Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kıl Dönmesi Flap Yöntemi

Genel olarak orta hattaki kıl dönmesini çıkarıp yerine yanlardan daha dayanıklı kılsız bir cilt parçasını getirip dikme işlemini içerir. Kıl dönmesi çıkarıldıktan sonra oluşan boşluğa yan taraftan cilt, cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde kökü vücuda bağlı olarak getirilip dikilir. En büyük üstünlüğü tekrarı primer kapatma yöntemine oranla daha azdır ancak çağdaş yöntemler bascom, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi yöntemlerine göre tekrar ihtimali fazladır. Getirilen parçanın şekline yada tarif eden cerrah yada kliniğin adına göre limberg, rhomboid, eliptik, karydakis, modifiye limberg, V-Y flap, Z plasti ve D flep (karidakis diye bilinir) gibi çeşitli isimler verilmiştir. Küçük ayrıntılar dışında etki ve yan etki konusunda ciddi farkları yoktur. Bunların kendi içinde küçük değişikliklerle modifiye türleri ve günümüzde pek uygulanmayan çeşitleri de vardır. En yaygın yapılan karidakis ve limberg flapdir.
Flap Ameliyatı Avantajları
– Tekrarlama ihtimali düşüktür(% 7- 8 ) (çok değişken sonuçlar verilmektedir)
– Gerginlik olmadığından daha az ağrılıdır (primer kapatmaya göre)
Flap Ameliyatı Olumsuzlukları

flap ameliyatı

– İş gücü kaybı fazladır (10-15 gün)
– Narkoz gerektirir(bölgesel uyuşturmayla yapılabilir ama kalite düşer)
– Yataklı tedavi kurumu gerektirir(ayaktan da yapılabilir ama enfeksiyon riski çok yükselir)
– Abartılı bir yara izi olur ( 10-12 cm uzunluğunda büyük bir “Z” harfi şeklinde
– Yüzde 12 civarında enfeksiyon gelişebilir
– Ameliyattan sonra erken dönemde yara açılabilir.
– Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.
– Ameliyat sonrası vakum aleti konmazsa kanama ve enfeksiyon riski çok artar.
– Teknik olarak zor bir ameliyattır.
– Uzun sürer (40-45 dakika)

Tüm bu olumsuzluklar çağdaş tedavi yöntemleriyle kıyaslandığında bu yöntemler öne çıkmaktadır. Zaten son yıllarda bu tür flep ameliyatı yapan cerrahların çoğu güncel ameliyatlara yönelmektedir.

Bu kolaylaştırılmış çağdaş ameliyatlar
Kısa sürer
Aynı gün sosyal yaşama dönülebilir
Daha ekonomiktir çünkü yatak, narkoz ve narkoz öncesi tahlil masrafı eklenmez
Narkoz gerektirmez, 2 cm lik yer uyuşturularak yapılır
Ameliyat izi kalmaz
Ağrı çok hafiftir, ağrı kesici kullanmak gerekmez
Kanama iltihap çok seyrek görülür.

226 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Bir çok doktorumuz mikro sinüsektomi ameliyat öneriyor veya keşke olsaydınız diyor benimde kuyruk sokumunda çıkan bir delikten dolayı genel cerraha gittim ameliyat esnasında mikro sinüsektomi veya flap yöntemini yapacagız dedi çünkü içerisini bilemiyoruz geniş bir alansa mikro sinüsektomi uygulayamayız dedi bu yöntem her hasta için uygulanamaması gibi bir durum varmı.

  1. hastalığın durumuna göre modifiye edilerek mikrosinusektomi uygulanabilir
   Op.Dr.atilla Kaya

 2. Hocam saygılar.ben 12 gün oldu flas yöntemiyle ameliyat oldum yürümede bir sıkıntı yok yalnız operasyon olan bölgede yani yama olan yer biraz elimle yokladıgimda şiş geliyor bu normal mi.birde ameliyatın 10.gününde tam oturamasamda araba kullandım biraz şişkinlik bundan olabilir mi.sırt üstünde yatarken biraz acıyo rahat etmediğinden sağ yada sola yatıyorum.bu arada 1 ay istirahat verdi saygılar.izmirden.hocam birde doktorum operasyondan sonra odaya geldiğinde ameliyatta kanın biraz geç durduğunu söyledi iyi olduktan sonra bunun sebebini öğrenmek için dahiliyeye gidip kanın neden geç durduğunu öğrenmemiz lazım dedi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuza kontrol olup önerilerini almanız daha doğru olur.

 3. Hocam merhabalar ben 21 gün önce flap yöntemi ile ameliyat oldum ameliyattan 1 hafta sonra duş aldın sarımsı bir akıntı vardı doktorum akıntıyı alıyordu sürekli dikişlerim alındı şuan alıntım yok ama alt kısımda dikişlerin orda sarımsı kokusuz bir akıntı var hergün o bölgeyi sabunlu lifle temizliyorum doktorum orası birbirine değdiği için akıntı yapar Dedi gazlı bez kullanmamı söyledi günde 3 defa yıkayıp gazlı bez koyuyorum sizce ne kadar daha sürer bu akıntı ne yapmam gerekir teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görmeden yorum yapmak zor,ama temiz ve kuru tutman lazım.

 4. Hocam merhaba ben yaklaşık 2 ay önce ameliyat oldum kıl dönmesinden yalnız akıntı başladı yaklaşık 15 gün önce ve bugün flat yönteminin yapılması gerektiğini söyledi doktor ve bu konuda korkularım var acaba temiz olurmu sorunsuz olurmu diye düşünüyorum siz önerirmisiniz tekrarlama olurmu bu seferde??
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  flap yöntemi ile tedavi olmanızı önermem.iyileşme süreci 4 aya kadar uzayabiliyor,kesi çok büyük oluyor,enfeksiyon sık gelişiyor.gelin değerlendirelim uygunsa apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.

 5. Hocam merhaba flap yontemi ile ameliyat oldum asagi yukari 1.5 ay oldu ve suan rahatim şükür isimdeyim agirlik va. kaldirdigim oluyor ama agri vs. yok akıntı yok ben eylulun bitimine doğru vücut gelistirmeye yazilmayi düşünüyorum sizce sakincasi olurmu yaklaşık 2.5 ay olmus olcak eylulun bitiminde vucut gelistirmeye yazilirsam sizce yaziliyimmi yogun bir spor zarari dokunurmu hocam lutfen cevap ?
  Op Dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  doktorunuz ameliyat alanını görüp değerlendirsin ona göre başlayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme