının yanında çok miktarda sağlıklı doku çıkarılmaktadır.Genellikle çıkarılan dokunun % 90 lık kısmı sağlıklı dokudur ve gereksiz yere çıkarılmaktadır.İşte mikro sinüsektominin tarif ediliş mantığıda budur.”sadece sorunun çıkarmak yeterlidir” mantığıyla içerdeki kıl yumağı kapsülüyle çıkarılmaktadır,yumak kapsülle çıkarıldığı için içerde kıl kalma ihtimali yoktur.Gereksiz sağlıklı doku çıkarılmadığı için gerginlik ve buna bağlı olarak gelişen ağrı,işgücü kaybı,dikiş açılması gibiciddi sorunlar görülmemektedir.

Yöntemin en büyük avantajı amelyata bağlı yaralanma çok küçük olduğu için tekrar etme ihtimali % 3 civarındadır.Klasik yöntemlerde bu ihtimal % 5 ile % 47 arasında değişmektedir.

 

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

38 Yorumlar

 1. Hocam kıl dönmesi ameliyat olduktan sonra en hızlı nasıl işe dönebilirim ayrıca agrı akıntı koku gıbı şuanlık bişey yok sadece sivilce gıbı birsey var kuyruk sokumunda

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Sivilce gibi bir oluşum varsa apse oluşuyor olabilir, gecikmeden muayene olmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hello! My name is AnnaMarkova, our company need to advertise on your website. What is your prices? Thank you. Best regards, Mary.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  I do not accept ads on my website. Thank you

 3. Hocam ben yaklaşık 1.5 ay önce amilyat oldum kil dönmesinden . bi ara pişik olmuştum suanda iltihap akiyo gibi tekrarlamış olabilirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen iltihaba bağlıdır,muayene etmeden kesin karar veremeyiz.

 4. mrb benimde kuyruk sokumumda agri hafif kizariklik ve hafifde sislik var doktora gittim kil donmesi apse olmus ilac yazdi ilaclada geciyormus ama illa ameliyat olmak mi gerekiyor ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Apsenin boşaltılması daha doğru olur

 5. alime yener

  Merhabalar hocam 25 yasindayim 2 tane dogumum oldu 1 yildir vucudumun her bolgesinde tuylerde artis var batiklar ve sivillce gibiler sıktıgimda kil cikiyor iclerinden ozellikle ganital bolgede cok morluk ve şişlikler halindeler ne kaxdar titiz de olsam engelleyemiyorum kıl donmesinden supheleniyirum cok endiseleniyorum sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığınızın kıl dönmesi hastalığı ile ilgisi yok,önce iyi bir cildiye uzmanına görünmelisiniz.

 6. Hocam merhaba ben 3 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum içerden eriyen dikiş atmişlar her gün pansuman yapiyorum.Sizce üstüne 10 gün içerisinde oturabilirmiyim.Kendimi şuan iyi hissediyorum hafif bir sizlama var ama rahatsiz etmiyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat yöntemine göre değişir.

 7. yumurtalıkların altında mor noktalar var kıl dönmesi olabilir mi ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  yumurtalıkta kıl dönmesi olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz