Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Kıl Dönmesi Flap Yöntemi

Genel olarak orta hattaki kıl dönmesini çıkarıp yerine yanlardan daha dayanıklı kılsız bir cilt parçasını getirip dikme işlemini içerir. Kıl dönmesi çıkarıldıktan sonra oluşan boşluğa yan taraftan cilt, cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde kökü vücuda bağlı olarak getirilip dikilir. En büyük üstünlüğü tekrarı primer kapatma yöntemine oranla daha azdır ancak çağdaş yöntemler bascom, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi yöntemlerine göre tekrar ihtimali fazladır. Getirilen parçanın şekline yada tarif eden cerrah yada kliniğin adına göre limberg, rhomboid, eliptik, karydakis, modifiye limberg, V-Y flap, Z plasti ve D flep (karidakis diye bilinir) gibi çeşitli isimler verilmiştir. Küçük ayrıntılar dışında etki ve yan etki konusunda ciddi farkları yoktur. Bunların kendi içinde küçük değişikliklerle modifiye türleri ve günümüzde pek uygulanmayan çeşitleri de vardır. En yaygın yapılan karidakis ve limberg flapdir.
Flap Ameliyatı Avantajları
– Tekrarlama ihtimali düşüktür(% 7- 8 ) (çok değişken sonuçlar verilmektedir)
– Gerginlik olmadığından daha az ağrılıdır (primer kapatmaya göre)
Flap Ameliyatı Olumsuzlukları

flap ameliyatı

– İş gücü kaybı fazladır (10-15 gün)
– Narkoz gerektirir(bölgesel uyuşturmayla yapılabilir ama kalite düşer)
– Yataklı tedavi kurumu gerektirir(ayaktan da yapılabilir ama enfeksiyon riski çok yükselir)
– Abartılı bir yara izi olur ( 10-12 cm uzunluğunda büyük bir “Z” harfi şeklinde
– Yüzde 12 civarında enfeksiyon gelişebilir
– Ameliyattan sonra erken dönemde yara açılabilir.
– Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.
– Ameliyat sonrası vakum aleti konmazsa kanama ve enfeksiyon riski çok artar.
– Teknik olarak zor bir ameliyattır.
– Uzun sürer (40-45 dakika)

Tüm bu olumsuzluklar çağdaş tedavi yöntemleriyle kıyaslandığında bu yöntemler öne çıkmaktadır. Zaten son yıllarda bu tür flep ameliyatı yapan cerrahların çoğu güncel ameliyatlara yönelmektedir.

Bu kolaylaştırılmış çağdaş ameliyatlar
Kısa sürer
Aynı gün sosyal yaşama dönülebilir
Daha ekonomiktir çünkü yatak, narkoz ve narkoz öncesi tahlil masrafı eklenmez
Narkoz gerektirmez, 2 cm lik yer uyuşturularak yapılır
Ameliyat izi kalmaz
Ağrı çok hafiftir, ağrı kesici kullanmak gerekmez
Kanama iltihap çok seyrek görülür.

Kıl Dönmesi Flap Yöntemi için 224 yorum yapılmış


Serkan

Hocam saygılar.ben 12 gün oldu flas yöntemiyle ameliyat oldum yürümede bir sıkıntı yok yalnız operasyon olan bölgede yani yama olan yer biraz elimle yokladıgimda şiş geliyor bu normal mi.birde ameliyatın 10.gününde tam oturamasamda araba kullandım biraz şişkinlik bundan olabilir mi.sırt üstünde yatarken biraz acıyo rahat etmediğinden sağ yada sola yatıyorum.bu arada 1 ay istirahat verdi saygılar.izmirden.hocam birde doktorum operasyondan sonra odaya geldiğinde ameliyatta kanın biraz geç durduğunu söyledi iyi olduktan sonra bunun sebebini öğrenmek için dahiliyeye gidip kanın neden geç durduğunu öğrenmemiz lazım dedi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Doktorunuza kontrol olup önerilerini almanız daha doğru olur.

Ozan

Hocam merhabalar ben 21 gün önce flap yöntemi ile ameliyat oldum ameliyattan 1 hafta sonra duş aldın sarımsı bir akıntı vardı doktorum akıntıyı alıyordu sürekli dikişlerim alındı şuan alıntım yok ama alt kısımda dikişlerin orda sarımsı kokusuz bir akıntı var hergün o bölgeyi sabunlu lifle temizliyorum doktorum orası birbirine değdiği için akıntı yapar Dedi gazlı bez kullanmamı söyledi günde 3 defa yıkayıp gazlı bez koyuyorum sizce ne kadar daha sürer bu akıntı ne yapmam gerekir teşekkür ederim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Görmeden yorum yapmak zor,ama temiz ve kuru tutman lazım.

Burhan

Hocam merhaba ben yaklaşık 2 ay önce ameliyat oldum kıl dönmesinden yalnız akıntı başladı yaklaşık 15 gün önce ve bugün flat yönteminin yapılması gerektiğini söyledi doktor ve bu konuda korkularım var acaba temiz olurmu sorunsuz olurmu diye düşünüyorum siz önerirmisiniz tekrarlama olurmu bu seferde??
Op Dr Atilla Kaya
IDEA Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
flap yöntemi ile tedavi olmanızı önermem.iyileşme süreci 4 aya kadar uzayabiliyor,kesi çok büyük oluyor,enfeksiyon sık gelişiyor.gelin değerlendirelim uygunsa apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.

Gökhan

Hocam merhaba flap yontemi ile ameliyat oldum asagi yukari 1.5 ay oldu ve suan rahatim şükür isimdeyim agirlik va. kaldirdigim oluyor ama agri vs. yok akıntı yok ben eylulun bitimine doğru vücut gelistirmeye yazilmayi düşünüyorum sizce sakincasi olurmu yaklaşık 2.5 ay olmus olcak eylulun bitiminde vucut gelistirmeye yazilirsam sizce yaziliyimmi yogun bir spor zarari dokunurmu hocam lutfen cevap ?
Op Dr Ergun Aygören
IDEA Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
doktorunuz ameliyat alanını görüp değerlendirsin ona göre başlayın

cakır

hocam ameliyat karari aldik ama hangi yontemle ameliyat yapcaklarini merak ediyorum kil donmesinde akıntı yok kanama yok sadece iki tane cok kucuk delik var sizce hangi tedavi yontemini yapma ihtimalleri var ?
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
Muhtemelen klasik yöntemlerden birini yapacaklardır. Mikrosinüsektomiyi bilen ve yapan ekip çok az.Tarifinizde hastalığınız mikrosinüsektomiye çok uygun gibi görülüyor.
Geçmiş olsun

Erdal

Hocam merhaba. 2 sene once 3. Kil donmesi ameliyatimi flap yontemiyle oldum. Sag taraftaki dikislerimin oldugu yerde 1 haftadir siskinlik olustu. Cog agrili ve su anda akinti olmaya basladi. Ne yapmam gerekir.
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
Yeniden nüks etmiş gibi görülüyor.Önce enfeksiyonu temizlemek gerekir.Enfeksiyon geçtikten sonra tekrar değerlendirmek gerekir.
Geçmiş olsun

yalçın

Iyi gunler hocam kıl donmesinden 3. Ameliyatimi flap yontemiyle oldum 34 gun hastanede yattim doktorum cildin cok hassas dedi ve suan evdeyim hergun pansumanim oluyor yara ustteki deriye kadar kapandi lazerle o bolgeyi temizletmem gerektigini tekrarlama olsasiliginin yuksek oldugunu soyledi 3. Ameliyatim korkuyorum tekrarlar diye 1 hafta sonra ya buyuk ihtimal yaran iyilesir doktor esliginde lazere gitmemi soyledi.
Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
1 haftada flep yöntemi ile tedavi olduysanız iyileşmeniz zor.nüks etmemesi için çevre ve sırt kıllarına laser epilasyon yaptırmanız iyi olur.

emin

Merhaba hocam nisanin 16. Da 3.ameliyatimi oldum flap yontemiyle hala hastanedeyim alttarafta kucuk bi aciklik var akintim oluyor daha hala yatiyorum hastanede doktorum belli bi gun vermiyor soylemiyor korkuyorum ne yapmam lazim baska bi cerraha mi gitsem 1 ay oldu
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Cerrahi uzmanınız sizi takip ediyor,korkmanıza gerek yok bence.

Ahmet

Hocam ben 3 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve dün makata yakın olan yerden kan geldi acaba tekrarlamismidir
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
3 ayda nüks diyemeyiz. Basit bir kıl girişi ve buna bağlı kanama olabilir. Erken dönemde temizlenirse tekrarlaması engellenebilir.
Geçmiş olsun

Ahmet

Hocam mrb 18 gün önce flap yöntemiyle ameliyat oldum.2 gün önce dikişler alındı .ameliyat sonrası vakum aleti takılmadı ve şuan alt kısımda yara açılmış hafif kanama ve iltihap akıyo doktor gördü o bölgeyi yıka dedi herhangi bi ilaç yada pansuman önermedi oturmada ve uzanmada sıkntı çekiyorum ve iltihap kanama devam ediyor . Napmam gerekir cevaplarsanız memnun olurum .
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Doktorunuz sizi takip ediyor,önerilerini dinlemeniz yeterli.