Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Medical Art Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi  Plonidal Sinüs Kliniği
kıl dönmesi Ücreti

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı

Kuyruk sokumu kaşıntısı çok sık rastlanan bir durum değildir ama kaşınmanın yeri sebebiyle rahatça kaşınamadığı için hastada sosyal sıkıntıya sebep olur.

Kuyruk sokumunda kaşıntı sebepleri;

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs),kıl dönmesi normalde kaşıntı yapmaz ancak kıl dönmesinde oluşan iltihabi akıntı bölge cildini tahriş eder ve bu tahrik kaşınma hissine sebep olur.Bu şekilde olan kaşıntıda kaşımaya bağlı olarak ciltteki tahriş hasarlanarak kanamada yapabilir.

Kuyruk sokumunda dermatit;alerji yapan kimyasallar cildin yüzeyinde dermatite sebep olarak kaşıntı yapabilir.Bu kimyasallar sabun,şampuan,vücut jeli veya pudra olabilir.

Cilt erozyonu;Pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıktada kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

Aşırı terleme;Ter ve terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerjenler;seyrek rastlan bir durumdur.Vücutta alerji olması en hassas cilt olan kuyruk sokumu bölgesindede kaşıntıya neden olabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma;Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir;Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir,sert lif kullanılmamalıdır,sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırlımalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Tüm bunlara rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen pruzon merhem kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir.Asıl sebep engellendiyse pruzon tedavisinden sonra kaşıntı tekrar olmaz,kaşıntı tekrar ortaya çıktıysa sebebp bulunamamış demektir yeniden pruzon kullanılmalıdır.

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı için 20 yorum yapılmış


Kıl Dönmesi Uzman

yara iyileşmesi devam ederken kanlanma fazla olacağı için kaşıntı olabilir
Op.dr.Demet Ağras

Adnan

Hocam 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum kaşıntı başladı normal mi kaynıyor filan deniyor normalmidir

cebrail

Mrba hocam 15 gun once acik ameliyat oldum duzenli pansumanimi yapiyorum akıntı vs yok bazen kaşıntı yapiyor bu normalmi?
Op Dr Altan Karan
IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
normal

Hüsniye

Meraba.Benim kuyruk sokumumda apse oluşmuş ve apseyi boşalttılar.1 kere pansuman oldum ama çok kaşınıyor ya pansuman olunan yer.Hemşire hanım bugun akıntımın olduğunu ve hala orda bi sertlik olduğunu söyledi.Sizce neden kaşınıyordur?Bir de ben korse giysem tekrardan oluşur mu kıl dönmesi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Abse kuruyuncaya kadar pansuman ve daha sonra ameliyat olmanız lazım.

ebubekir

Hocam Merhaba ben 5 gün önce dikili kıl Dönmesi ameliyat oldum ve son iki gündür kalıntılar oluyor bu kalıntılar hergün pansuman gitmeme rağmen oluyo sebebi ne olabilir.
TEŞEKKÜR EDERİM.
Op.Dr.Seher ŞİRİN
IDEA Cerrahi Merkezi
Kalıntı derken kanama dediniz herhalde.Açık olmayan ameliyatlarda 5 gün sonra olması normal değil.Doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var.
Geçmiş olsun

Ozan

Kaşıntı bir çok nedenden olabilir dediniz ne gibi nedenler acaba
Op.Dr.Nizam KURTDERE
http://www.nizamkurtdere.com da ayrıntılı bilgiler var.

Ozan

Hocam merhaba 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 9 dikiş var son iki gündür kaşıntı var 2 günde bir pansumana gidiyorum doktor dikişler güzel kaynamış dedi ancak bugün biraz akıntı olduğunu söyledi kaşıntı sebebi nedir acaba tekrar nüks eder mi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kaşıntı birçok nedenden olabilir,şimdiden nüks olmaz.

Mehmet

Merhaba ben 1 ay önce acık kıl dönmesi ameliyatı oldum yara yerım kaşınmıyo vücudumun degısık bölgelerınde kaşıntılar var doktora gıttım ilaç dokunmustur dedı bırde pansumandan yapıskandan olurmu serum alerjılerı olurmu
Op.Dr.AliRıza Şahap BARLAS
pansumanda kullanılan materyallere allerji olabilir.tespit edebildiğiniz bir madde varsa değiştirin yada kullanmayın

Ahmet

Hocam iyi gunler ben kasimin 5 inde ameliyat oldum fleb yontemi ile az bir dikis ve z seklinde dikisler var ama ara ara cokkasiniyor ve geciyor kasinti normalmi birde az bir kapanmayan yer kaldi normalmidir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Temiz ve kuru tut,geçmezse muayene gerekir.

Emine

Hocam ben 31 Ağustosta kıl dönmesi ameliyatı oldum. Hala cok kaşınıyor nedeni nedir acaba
Op.Dr.Altan KARAN
nüks etmiş olabilir muayene ile değerlendirmek gerekir