Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı

Kuyruk sokumu kaşıntısı çok sık rastlanan bir durum değildir ama kaşınmanın yeri sebebiyle rahatça kaşınamadığı için hastada sosyal sıkıntıya sebep olur.

Kuyruk sokumunda kaşıntı sebepleri;

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs),kıl dönmesi normalde kaşıntı yapmaz ancak kıl dönmesinde oluşan iltihabi akıntı bölge cildini tahriş eder ve bu tahrik kaşınma hissine sebep olur.Bu şekilde olan kaşıntıda kaşımaya bağlı olarak ciltteki tahriş hasarlanarak kanamada yapabilir.

Kuyruk sokumunda dermatit;alerji yapan kimyasallar cildin yüzeyinde dermatite sebep olarak kaşıntı yapabilir.Bu kimyasallar sabun,şampuan,vücut jeli veya pudra olabilir.

Cilt erozyonu;Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıktada kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

Aşırı terleme;Ter ve terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerjenler;seyrek rastlan bir durumdur.Vücutta alerji olması en hassas cilt olan kuyruk sokumu bölgesindede kaşıntıya neden olabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma;Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir;Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir,sert lif kullanılmamalıdır,sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırlımalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Tüm bunlara rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen pruzon merhem kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir.Asıl sebep engellendiyse pruzon tedavisinden sonra kaşıntı tekrar olmaz,kaşıntı tekrar ortaya çıktıysa sebebp bulunamamış demektir yeniden pruzon kullanılmalıdır.

26 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Benim bundan 1,5 yıl öncesinde kıl dönmesi çıktı bende ağustos ayı olduğu için doktorum ameliyat yapmadı kışın yapmamı istedi lakin düğün tarihim kışa denk geldiği için olamadım ilk cıktığı zamanlar da çok ciddi bi bel agrısı ve sişlik oldu ayriyeten sürekli de ateşim cıkıyo doktora gittim antibiyotik tedavisi gördüm ve iltihaplı bölgeyi acıp iltihabını bosalttılar 10 gün boyunca pansuman yapıldı ondan sonra bi daha tekrarlamadı sizce gecmişmidir ara ara kuyruk sokumunda kaşıntım oluyo lütfen beni bilgilendirirmisiniz

  1. hayır geçmemiştir.geçmesi için içerdeki kıl keseciğinin çıkarılması gerekir.her an apse oluşabilir.bir an önce planlayıp kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız.mikrosinusektomi yöntemini araştırın
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Ben tam 1 agustosta acik kil donmesi ameliyati oldum o gunden sonra sadece ilk hafta az kanama oldu agri sizi yoktu lakin son zamanlarda o bolgede bir kizariklik olustu ve kasinti var sizce tekrarliyor mu ve biraz kan geldigini soyledi pansumanimi yapan kisi. Lutfen yardimci olur musunuz? Tekrar bu illete bulasmak istemiorum o sorunu bastan durdurmamin yollari nelerdir lutfen yardim edin..
  ..

  1. nüks için erken ama iltihap vb nedenlerle yara iyileşmesi gecikmiş olabilir.ameliyatı yapan doktorunuza kontrole gitmelisinz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme