Kıl Dönmesi Muayene Randevusu Pilonidal Sinüs Tedavi Ücretleri

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı

Kuyruk sokumu kaşıntısı çok sık rastlanan bir durum değildir ama kaşınmanın yeri sebebiyle rahatça kaşınamadığı için hastada sosyal sıkıntıya sebep olur.

Kuyruk sokumunda kaşıntı sebepleri;

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs),kıl dönmesi normalde kaşıntı yapmaz ancak kıl dönmesinde oluşan iltihabi akıntı bölge cildini tahriş eder ve bu tahrik kaşınma hissine sebep olur.Bu şekilde olan kaşıntıda kaşımaya bağlı olarak ciltteki tahriş hasarlanarak kanamada yapabilir.

Kuyruk sokumunda dermatit;alerji yapan kimyasallar cildin yüzeyinde dermatite sebep olarak kaşıntı yapabilir.Bu kimyasallar sabun,şampuan,vücut jeli veya pudra olabilir.

Cilt erozyonu;Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıktada kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

Aşırı terleme;Ter ve terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerjenler;seyrek rastlan bir durumdur.Vücutta alerji olması en hassas cilt olan kuyruk sokumu bölgesindede kaşıntıya neden olabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma;Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir;Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir,sert lif kullanılmamalıdır,sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırlımalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Tüm bunlara rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen pruzon merhem kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir.Asıl sebep engellendiyse pruzon tedavisinden sonra kaşıntı tekrar olmaz,kaşıntı tekrar ortaya çıktıysa sebebp bulunamamış demektir yeniden pruzon kullanılmalıdır.

20 Soru ve Cevap Bulunuyor

Doktora Sor
 1. Hocam 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum kaşıntı başladı normal mi kaynıyor filan deniyor normalmidir

  1. yara iyileşmesi devam ederken kanlanma fazla olacağı için kaşıntı olabilir
   Op.dr.Demet Ağras

 2. Mrba hocam 15 gun once acik ameliyat oldum duzenli pansumanimi yapiyorum akıntı vs yok bazen kaşıntı yapiyor bu normalmi?
  Op. Dr. Demet Ağras
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  normal

 3. Meraba.Benim kuyruk sokumumda apse oluşmuş ve apseyi boşalttılar.1 kere pansuman oldum ama çok kaşınıyor ya pansuman olunan yer.Hemşire hanım bugun akıntımın olduğunu ve hala orda bi sertlik olduğunu söyledi.Sizce neden kaşınıyordur?Bir de ben korse giysem tekrardan oluşur mu kıl dönmesi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse kuruyuncaya kadar pansuman ve daha sonra ameliyat olmanız lazım.

 4. Hocam Merhaba ben 5 gün önce dikili kıl Dönmesi ameliyat oldum ve son iki gündür kalıntılar oluyor bu kalıntılar hergün pansuman gitmeme rağmen oluyo sebebi ne olabilir.
  TEŞEKKÜR EDERİM.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Cerrahi Merkezi
  Kalıntı derken kanama dediniz herhalde.Açık olmayan ameliyatlarda 5 gün sonra olması normal değil.Doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var.
  Geçmiş olsun

 5. Kaşıntı bir çok nedenden olabilir dediniz ne gibi nedenler acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  http://www.nizamkurtdere.com da ayrıntılı bilgiler var.

 6. Hocam merhaba 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 9 dikiş var son iki gündür kaşıntı var 2 günde bir pansumana gidiyorum doktor dikişler güzel kaynamış dedi ancak bugün biraz akıntı olduğunu söyledi kaşıntı sebebi nedir acaba tekrar nüks eder mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kaşıntı birçok nedenden olabilir,şimdiden nüks olmaz.

 7. Merhaba ben 1 ay önce acık kıl dönmesi ameliyatı oldum yara yerım kaşınmıyo vücudumun degısık bölgelerınde kaşıntılar var doktora gıttım ilaç dokunmustur dedı bırde pansumandan yapıskandan olurmu serum alerjılerı olurmu
  Op.Dr.AliRıza Şahap BARLAS
  pansumanda kullanılan materyallere allerji olabilir.tespit edebildiğiniz bir madde varsa değiştirin yada kullanmayın

 8. Hocam iyi gunler ben kasimin 5 inde ameliyat oldum fleb yontemi ile az bir dikis ve z seklinde dikisler var ama ara ara cokkasiniyor ve geciyor kasinti normalmi birde az bir kapanmayan yer kaldi normalmidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz ve kuru tut,geçmezse muayene gerekir.

 9. Hocam ben 31 Ağustosta kıl dönmesi ameliyatı oldum. Hala cok kaşınıyor nedeni nedir acaba
  Op. Dr. Demet Ağras
  nüks etmiş olabilir muayene ile değerlendirmek gerekir

 10. merhaba hocam 3 sene once amelyat oldum ve hala ya cok kaşıntı var birazda hıthab geliyor ne yapayım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  3 yıl önce ameliyat olmuşsanız hala akıntı olması hastalığın yenilediğini gösterir.Kaşıntı akıntıya bağlı olur. Yeniden ameliyat olmanız gerekli. Kistiniz büyümeden daha küçük bir kesiyle hastanede yatmanıza gerek kalmadan,uyuşturarak mikrosinüsektomi yapıyoruz. IDEA kliniklerinde SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 11. Hocam Mrb bn temmuzda kıl donmesi ameliyatı oldum ameliyat yeri kapandı iyice ama hafif kaşıntı var nedeni ne olabilir acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Olabilir,temiz ve kuru tutmanda fayda var.

 12. Hocam Merhaba ben dün ameliyat oldum bugün çıktım ama ameliyat yeri çok kaşınıyor sebebi nedir ?
  Op. Dr. Demet Ağras
  yara iyileşmesi sürecinde kaşıntı oluşur

 13. Birde ameliyat bolgesi uyusuk normalmi
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  normal

 14. Meraba hocam 12 gun oldu acik kil donmesi ameyti oldum diksislerin yarisi alindi akinti ve kasinti var bu gun banyo yaptim kasinti cogaldi birde ameliyat dan son ra isal oldum normalmidir
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  klasik yöntemlerle ameliyat olduysanız akıntı ve kaşıntı normal.pansumanlarınıza özen gösterin.antibiotik kullanıyorsanız ishal görülebilir

 15. Hocam iyi günler 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve bbugün uyandığımda ameliyat yerimde ıslaklık olduğunu hissettim sonra baktımki kanla karışık bir sıvı çıkmış ,dikişlerimde bir sıkıntı yoktu bu neyin nesi birde bir kaç gündür kalçamda bölgesel ağrı var .yardyardımcı olursanız sevinirim .şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  normal değil ama ,klasik yöntemlerle ameliyat sonrası olabilecek bir durum,iltihap olabilir yada akıntı içerde birikip belli bir basınca ulaşınca dışarı akmış olabilir.biz microsinusectomi yöntemi ile tedvai yaptığımız için bu tür sorunlarla karşılaşmıyoruz.ameliyat yapan doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm

 16. Hocam 6 gün önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum kuyruk sokumundan , “çok kaşınıyor” birşey olurmu ve ne yapmam lazım TEŞEKKÜRLER..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaşıntıolması normal,birşey yapmaya gerek yok

 17. Merhaba hocam,
  Ben yaklaşık 4,5 ay önce kil dönmesinden ameliyat oldum bir ay önce başlayan ve ara ara olan kasintilarim oluyor dikiş yerlerimin etrafında bi ara en alt dikisim çok kasindi ve hafif kanadi çok kasimamdan oldu sanirim acaba tekrar mi olusuyor 🙁 nerde hata yaptim ben?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  bu kadar kısa sürede nüks etmesi beklenmez.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz tam bir değerlendirme yapıp ,yapmanız gerekenler konusunda sizi bilgilendirebiliriz

 18. hocam merhaba,
  benim 1.5- 2 yil once kil donmesi teshisi konuldu.3 delik var. siskinlik vardi ilac vermisti doktor sislik gecince sikayetim de kalmadi. simdi kasinti basladi o deliklerin oldugu bolgede. acaba nuks etme durumu mu var? ameliyat oyle yada boylr sart midir ?
  tesekkurler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kıl dönmesi tedavisi olmadığınız için yeniden iltihaplanmış olabilir

 19. Merhabalar.Hocam popomun arasında kuyruk sokumuna dogru tatlı bir kaşıntı var.Şu an itibari ile agrım yok.Kıl dönmesi olma ihtimali varmıdır?Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına kaşıntı kıl dönmesi dedirtmez delik te olmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme