Ana Sayfa / Pilonidal Sinus Hastalık Bilgileri / Açık Bırakma Tekniği

Açık Bırakma Tekniği

Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır oluşan boşluk kendi haline dolmaya bırakılır.Boşluk alttan dolarken aynı anda ciltle kapanır bu süre zarfında rutin pansumanlar yapılır.Yeni oluşan cilt kılın batmasına karşı daha dirençli olduğundan tekrar kıl dönmesi olma ihtimali diğer ameliyatlardan azdır.
AVANTAJLARI:
-Ameliyatlar arasında en az tekrarlayan tedavi şekillerinden biridir ( % 5 )
-Cerrah açısından kolay uygulanan bir tekniktir.
-Diğer ameliyatlardan kısa sürer ( 20-25 dakika)
-Bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
– Hasta açık yara olmasına rağmen 4-10 günde işine dönebilir
-Her vakaya uygulanabilir.

DEZAVANTAJLARI:

-İş gücü kaybı fazladır
-3-6 ay pansuman gerektirir
-Yataklı tedavi kurumu gerektirebilir.
-Ağrı fazladır.
-Geniş yara izi kalır.
– Yüzde yüze yakın ihtimalle iltihap gelişir ama genellikle ciddi sorun yaratmaz
-İltihaba bağlı aylarca akıntı ve koku olur.
-Ameliyat sonrası erken dönemde kanama olabilir.
-Ameliyat sonrası zorunlu yatış pozisyonu gerekir.

Ameliyat öncesi 1 ayda kapanır densede tam kapanmanın 6 ayı bulabileceğinizi bilmelisiniz. Bu süre zarfında günlük pansuman yapılsa dahi pansumandan 5-6 saat sonra kötü kokular yayılmaya başlar ve giderek artar.

Peki bu kadar olumsuzlukları varken neden hala bu yöntem uygulanıyor? sorusu akla gelmektedir. Aslında haklı bir sorudur ama kendi içinde mantığı vardır. Şöyle ki; kıl dönmesi tedavisi için 15 den fazla tekik uygulanmaktadır, tedavi için gidilen cerrah hangi tekniği biliyorsa her hastaya aynı tekniği uygular. Bu mantıkla yaklaşıldığında onlarca hastalığın ameliyatlarını yapan genel cerrahtan değilde sadece bölge hastalıklarına yoğunlaşmış proktoloji uzmanından hizmet almak akıllıca olur. Bütün hastalıklarda olduğu gibi az sayıda hastalığın tedavisine spesiyalize olmuş doktorların tecrübe ve teknolojik birikimleri daha iyidir.IDEA Klinik altı şubesinde de kıl dönmesi ameliyatlarının tümünü bilen ve hasta için en doğru yöntemi uygulayabilen proktoloji uzmanları hasta kabul etmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde hasta açısından bir çok avantaja sahip çağdaş yöntemler olan bascom procedure, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi uygulanmaktadır. Klasik yöntemleri gerektirecek kadar ileri vakalarda klasik yöntemlerin en başarılısı karidakis ameliyatını tercih etmektedirler. Çağdaş tekniklerin uygulanamayacağı kadar ileri düzey hastaların oranı % ondan daha azdır yani hastalarımızın % 90 dan fazlası çağdaş tekniklerle ameliyat edilebilmektedir. Gittiğiniz klinikte “size mikro sinüsektomi olmaz flap gerekir” dendiyse bunu mutlaka mikro sinüsektomi yapmayı bilen bir doktora onaylatmalısınız. Yoks agereksiz yere büyük bir ameliyat olursunuz.

Açık Bırakma Tekniği İle Ameliyat Olanlar; Eğer bir şekilde tedavi yöntemleriyle ilgili araştırma yapmaya devam ederler ve çağdaş yöntemler olan Bascom ameliyatı, mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi gibi tedavilerin de olduğunu gördüklerind kafalarını vuracak taş ararlar. Siz siz olun interneti doğru kullanın ve iyi araştırın. Her tekniği gösteren videolar youtube, dailimotion, vimeo gibi sitelerde var, üşenmeyin onları izleyin ve en çok aklınıza yatan tekniği uygulaya hekime ulaşmaya çalışın. Yoksa 6 ay pansuman yaptırtmak sizi hayattan bezdirebilir.

Yazar Kıl Dönmesi Uzman

735 Yorumlar

 1. Hocam dün acık ameliyat oldum kac güne isime dönebilirim pansumankac gün yaptırcam

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Yara yeri kapanıncaya kadar yara bakımı yapmanız gerekir, Tam kapanma uzun sürebilir, Bu nedenle pansumanla kapatıp işinize diyebilirsiniz.

 2. Açık yara yöntemiyle tedavi oldum 4.gün bugün yaklaşık 4 cm uzunluğunda bir kesik var ve içi baş parmağımı alacak kadar kemiğe kadar boş duş alabilirmiyim doktorum 3.günden sonra al dedi sürekli sarı akıntı oluyor duş aldıktan sonra iç kısmında ki boşlukta su kalıyor nasıl temizleyebilirim her gun dus almam mj gerekir icine giren su zarar verirmi

  • Kıl Dönmesi Uzman

   önemli olan doktorunuzun önerileri.ben hastalarıma sık sık yıkayıp kuru tutmalarını öneriyorum, tabii ki yaraları bu kadar büyük olmuyor, yıkadıktan sonra steril gaz bezi ile kurulayıp yara yerini kapatabilirsiniz.tekrar kıl girişi olup he enfeksiyona hemde nükse neden olmasın. Steril gaz bezini eczanelerden temin edebilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla kaya

 3. Burak taşkın

  17 mayısta ameliyatımı oldum açık bırakıldı hergün pansuman yaptırıyorum çok rahattım ama son 3-4gün agrı var yanma gibi hafiften kanda geldiği ni söyledi pansumancı 31nde doktor kontrolünde var 30 gün istiratim var sonra kapanmasa yine istirat alabilirmiyim

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Açık bırakma ameliyatından sonra iyileşmw 2-4 ay kadar sürebiliyor. Işin içine birde enfeksiyon karışmışsa bu süreç daha da uzayabilir. Ağrı ve yanma enfeksiyon bulgusudur. Kontrol zamanını beklemeden doktorunuza kontrole gidin , antibiotik başlanabilir. Iyileşme gecikirse doktorunuz raporunuzu uzatabilir.

 4. Hocam merhabalar , Bana kıl dönmesi teşhisi ile 2 ay önce kristarilize fenol yöntemi uygulandı ilkinde işlemden sonra iltihap kaptı temiz tutmama rağmen, 2 kez tekrar temizlenip uygulandı ama hala şiddetli ağrı ve yer yer kaşıntı oluyor .teşhia konulduğunda sadece ağrı şikayeti ile gittim hiçbirşekilde şişlik iltihap yoktu , ama ağrım çok oluyor hala yine şişlik iltihap yok , resmen oturduğumda kalkmakta zorlanıyorum na önerirsiniz süreçte

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Muayene ile değerlendirmek gerekir.normal de oluşan kesecik çıkarılmadan tedavi edilemez,fenol geçici rahatlama sağlayabilir.biz kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz,normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.

 5. Bende kıl dönmesi var 2 dr gittim ikiside açık bıkakırız dedi ben kapalı istiyorum sizce hangisi daha iyi

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Açık yöntemle tedavi nüks oranı yüksek ve bakımı zor bir yöntem.kliniklerimizde kıl dömmesi muayenezi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değeelendirip normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen MİKROSİNUSEKTOMİ yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 6. Muhammer

  Kıl dönmesi ameliyatı oldum acık bırakıldı aradan 4 ay gecti baya kapandı tam kapanmadan futbol oynayabilirmiyim bi zararı olurmu

  • Kıl Dönmesi Uzman

   Doktorunuzun önerisini almalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz